Маленька книга хюґе. Як жити добре по-данськи. Мік Вікінг. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Мік Вікінг
Издательство: Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга»
Серия:
Жанр произведения: Самосовершенствование
Год издания: 2016
isbn: 978-617-12-3823-7, 9786171238220
Скачать книгу
досить легко. Складніше – пояснити конкретно, що воно означає. Цим словом називається геть усе – від «мистецтва створювати інтимну атмосферу», «затишку душі» та «відсутності подразників» до «втіхи від наявності певних речей», «приємного перебування разом» і – мій персональний улюбленець – «какао при свічках».

      Хюґе – це щось радше про атмосферу та досвід, аніж про речі. Це і про перебування з людьми, яких ми любимо, і про відчуття дому, і про те, коли почуваєшся в безпеці, захищеним від цілого світу, ніби в мушлі, тож можеш послабити всі свої захисні механізми. Хюґе може стати нескінченна бесіда про малозначні (або й видатні) речі, чи навпаки – насолода від чиєїсь мовчазної присутності, а чи просто можливість побути самим собою за чашкою чаю.

      Одного разу в грудні, якраз перед Різдвом, я проводив вихідні зі своїми друзями в старій тісній хатині. Був найкоротший день року, осяяний сніжною ковдрою, що вкрила всі довколишні краєвиди. Сонце сіло десь близько четвертої пополудні, і ми знали, що не побачимо його світла ще сімнадцять годин, отож заходилися поратися всередині хатини, розпалюючи вогонь.

      А потім, дуже змучені й напівсонні після прогулянок, ми всілися врешті півколом біля каміна, вбрані в широкі светри й вовняні шкарпетки. Чути було лише, як булькає гаряча печеня, потріскують іскри, вилітаючи з полум’я, і ще як хтось сьорбає глінтвейн. Тишу порушив один з моїх друзів:

      – Чи могло б тут бути ще більше хюґе? – спитав він, радше задля годиться.

      – Так, – відгукнулася після паузи одна з дівчат, – якби надворі ще й лютувала завірюха.

      І ми всі погодилися.

      Ключ до щастя

      У мене найкраща в світі робота. Я студіюю, що саме робить людей щасливими. Інститут дослідження щастя є незалежним мозковим центром, який зосереджується на добробуті, щасті та якості життя, тут ми вивчаємо причини й наслідки людського щастя і працюємо над покращенням якості життя людей по всьому світі.

      Інститут розташовано в Данії. І так, у нашому офісі горять свічки з понеділка по п’ятницю. І так, офіс було обрано частково саме з огляду на хюґе-чинник. Щоправда, каміна в нас немає. Поки що. Також наш інститут заснували й розмістили в Данії ще й тому, що данці незмінно присутні в переліку найщасливіших націй світу. Данія в жодному разі не є досконалою утопією, і так само, як інші держави, вона має свої виклики й труднощі, але я вірю в те, що Данія може бути натхненним прикладом того, як країна здатна підвищувати якість життя мешканців.

      Позиціювання Данії як однієї з найщасливіших країн у світі спричинює величезну цікавість медіа. Щотижня журналісти з The New York Times, BBC, The Guardian, China Daily, The Washington Post та інших ЗМІ запитують мене, наприклад, «чому данці такі щасливі?» й «чого ми можемо навчитися від данців про щастя?» Опріч того, делегації мерів, дослідників і політиків з усіх куточків світу часто навідуються до Інституту дослідження щастя в гонитві за… ну… за щастям – чи принаймні за причинами щастя, добробуту та якості життя, котрими люди насолоджуються в Данії. Для багатьох це дуже загадкове явище, адже крім жахливої погоди, данцям ще й випало платити чи не найвищі у світі податки.

      Цікавим є й те, що люди загалом підтримують таку орієнтовану на добробут модель. Підтримка ґрунтується на усвідомленні того, що колективний достаток спільнот перетворюється на загальнодержавний добробут. Ми не платимо податків – ми інвестуємо в наше суспільство. Ми купуємо якість життя. Ключ до розуміння високого рівня добробуту в Данії полягає в тому, що така модель спроможна знизити ризики, непевність і тривожність серед населення та, як наслідок, запобігти загальному нещастю.

      Одначе нещодавно я збагнув, що ми, можливо, випускаємо з уваги ще один важливий складник данського рецепту щастя – хюґе. Саме´ це слово походить з норвезької та означає «добробут». Упродовж майже п’яти століть Норвегія та Данія були одним королівством – ми втратили Норвегію 1814 року. «Хюґе» в писемних згадках данською знаходимо на початку дев’ятнадцятого століття, і можливо, зв’язок цього слова з фактичним добробутом і щастям не є простим збігом.

      Згідно з Європейським соціальним анкетуванням, данці є найщасливішими в Європі людьми. Саме вони найчастіше зустрічаються зі своєю родиною, друзями, а також почуваються найбільш миролюбно і спокійно. Тож є поважні причини, чому ми спостерігаємо зростання цікавості до данського трибу життя. Журналісти приїздять до Данії в пошуках хюґе; один британський коледж запровадив хюґе до своєї навчальної програми; усюди по світі з’являються засновані на уявленні про хюґе пекарні, кафе й крамнички. Проте як створити хюґе? Як воно пов’язане зі щастям? І що це взагалі таке – хюґе? Ось лише кілька запитань, на які шукає відповіді ця книжка.

      Розділ перший. Світло

      Миттєве хюґе: свічки

      Жоден рецепт хюґе не є вичерпним без свічок. Якщо спитати данців, що вони найдужче асоціюють з хюґе, аж 85 відсотків назвуть свічки.

      Данці мають термін на позначення того, хто