Finantsjuhtimine lihtsalt ja selgelt. Krista Teearu. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Krista Teearu
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Серия:
Жанр произведения: Управление, подбор персонала
Год издания: 0
isbn: 9789949888382
Скачать книгу
toimunud tehingud oleksid õigesti kajastatud ja maksustatud, siis finantsjuhi ülesandeks on tulevikku vaadata ja kurssi õigeks sättida.

      Kui võrrelda su ettevõtet laevaga ookeanil, siis kummal laeval on tõenäosus kiiremini soovitud sihile jõuda – kas sellel, kus kapten sõidab sinnapoole, kuhu õigem tundub või sellel, kus kapten kasutab häid merekaarte, tüürib laeva hoolikalt vastavalt plaanile ja korrigeerib pidevalt kurssi?

      Eestis on eraldi finantsjuht olemas vaid suuremates ettevõtetes. Väikeettevõtetes teeb tavaliselt finantsotsuseid ettevõtte juhataja koostöös raamatupidajaga. Seega palun, vii end selle teemaga kurssi enne, kui hilja.

      Finantsjuht (ehk siis senikaua, kui sul finantsjuhti ei ole, sina ise!) peab tagama, et ettevõttel oleks piisavalt raha kasutada nii lühemas kui kaugemas perspektiivis.

      Finantsjuhi kolm peamist ülesannet on:

      1. Käibekapitali juhtimine ehk lühiajaline, operatiivne finantsjuhtimine;

      2. Finantsanalüüs ja prognoosimine;

      3. Investeerimis- ja finantseerimisotsused ehk pikaajaline, strateegiline finantsjuhtimine.

      Käibekapitali juhtimine tähendab tegelemist igapäevaste teemadega, sh tuleb leida vastused küsimustele:

      • Kas uued kliendid on piisavalt krediidikõlblikud?

      • Kuidas tagada müügiarvete õigeaegne laekumine?

      • Kuidas jälgida, et kogu aeg on olemas raha ostuarvete ja muude kohustuste tasumiseks?

      • Mida teha ajutise liiga suure rahajäägiga? (Kas paigutada üleöödeposiidile?)

      • kuidas leida raha ajutise puudujäägi katteks? (Kas tagada arvelduskrediidi lepingu olemasolu?)

      Investeerimine ja finantseerimine hõlmab näiteks järgmisi otsuseid:

      • Kas investeerimiseks kasutada omakapitali (ehk omaniku raha) või võõrkapitali?

      • Millist võõrkapitali kasutada (arvelduskrediit, lühiajaline või pikaajaline pangalaen, liising, riskiinvestorid, pikaajaline finantsinvestor)?

      • Millised on võõrkapitali hinnad, tingimused, tagatised?

      • Kas vajalikke seadmeid osta või rentida?

      Finantsprognoosimine ja finantsanalüüs (kontrollifunktsioon):

      • Kui palju tahame müüa, millised kulud sellega kaasnevad, kui palju kasumit teenime?

      • Kas liigume ikka õiges suunas?

      Korralik rahavoogude planeerimine, konservatiivne kulutamine ja oma kohustuste õigeaegne täitmine aitavad su äri püsimajäämisele kindlasti kaasa. Esialgne eesmärk kõigil alustavatel ettevõtjatel ongi ellu jääda. Äritegevuse üks põhireeglitest ütleb, et sinu raha ei tohi mitte otsa saada. Kui sinu rahajääk kukub nulli, siis sa ei saa maksta oma töötajatele ega oma kreeditoridele. Sinu töötajad võivad lahkuda, sinu kreeditorid võivad keelduda edasisest koostööst või su kohtusse anda. Sa lihtsalt ei saa seda endale lubada. Keegi (ilmselt sina ise) peab rahade eest vastutama ja seda teemat hoolega jälgima.

      Kui palju peaks ettevõttes raha tagavaraks olema?

      Rusikareegliks võiks olla vähemalt ühe kuu kulude ulatuses. Osa deposiidis, erakorraliseks tagavaraks. Alla 3 nädala kulusid öeldakse, et läheb juba riskantseks.

      Algul on kindlasti oluline konservatiivsus, et sa üle oma võimete ei elaks, st algul on täiesti OK töötada oma magamistoas, mitte kesklinna üüripinnal. Ja uue arvuti ostmisega kannatab ka tihti oodata, kuni raha veidi koguneb.

      Väikeettevõtte omaniku ja juhina on rahade juhtimine üks sinu väga olulisi ülesandeid.Eesti on väga pisike ja kui sa jääd teistele pidevalt võlgu ja venitad oma maksetega, siis see info levib kiiresti. Sulle pakutakse kõrgemat hinda ja halvemaid maksetingimusi, juhul kui sulle üldse krediiti antakse.

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

      Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

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