Olejek eteryczny bergamoty w kosmetologii
Masaż: Należy wymieszać 5-7 kropli oleju z bergamoty z 10 g olejku bazowego, a następnie otrzymaną miksturę zastosować do masażu ciała.
Dodatek do kosmetyków: dodać od 1 do 5 kropli olejku bergamoty do dowolnego kremu, toniku lub odżywki. Wzbogaci on wszelkie kosmetyki bazowe, nadając im nowe właściwości związane z bergamotą.
Środek oczyszczający dla skóry:rozpuścić w 1 łyżce oliwy z winogron 5 kropli olejku z bergamoty i tyleż olejku tymianku. Codziennie nacierać skórę.
Olej do ciała: do olejku ze słodkich migdałów (50 ml) dodać 5 kropli olejku z bergamoty, 5 kropli olejku z cytryny, 3 krople olejku neroli i 1 kroplę olejku rozmarynowego. Mikstura ma efekt orzeźwiający i schładzający.
Balsam dla skóry starzejącej się: dodać 15 ml gliceryny do 75 ml wody destylowanej. Następnie dołożyć 5 kropli olejku z geranium i 5 kropli olejku z bergamoty, a także 3 krople olejku z drzewa sandałowego. Dobrze wymieszać, nanieść wszystko na twarz i pozostawić na całą noc. Balsam likwiduje tłusty połysk, normalizuje tłuszczowy metabolizm gruczołów łojowych.
Odżywka do pielęgnacji włosów: dodać jedną kropelkę olejku bergamoty na szczotkę do włosów i po prostu rozczesać włosy. Włosy zyskają połysk i niezapomniany aromat.
Balsam do rąk i paznokci: nałożyć 1-2 krople oleju z bergamoty na skórę rąk, rozsmarować na całej powierzchni rąk, łącznie z paznokciami. Twoje ręce otrzymają doskonały balsam z odświeżającym i odmładzającym działaniem.
Leczenie olejkiem bergamotkowym
Klasyczna receptura: do łyżeczki miodu dodaj 2-5 kropli olejku bergamoty 30 minut przed jedzeniem. Pomoże to pozbyć się zapalenia wokół "ucha-gardła-nosa", będzie miało dobry wpływ na pęcherz moczowy oraz sferę seksualną. Miksura ta ma zastosowanie także do obniżenia temperatury, do zwiększenia apetytu i do zlikwidowania pasożytów jelitowych.
Przeciwwskazania
Olejek z bergamoty i słońce nie współpracują ze sobą! Dlatego po jakimkolwiek zabiegu z olejkiem z bergamoty nie powinno się wychodzić na zewnątrz, gdy słońce świeci – skóra może pokryć się niepożądanym pigmentem. Z tego właśnie powodu w kosmetykach nie stosuje się naturalnego olejku z bergamoty.
Nie używaj go lub ogranicz maksimum w przypadku ostrych chorób układu pokarmowego, w ciąży i jeżeli cierpisz na padaczkę.
Wanilla
Działanie: antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwbólowe, uspokajające, osłabiające, przeciwdepresyjne.
Olejek eteryczny wanilii jest doskonałym środkiem uśmierzającym ból, posiadającym bardzo silne działanie pobudzające.
Zastosowanie w kosmetykach:
Odmładza i bardzo pozytywnie wpływa na skórę, czyniąc ją silniejszą, bardziej elastyczną i napiętą, wspierając jej regenerację i utrzymanie wody. Usuwa stany zapalne, eliminuje wysypkę nerwową i podrażnienie. Ma działanie wybielające i oczyszczające.
Właściwości dla skóry twarzy, ciała i włosów
Aromatyczny olejek wanilii jest szeroko stosowany do pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Na jego bazie wykonywane są kremy i maski do twarzy. Składniki olejku odżywiają i nawilżają komórki, usuwają stany zapalne, sprawiają, że skóra staje się jedwabista i elastyczna.
