Finantsaabits: Rahaasjade korraldamise käsiraamat. Finantsinspektsioon. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Finantsinspektsioon
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Серия:
Жанр произведения: Справочники
Год издания: 2011
isbn: 9789949217359
Скачать книгу
p>

      Toomas Hendrik Ilves

      Vabariigi President

      Oskus oma rahaga targalt ringi käia kuulub baashariduse nende erialade hulka, mida siiani oleme omandanud pigem kodus kui koolis, pigem vanemate eeskuju kui õpikutarkuse järgi. Erinevad säästmis- ja investeerimisvõimalused muutuvad üha keerukamaks ning rahaasjade planeerimise alusteadmiste mõistmiseks ja mõistlikuks kasutamiseks tuleb end kurssi viia nii matemaatika, ühiskonnaõpetuse, ajaloo kui majandusteooriaga.

      Käesolev finantsaabits ongi seesugune väärt abivahend nii õpetajale, lapsevanemale kui ka mis tahes eas õpilasele, aidates paremini mõista keerukavõitu finantstehete tagamaid ning nende rakendamist igapäevastes otsustes.

      Eesti majanduses pole kõik läinud alati ja ainult hästi. Tagasilöögid on ettevõtjate kõrval tabanud kümneid tuhandeid meie kaaskodanikke, olgu siis valesti arvestatud riski või nappide finantsalaste teadmiste tõttu. Haritud ja teadlik kodanik mõtleb kõik oma otsused paremini läbi, aidates seeläbi ka riigil vältida vigu, tehtust õppida ja kriisi mõjudest paremini taastuda.

      Loodan, et käesoleva raamatu abil kasvab üles põlvkond, kes oskab oma eelkäijatest nutikamalt rahaga ümber käia – sellest joovastusse sattumata ning samas suuri lüüasaamisi vältides.

      Sandra Lillemaa

      Noored Kooli programmi vilistlane

      Tallinna Kunstigümnaasiumi ühiskonnaõpetuse õpetaja

      Hea haridus on midagi enamat kui teadmiste kogum: see on eelkõige oskus elus hakkama saada, teadlikkus oma eesmärkidest ja nendeni viivatest teedest, võime ja tahe toimida ühiskonna täisväärtusliku liikme ja kohusetundliku kodanikuna.

      Finantsalased teadmised ja oskused on kahtlemata osaks heast haridusest, sest õpilaste edukas toimetulek iseseisvas elus on vahetult seotud nende arusaamisega rahaasjade toimimisest. Sõltumata elukutsest ja huvidest, peab iga inimene tegema valikuid, millest sõltub tema majandamise tulemuslikkus. Tõstes õpilaste teadlikkust finantsasjadest, saab iga õpetaja mõjutada majanduse arengut ning vähendada rahalistes raskustes olevate inimeste hulka ühiskonnas.

      Raul Malmstein

      Finantsinspektsiooni juhatuse esimees

      Rahaasjades arukate otsuste tegemiseks on vaja taustateadmisi – ükskõik, kas sõlmite kindlustuslepingut, avate hoiuse või taotlete pangalaenu. Kuna finantsteenuseid on palju ja nende tingimused erinevad, tasub sobivaima leidmiseks end teenuse sisuga kurssi viia. Selleks, et aidata inimestel mõista rahaasjade põhitõdesid, oleme loonud sõltumatu tarbijaveebi www.minuraha.ee, ning värskeim abivahend finantsteemade selgitamisel on käesolev „Finantsaabits“.

      Tee oma raha targaks!

      Andrus Alber

      NASDAQ OMX Tallinna börsi juhatuse esimees

      Selleks, et homme majanduslikult toime tulla, peab täna tegema tarku otsuseid ja mõtlema kaugemale. Sihikindlalt ja läbimõeldult tegutsedes on meil kõigil võimalus säästes ja investeerides tagada nii endale kui oma lastele hea elujärg ning ka turvaline vanaduspõlv. Selleks on nüüd kõigil võimalus tarkust koguda ja tegutseda juba täna.

      Eessõna

      "Finantsaabits" on käsiraamat õpetajatele, kes annavad majandus- ja ettevõtlusõppe tunde või soovivad lülitada matemaatika, ühiskonnaõpetuse, inimeseõpetuse ja ka teiste ainete tundidesse elulisi ja igapäevaselt olulisi näiteid rahamaailmast, et parandada laste finantskirjaoskust. Raamat sobib lugemiseks ka kõigile teistele, kes tahavad oma isiklikke rahaasju targalt korraldada.

