Більшу частину свого життя – поки я був підлітком, студентом, молодим фахівцем – я долучався до різних проектів. Прагнув змінити світ на краще.
І коли я почав думати, що ж для мене найважливіше, то раптом усвідомив, що минули роки і я десь загубив оте відчуття, те усвідомлення мети. Надійність, що сповнювала моє життя, заколисала мене. Я нічого не змінив у світі. І не навчив дітей щось змінювати. Я тільки сидів і дивився, як життя проходить повз мене, десь за парканом мого приміського маєтку».
Я з інтересом спостерігав, як раптом змінилася поведінка цього чоловіка. «Але й ухвалив рішення, – сказав він. – Я вирішив відновити зв’язки з благодійною організацією, де колись працював. Ця організація робить надзвичайні речі, допомагає людям із країн третього світу. Я теж хочу долучитися до цього».
Очі мого розмовника світилися, його слова були сповнені глибокого сенсу. У його рухах відчувалася енергія. І я ясно побачив, що якість його останніх років перед виходом на пенсію, якість його подальшого життя – а також життя багатьох інших людей у світі – зміниться від того, що цей чоловік вирішив залишити на землі серйозний слід.
Хай би що ми цінували в житті найбільше, факт залишається фактом: від задоволення всіх людських потреб залежить якість життя. Чи можете ви пригадати винятки – будь-яку людину, що не має згаданих тілесних, соціальних, розумових потреб і здібностей? Чи можете назвати хоч одну проблему, що її розв’язує тайм-менеджмент, яка б не була пов’язана з задоволенням однієї з цих базових потреб?
2. Реальність принципів «справжньої півночі»
Задовольняти потреби дуже важливо, але не менш важливо те, якою мірою ми готові задовольняти їх. Наша здатність будувати якісне життя залежить від того, якою мірою ми готові узгоджувати свої дії з зовнішньою реальністю, шукаючи способів задовольнити свої потреби.
Чи зможете ви просто зараз заплющити очі й показати на північ? На семінарах ми просимо наших слухачів це зробити, і вони дуже дивуються, коли розплющують очі й бачать поряд людей, які вказують у всіх можливих напрямках. Якщо ви перебуваєте вдома, вам буде легко знайти північ, адже у власному помешканні ви добре орієнтуєтеся. Але якщо ви далеко від дому і поблизу немає знайомих орієнтирів, то завдання виконати буде далеко не так просто.
Чи важливо нам знати, де «справжня північ»? Більшість людей відповідає: так. Якщо ми летітимемо з Сан-Франциско й відхилимося від курсу всього на один градус, то замість Єрусалима потрапимо в Москву.
Що таке «північ»? Чи можна її визначити на основі чиїхось суджень? Чи шляхом голосування? Чи може вона стати предметом демократичного процесу? Ні, тому що «північ» – це незалежна від нас реальність.
Напрям на «справжню північ» реальний, і завдяки цьому ми розуміємо, де перебуваємо, куди маємо