Оружани сукоб између Јапана и СССР-а у Халкину Голу
У јапанској верзији, са руском транскрипцијом звучи као «Номон Кхан дзикен» – «Инцидент Номон Кхан», у наслову једног од локалних висине. Неки историчари сматрају да се бори на реци Халкин-Гол други руско-јапански рат.
Од двадесетих година прошлог века, Монголија (Монголија) је протекторат СССР и, номинално – социјалистичка земља. Напади на њега се већ сматрају питањем Совјетског Савеза. Због тога, када је у мају 1939. милитариста Јапан, незадовољни демаркација границе са Монголије, монголски испостава напада у близини језера Хасан, Протокол о узајамној помоћи 12. марта 1936, Црвена армија интервенише.
Гроунд битке у близини реке Халкин Хотел-Гол, Јапанци сматрају да «прави» границу са марионетске државе у Кини («виши» Кореја и више од својих три пута), изводе се са различитим успехом. Главни догађаји се одвијају у ваздуху. Од 22. маја, два дана совјетски борбени пук губи 22 И-15, јапански – један. Као хитно до места сукоба узрокованог пилота, да се изразе на шпанском, а најновији И-16 борци и «Галеб». Од 22. до 28. јуна, јапански ваздухопловство изгубило 90 авиона, Совјетски – 38.
Од 2. јула, јапанска земља се креће у великој офанзиви у близини планине Баиан-Тсаган. У борбама учествују до 400 тенкова и 300 авиона са обе стране у исто време. Совјетске трупе брзо су командовали Г. Жуков. Он успева да поправи ситуацију, иако Берија и шаље комесар Л. Мелис 1 чин (у недавној прошлости – серијског убицу високих официра Црвене армије) да «провере» за команданта армије групе. Психа команданта војске је јача.
Јапанска страна губи 9.000 погинулих, готово свих тенкова и већине артиљерије.
Крајем јула интензитет војних операција на терену опада. Опет, борба је у ваздуху. Јапан изгубио 67 авиона, Совјетски Савез – 20. То је – увод у одлучујући ударац совјетских и монголских трупа 20. августа. Снаге партија: СССР-Монголија – 30 хиљада људи, 500 тенкова, 580 авиона. Јапан – 20 хиљада бораца, 120 тенкова, 450 авиона. Војска земље подизања Сунца је окружена, срушена и уништена. Дан примирја, 15. септембра, крунисан је импресивном ваздушном борбом – 207 совјетских авиона против 120 јапанских. На крају, «де јуре», сукоб се завршава маја 1942; стране нађу компромис на основу неке географске мапе пронађене у архиви.
Губици странака: СССР – неповратни губици од 10 хиљада људи, 250 тенкова, 210 авиона. Јапан и савезничко Манцхукуо, просечна података – 36 хиљада људи, 300 тенкова, 400 авиона.
Совјетско-фински рат 1939—1940
Идеје Велике Финске, уједињујући народи финско-угричке групе; Финци, Карелци, Естонци, из Ботнијског залива