      Raamat annab teadmisi isiklike finantseesmärkide seadmisest, pereeelarve koostamise põhimõtetest, investeerimis- ja laenamisotsuste aluseks olevast matemaatikast, pankade, kindlustusseltside ja muude finantsasutuste pakutavate teenuste omadustest, pensionifondide ja väärtpaberiturgude toimimise alustest. Kogu seda teemaderingi ei ole raamatu mahu tõttu võimalik käsitleda kõigis peensustes, selle puuduse parandamiseks sisaldab raamat hulganisti viiteid detailsema või kiiresti muutuda võiva info asukohale.

      Käsiraamatu koostamise ajendiks sai finantskirjaoskuse temaatika ning majandus- ja ettevõtlusõppe lisandumine uude riiklikku õppekavasse. Paraku läheb õpikute ja e-õppematerjalide koostamisega veel aega, vajadus nende teemade kajastamise järele on aga suur juba praegu. Seda on näidanud majanduskriisi tõttu makseraskustesse sattunud tarbijate märkimisväärne hulk. Lisaks majandusolukorrast tulenevatele põhjustele – töökaotus, palga vähendamine – on paljudel juhtudel olnud probleemide põhjuseks iseenda maksevõime ülehindamine ning oskamatus kulusid juhtida. Selles raamatus esitatud teadmiste ja põhimõtete rakendamine aitab inimesel rahamaailma võimalusi enda heaks tööle panna ja vähendada rahalistesse raskustesse sattumise ohtu.

      1 Raha ja rahaasjade planeerimine

      "Me ei jõua seda sulle osta!"

      "Me oleme rahahädas!"

      "Meil on raha vähe… No hea küll, aga see on viimane kord!

      "Meil ei ole selleks raha… Või olgu peale, emme krediitkaardil on veel vaba limiiti."

      "Olgu, minu lapsel peab olema õnnelik ja muretu lapsepõlv!"

      Küllap on mõnda sarnast lauset kuulnud oma vanemate suust paljud lapsed, kes on nurunud vanematelt mänguasja, uut telefoni, iPodi, moerõivaid…

      Hinnasilt külge: kolm maa pealetoovat küsimust teismelisele

      Kui palju raha nõuab omaette elamine?

      Kui suurt sissetulekut läheb vaja, et elada sinu unelmate elu?

      Millistes ametites ja haridusega teenib sinu unelmate eluks vajaliku sissetuleku?

      Kõige õigem vastus niisugustes olukordades oleks hoopiski: "Vaatame, kas see mahub meie eelarve piiridesse." Lapse ostusooviga saab nõustuda vaid siis, kui selle hinnaks pole kokkuhoid iseenda kõhu või tervise arvelt või mõtlematute laenude võtmine. Vanemad teeksid oma elu kergemaks, kui nad ei väldi rahaasjade arutamist lapse kuuldes, vaid tõmbavad teda vastavatesse aruteludesse pidevalt kaasa. Siis on väiksem oht, et keeldumine tekitab teismelises tormi. Kool saab vanemate elu kergendada, õpetades lapsi oma soovidele hinnasilte külge panema ja mõtlema rahaasjadele pikemas perspektiivis kui "nüüd ja praegu".

      1.1 Isiklik puhasväärtus

      Lewis Carrolli raamatus "Alice imedemaal" peavad Alice ja Kass maha järgmise vestluse.

      "Kas sa ei tahaks mulle ütelda, kuhupoole ma siit peaksin minema?" küsis Alice.

      "See sõltub suuresti sellest, kuhu sa tahad välja jõuda," ütles Kass.

      "Mulle on enam-vähem ükskõik, kuhu – " vastas Alice.

      "Siis ei ole tähtis, kuhupoole sa lähed," sõnas Kass.

      " – kui ma ikka kuskile jõuan," lisas Alice seletuseks.

      "Oh, selle peale võid kindel olla," ütles Kass, "kui sa ainult kõnnid küllalt kaua."

      – Tõlkinud Jaan Kross, kirjastus Eesti Raamat, Tallinn, 1971.

      Vähe leidub inimesi, kellel rahaasjus on enam-vähem ükskõik, kuhu välja jõuda – olgu siis avalikult, salamisi või eneselegi tunnistamata, lõviosa inimesi unistab muuhulgas või päris esimeses järjekorras ikka oma materiaalse heaolu parandamisest. See tähendab – liikumisest ühes kindlas suunas, mitte ükskõik kuhu.

      Isiklike rahaasjade juhtimise suund on õige, kui see viib inimest suurema rahandusliku sõltumatuse poole. Sellel teel kaugele jõudnud inimene ei pea näiteks paaniliselt kartma töötuks jäämist, sest tal on kõrvale pandud summa, mis võimaldab mõnda aega katta kõiki vajalikke kulutusi ka ilma jooksva sissetulekuta.

      Enda või teiste jõukust kalduvad inimesed enamasti mõõtma sissetulekute suuruse (palga, ettevõtlusest saadava