На небі в оточенні рівнянь з кількома змінними з’явилося слово алгебра. Потім – алгоритм серед численних формул. Відтак – азимут із діаграмою, яка показувала кути відносно горизонту. І далі, ще швидше: надир, зеніт, алхімія, хімія, шифр, еліксир, алкоголь, зеро…
Дивлячись, як перед очима проносяться знайомі арабські слова, Ленґдон думав: яка все-таки це трагедія – стільки американців уявляють Багдад як одне з численних запорошених, поруйнованих війною міст Близького Сходу, що раз у раз з’являються в новинах, і жодного уявлення не мають, що свого часу Багдад був осердям наукового прогресу.
– Наприкінці одинадцятого століття, – вів далі Едмонд, – найбільше наукових досліджень і відкриттів відбувалося в Багдаді й навколо. І тут практично в одну мить усе змінилося. Блискучий учений Хамід аль-Ґазалі, якого нині вважають одним із найбільш впливових мусульман в історії, написав кілька переконливих текстів, які ставили під сумнів логіку Платона й Аристотеля і проголошували математику «філософією диявола». Це дало початок низці подій, які завдали удару науковому мисленню. Вивчення богослов’я зробили обов’язковим, і врешті-решт увесь ісламський науковий рух зійшов нанівець.
Наукові терміни, які заповнили небо, зникли, їх заступили зображення релігійних текстів ісламу.
– Одкровення зайняло місце відкриття. І досі ісламська наука намагається одужати після цього удару. – Витримавши паузу, Едмонд продовжив: – Звичайно, християнському науковому світу теж було не солодко.
На стелі з’явилися портрети Коперника, ґалілея і Джордано Бруно.
– Церква систематично нищила, ув’язнювала і ганьбила найкращих мислителів, що затримало людський прогрес щонайменше на століття. На щастя, сьогодні церква краще розуміє переваги науки і стримує свою агресію… – Едмонд зітхнув. – Чи ні?
На стелі з’явилося зображення логотипа з розп’яттям і змією на тлі земної кулі й написом:
– В Іспанії Світова федерація католицьких медичних асоціацій зовсім нещодавно оголосила війну генній інженерії, заявляючи, що «науці бракує душі», тож вона має прийняти обмеження з боку церкви.
Логотип перетворився на інший круглий предмет – схематичне креслення прискорювача частинок.
– А це – Техаський суперпровідний суперколайдер, який міг би стати найбільшим зіштовхувачем частинок у світі – з потенціалом дослідження самого моменту Творення. За іронією долі, місце для цієї машини запланували в Біблійному поясі США25.
Креслення перетворилося на зображення масивної кільцеподібної бетонної будівлі в пустелі Техасу. Складалося враження, що її покинули недобудованою – вона вже вкрилася брудом і пилом.
– Американський суперколайдер міг дати людству незмірно глибше розуміння всесвіту, але проект закрили через перевитрату коштів і політичний тиск із певних, дуже несподіваних сфер.
Відео