W lecie sytuację pogarsza podwyższona temperatura. Rowerzyści intensywniej korzystają ze swych pojazdów, a przedsiębiorstwa komunalne podejmują prace kopalniane na chodnikach. Wymiana rur, kabli i innych tajemniczych urządzeń przebiegających pod trotuarami odbywa się na ogół w lecie i chodniki stają się przeciętnie o połowę węższe. Właściwie ich szerokość zmniejsza się w lecie nawet do jednej czwartej, bo o połowę węższe to one się zrobiły już dość dawno, gdy władze miast postanowiły dorabiać sobie parkomatami i płatne miejsca postojowe dla samochodów masowo powyznaczały na chodnikach. Są ulice, gdzie szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych nie przekracza pół metra.
Ale pocieszmy się: bardzo już zwężony chodnik, paradoksalnie, zwiększa bezpieczeństwo pieszego. Rowerzysta jednak nie wjedzie mu w plecy, a jadąc z naprzeciwka, raczej nie pójdzie na czołowe, zwolni. Rowerzysta z naprzeciwka w ogóle jest lepszy, bo choć na szerszym chodniku nie zwolni, to ma tę zaletę, że go widać. („O, jedzie! Trzeba zamrzeć, to ominie”). Prawdziwą grozę wciąż sieją rowerzyści z tyłu, którzy – gdy tylko szerokość chodnika na to pozwala – wyprzedzają pieszego w szalonym pędzie. Dzwonki jako zjawisko już dawno zanikły, zresztą gdyby nawet były używane, nie miałyby praktycznie znaczenia, bo prędkość dźwięku jest zbyt mała w stosunku do prędkości przeciętnego rowerzysty.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.