Jeden z najsłynniejszych „nosów” twierdzi, że to właśnie perfumy mają oddawać charakter krawiectwa. Jego zdaniem najtrudniej tak skomponować składniki, by trafnie odzwierciedlić zróżnicowane trendy. Uważa, że każda marka ma „swoje” pachnidło, które oddaje jej styl. W przekonaniu J. Polge’a taką kompozycją jest Coco Mademoiselle, a nie, jak można by się spodziewać, Chanel № 5. To właśnie charakter Coco Mademoiselle oddaje wizerunek marki. J. Polge porównuje zapach do poezji, podkreślając też, że trudno mówić o woni, gdyż woń, nie używa słów. Zapach jest zjawiskiem niezwykle subiektywnym; ludzie są w stanie wyrażać swoje zapachowe wrażenia w różny sposób i to w nim zachwyca. To woń, zdaniem J. Polge’a, powoduje, że człowiek może czuć się dobrze sam ze sobą381.
Ścisły związek charakteru perfumeryjnych kompozycji i Wielkiego Krawiectwa dostrzegli również znamienici projektanci – Paco Rabanne czy Sonia Rykiel, która za pomocą sygnowanych swym nazwiskiem kompozycji usiłuje przekazać emocje i nastrój. Porównuje perfumy i wody toaletowe do muzyki i poezji382
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.