Dzięki zastosowaniu preparatów wykonanych na bazie tego olejku eterycznego, sucha skóra przestaje się łuskać, odzyskuje zdrowy wygląd. Krem z olejkiem waniliowym działa również wybielająco i przywraca proces wymiany w komórkach dojrzałej skóry.
Od dawna wiadomo, że olejek waniliowy ma właściwości służące pięknu i zdrowiu włosów. Włosy stają się gładkie, zwiększają swoją objętość, łatwo się czeszą i mają przyjemny zapach. Eteryczny olejek waniliowy odżywia skórę głowy, pobudzając wzrost włosów.
„Olejkowa” wanilia jest dodawana do preparatów do masażu, jest wykorzystywana do sauny, kąpieli i nacierania. Jej działanie uspokajające sprzyja relaksowi. Jednocześnie naturalne składniki olejku waniliowego są wchłaniane przez skórę i wzbogacają ją w użyteczne substancje.
Przepis na maseczkę do twarzy:
Olejek waniliowy wzmacnia działanie podstawowych olejków kosmetycznych. Aby przygotować pożywną maskę dla skóry, potrzebne jest:
• 15 ml olejku jojoba + 15 ml olejku winogronowego;
• 6 kropli olejku eterycznego z wanilii;
• 3 krople olejku różanego i olejku z drewna sandałowego
Maska o takim składzie może być stosowana codziennie. Może być wykorzystywana do masażu trwającego kwadrans, następnie należy umyć twarz ciepłą wodą. Skóra staje się bardzo gładka, elastyczna i lśniąca.
Przeciwwskazania
Nie zaleca się używania olejku waniliowego przez osoby, które wykazują nietolerancję na jego składniki, a także kobiety w ciąży i niemowlęta.
Poza tym, ten olejek eteryczny uaktywnia promieniowanie ultrafioletowe, dlatego po jego nałożeniu na skórę należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia.
Waleriana
Olejek walerianowy jest szeroko stosowany w medycynie, ale jego głównym działaniem jest efekt uspokajający. Olejek pomaga na stresy i relaksuje po ciężkiej pracy, a często działa wzmacniająco. Jego zastosowanie wycisza bóle serca i normalizuje rytm serca, zatrzymuje skurcze i bóle głowy spowodowane schorzeniami układu nerwowego; zmniejsza ból w zapaleniu nerwu i nerwobóle, działa przeciwdrgawkowo.
Przy zaburzenich hormonalnych jest stosowany na złagodzenie objawów: na przykład w schorzeniach tarczycy i klimakterium. Olejek walerianowy pomaga w złagodzeniu skurczy mięśni, po zmieszaniu z olejkiem bazowym (3-5 kropli na 10 ml).W niektórych przypadkach olejek walerianowy zalecany jest do użytku wewnętrznego – JEDYNIE przez specjalistę. Zwykle kropla olejku rozpuszczana jest w 1/2 łyżeczce miodu i przyjmowana 2 razy dziennie, popijana przez szklankę mleka.
W kosmetologii
Olejek eteryczny z waleriany nie jest stosowany jak inne olejki, ale wykorzystywany jest do leczenia atopowych i zwykłych zapaleń skóry, wyprzeń skóry i podrażnień poprzez wzbogacenie nim kosmetyków. Na 10 ml balsamu, mleka lub kremu dodaje się nie więcej niż 4 krople olejku.
Olejek ten usuwa hipostazę, poprawia krążenie krwi i pozwala skórze otrzymać więcej składników odżywczych, a także uważany jest za silny adaptogen: pomaga zmniejszyć wrażliwość skóry na czynniki zewnętrzne – spadki temperatury, silny wiatr i inne "kaprysy" pogody.
Olejek z waleriany na użytek zewnętrzny jest stosowany w sposób rutynowy. Tak jak w przypadku innych olejków eterycznych do lampy aromatycznej – na 15 m2 pomieszczenia należy dodać 2-4 kropli olejku.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст