Bardzo Pani/Panu dziękujemy za wypełnienie kwestionariusza!
Proszę podać rodzaj bólu (można wybrać więcej niż 1 odpowiedź):
• Trzewny
• Kostny
• Neuropatyczny
• Somatyczny z tkanek miękkich i skóra
• Wzmożone ciśnienie śródczaszkowe
• Bolesny kurcz mięśni poprzecznie prążkowanych
• Inny (proszę wymienić): .............................................................................
Występowanie bólu przebijającego w czasie ostatnich 3 dni (proszę zakreślić):
• Tak
• Nie
Jeżeli tak, proszę podać średnią liczbę i średnie nasilenie bólu przebijającego w skali NRS (0 – brak bólu, 10 – ból najsilniejszy) w czasie ostatnich 3 dni:.......
Liczba epizodów bólu przebijającego na dobę:..............................................
Nasilenie bólu: ..............................................................................................
Uwagi:....................................................................................
Proszę zakreślić lokalizację bólu i symbolem „X” zaznaczyć miejsce, gdzie ból jest najsilniejszy
Rycina 1.5. Karta Oceny Bólu.
Kolejnym narzędziem służącym do pomiaru bólu jest Wisconsin Brief Pain Questionnaire, który składa się z 23 pytań dotyczących rodzaju bólu, natężenia, lokalizacji, jakości i stopnia zakłócenia aktywności chorego przez ból. Ponadto kwestionariusz uwzględnia podstawowe dane chorego, takie jak wiek, płeć, wykształcenie, zatrudnienie, stan cywilny. Na jego bazie została opracowana skrócona forma – Brief Pain Inventory.
Skrócona wersja Krótkiego Inwentarza Bólu (Brief Pain Inventory – Short Form) obejmuje dwie części (ryc. 1.6). W pierwszej znajduje się osiem pytań związanych z lokalizacją i oceną natężenia bólu. Pytanie pierwsze dotyczy występowania bólu w dniu wypełniania kwestionariusza (chory zakreśla odpowiedź tak lub nie), w drugim chory zaznacza na rysunku sylwetki obszar występowania i miejsce najsilniejszego bólu. W kolejnych pytaniach (3–6) chory zaznacza natężenie bólu na skalach numerycznych od 0 do 10, gdzie 0 oznacza brak bólu, 10 ból najsilniejszy. Poszczególne pytania dotyczą kolejno występującego w ciągu ostatnich 24 godzin najsilniejszego i najsłabszego natężenia bólu, średniego natężenia bólu oraz nasilenia bólu w trakcie wypełniania kwestionariusza. Ostatnie dwa pytania (7, 8) dotyczą sposobów leczenia bólu i stosowanych leków przeciwbólowych oraz procentowej ulgi w bólu w czasie ostatnich 24 godzin. Ocena ulgi w bólu jest dokonywana w procentach, w skali od 0% do 100%, przy czym lewy koniec skali (0%) opisano jako brak ulgi w bólu, natomiast prawy (100%) jako całkowitą ulgę w bólu.
W drugiej części kwestionariusza znajdują się punkty (A–G) pytania 9 dotyczące wpływu bólu w czasie ostatnich 24 godzin na: ogólną aktywność (A), nastrój (B), zdolność chodzenia (C), prowadzenia normalnej pracy poza domem i w domu (D), relacje z innymi ludźmi (E), sen (F) i zadowolenie z życia (G). Podobnie jak w przypadku oceny bólu, są to skale numeryczne od 0 do 10, przy czym 0 oznacza brak wpływu bólu na określony czynnik (zaburzenia określonej aktywności), a 10 – całkowity negatywny wpływ bólu na daną czynność (aktywność).
1. Podczas życia, większość z nas od czasu do czasu odczuwa ból (taki jak ból głowy, zwichnięcie stawu, ból zęba). Czy odczuwa Pan/i inny niż wymienione rodzaje bólu dzisiaj?
2. Proszę zakreślić na rysunku obszar, w którym odczuwa Pan/i ból. Proszę zaznaczyć znakiem „X” obszar, gdzie ból jest najsilniejszy.
3. Proszę ocenić ból przez zakreślenie jednego numeru, który najlepiej opisuje Pana/i ból, kiedy był w ciągu ostatnich 24 godzin.
4. Proszę ocenić ból przez zakreślenie jednego numeru, który najlepiej opisuje Pana/i ból, kiedy był w ciągu ostatnich 24 godzin.
5. Proszę ocenić przez zakreślenie jednego numeru, który najlepiej opisuje, jak silny był Pana/i ból.
6. Proszę ocenić ból przez zakreślenie jednego numeru, który mówi, jak silny jest Pana/i ból .
7. Jakie sposoby leczenia lub jakie leki otrzymuje Pan/i z powodu bólu?
8. W ciągu ostatnich 24 godzin, jak dużą ulgę w bólu spowodowało leczenie bólu lub podawane leki? Proszę zakreślić jedną liczbę w procentach, która to najlepiej pokazuje.
9. Proszę zakreślić jeden numer, który opisuje, jak w ciągu ostatnich 24 godzin ból przeszkadzał Pana/i:
A. Ogólnej aktywności
B. Nastrojowi
C. Zdolności chodzenia
D. W normalnej pracy (zarówno poza domem, jak i pracy domowej)
E. Relacjom z innymi ludźmi
F. W spaniu
G. Korzystaniu z życia
Bardzo dziękujemy za wypełnienie kwestionariusza!
Rycina 1.6. Krótki Inwentarz Bólu.
Przeprowadzone badania potwierdziły rzetelność i trafność oryginalnej wersji Brief Pain Inventory u chorych na nowotwory i reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) [16]. Wyniki badania u 109 chorych z bólem nowotworowym i przewlekłym pochodzenia nienowotworowego potwierdziły przydatność kwestionariusza w wersji niemieckiej i wykazały korelację z wynikami