Контроль за дотриманням законодавства про звернення громадян відповідно до своїх повноважень здійснює вищий орган відносно того, до якого ви звернулися зі скаргою. Нагляд за дотриманням законодавства про звернення громадян здійснюють органи прокуратури України.
Тому правила ефективного звернення такі:
1. Ви звертаєтесь із письмовим зверненням до органу, який повинен у межах своєї компетенції вирішити ваше питання.
2. Якщо вам надано відповідь або прийнято рішення, яке вас не задовольняє та яке ви вважаєте незаконним чи необґрунтованим, ви можете оскаржувати такі дії до вищого органу.
3. Якщо ви не отримали протягом певного строку відповіді взагалі (від будь-якого з органів) або вищий орган перенаправив вашу скаргу до нижчої інстанції, чиї дії ви оскаржили, і ухилився від розгляду її по суті, ви оскаржуєте такі дії до прокуратури.
4. Не звертайтесь з одного і того ж приводу до одного і того самого органу, якщо він відмовив вам у задоволенні ваших вимог. Ви марно витратите час.
5. Одночасно після подання звернення до нижчого органу не розсилайте копії звернення до усіх вищих інстанцій.
Як отримати інформацію
Окремо, на нашу думку, слід зупинитися на питанні про звернення до державних органів з метою отримання від них будь-якої інформації. З 10 травня 2011 р. набув чинності Закон України «Про доступ до публічної інформації», яким досить детально урегульовано це питання.
Так, ви маєте право запросити в органу влади будь-яку інформацію, якою він володіє. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним, подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.
Письмовий запит подають у довільній формі, але він має містити:
1) ім’я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв’язку, якщо такий є;
2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачеві це відомо;
3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
Вам можуть відмовити у наданні інформації, якщо:
– інформація становить державну, банківську, слідчу або іншу, прямо передбачену законом, таємницю;
– інформація є конфіденційною, тобто ці дані надано іншими особами або зібрано щодо інших осіб у межах здійснення повноважень цим органом;
– інформація є суто службовою (внутрішнє листування, доповідні записки, супровідні листи тощо).
Ви маєте право вимагати (авжеж