Kas see poleks proovimist väärt?
Just selline inimene oli Johanna vanaisa. Ning koos temaga nii mõnigi teine Johanna perest ja ümbruskonnast. Meie töö ja raamatu eesmärk on pidada oma lubadust ja anda teile kõik vahendid ja kogu info, et saaksite omal jõul asuda teele füüsilise heaolu, vaimse sõltumatuse ja hingerahu poole.
Loomulikult ei ole see tee sõna otseses mõttes mingi meelakkumine. Nii kaua, kui tänapäeva meditsiin ja farmaatsia lõikavad kasu haigustest, mitte tervisest, nii kaua peame end ise motiveerima, et suudaksime järgida tervislikke eluviise ja püsida terve. Me ei tohiks automaatselt oodata, et meditsiin meid terveks teeb – liiga tihti tegeleb see kangekaelselt sümptomite kõrvaldamisega, selle asemel et uurida haiguse tegelikke põhjusi.
Hea uudis on see, et me kõik jõuame ühel päeval äratundmiseni, et terve olemine ja terveks jäämine sõltub suurel määral meist endist. Loomulikult on igaühe valik, kas minna üldise vooluga kaasa, peita pea liiva alla või võidelda haigussümptomitega, kuni ravimite kõrvaltoimed lõpliku hoobi annavad, et teid suur selgus võiks tabada. Suur protsent inimesi ei sure tänapäeval mitte enam haiguse või vanaduse, vaid ravimite kõrvalmõjude tõttu. Teil on võimalus koos meiega sellele „edusammule” selg keerata.
Loomulikult ei ole see, mida meie pakume, imerohi. Kuu rütmide tundmine ei lahenda kõiki probleeme. Kuid me võime koostada nimekirja nõuannetest, mis teid tupikust välja aitavad. On teil julgust, et vaadelda sügavamaid seoseid ja siis oma äratundmise järgi tegutseda? See on psühholoogiline detektiivitöö, aga ka suur seiklus, mis ajaga ikka rohkem rõõmu pakub. Me oleme lubanud peaaegu kogu vastutuse oma mõtlemise, tegutsemise, tundmise ja rääkimise eest endilt ära võtta. Varem muudeti meid lihtsalt orjadeks, et oleksime kergemini mõjutatavad. Tänapäeval tuleb see nii öösel kui päeval ajupesuna tagaukse kaudu – seda teevad reklaam, muusika, poliitiline korrektsus, tabud ja paljud teised argielu mehhanismid. Kindlasti olete kuulnud ütlust: „Küllap mu arst teab, mida teeb.” Kahjuks ta enamasti just ei tea, ja seda ühel lihtsal põhjusel, et ta on osa süsteemist. Süsteem sunnib teda haigustega raha teenima. Tervis maksaks talle tema töö. Erandid kinnitavad reeglit ning me tunneme isiklikult suurepäraseid arste, kes tõepoolest soovitavad teil näiteks piimast loobuda, sest see on teile kahjulik.
„Kuhu me jõuaksime, kui igaüks hakkaks kuukalendri järgi elama?” Kui nii küsib arst, siis tahab ta ainult oma praksist või haiglat patsientidega täita. See on arusaadav, kuid meie ütleme, kuhu me jõuame: me saame igas mõttes rohkem tervist ja elurõõmu. Kui üks vana, läbi aegade kehtiv teadmine ei sobi moodsasse kunstlikku süsteemi, siis on see süsteemi viga. See ei ütle midagi selle õpetuse väärtuse ja käibivuse kohta.
Vastutuse võtmist peab harjutama. Johanna vanaisa ja kogu tema perekonna jaoks oli see eluküsimus. Nad ei olnud printsipiaalselt edusammude vastased, kuid nad tajusid kõigi meeltega, kas mingi edusamm tähendas tõelist abi või tõi pikemas perspektiivis hoopis kahju. Kui moodne puhas keedusool loomad haigeks tegi ja inimesed nõrgaks jäid, võeti jälle kasutusele tervislik punane sool. Meditsiin on teinud palju imetlusväärset, eriti mis puudutab kiirabi. Ent kui peaksite haigeks jääma, ei tule arstid ikka veel selle peale, et haiguse tegelik põhjus peitub teie elu- või toitumisviisis. Peaaegu ükski ortopeed ei tea, et üle poole kõikide kroonilise seljavalu juhtude põhjuseks on valge jahu.
Kui tahame midagi paremaks muuta, peaksime kõik oma argipäevaharjumused üle vaatama. Paljusid neist peame raudseks reegliks ja mõttekaks traditsiooniks, ning väga harva saame aru, et tegemist on mingi vana harjumuse järgimisega, millel puudub igasugune mõistliku ja tervisliku tegutsemise garantii. Tomatid ja Itaalia köök käivad kokku, kas pole tõsi? Aga kuni 18. sajandini oli tomat Itaalias samahästi kui tundmatu. Kui lähete tänapäeval peenesse Šveitsi restorani, on seal menüüs võilillesalat. Enamik meist hävitab võililled aiast ja ostab selle asemel kallitest delikatesskauplustest pestitsiididega üle külvatud rukolat (= võilill). Veel üks näide: kuni 1960. aastani olid seened Saksamaal toiduainena üldiselt põlu all. Miks? Kuna see oli vaeste inimeste toit ja vastuvõetav ainult sõja ajal. Selles, et liha ja piim meil põhitoiduainete hulka kuuluvad, oleme tänu võlgu viimaste aastakümnete kadeduskompleksile – oldi kade nende peale, kes said endale lihasöömist lubada (ja seetõttu haigeks jääda).
Mõtisklege elu tähtsaimate asjade üle ja jälgige oma keha. Me võime loodusest väga palju head ja kasulikku ammutada, kui õpime looduse imesid tundma. Loodusega kooskõlas elada on lihtne. Sissejuhatus, hingetõmbepaus, äratundmine – ja võitegi sellega veel täna algust teha. Homme näeb maailm juba palju parem välja. Usaldage oma vaistu ja liikuge väikeste sammudega suure edu suunas.
See raamat annab juhtnööre sõltumatu mõttelaadi ja vastutustunde väljaarendamiseks. Lubage arstil end aidata, kuid ärge lükake vastutust tema peale. Kui toitute valesti, jääte haigeks teie, mitte arst. Kui võtate vastu valesid otsuseid, on tulemused teie kanda, mitte selle, kes teid valesti informeeris. Kindlustusrahast ei ole teil palju kasu, sest raha ei muuda meiega tehtut olematuks.
Kaalu langetamine kuukalendri abil
Kui peate kinni õigest ajahetkest…
…õpite tundma kaalu langetamiseks ja säilitamiseks üht kõige lihtsamat, edukamat ja soodsamat meetodit. „Kuidas võtta kaalust alla suuri kulutusi tegemata ja oma elustiili radikaalselt muutmata?” – see on meile esitatavatest küsimustest kõige sagedasem. Loomulikult ei ole ka meil imerohtu pakkuda, aga me teame, mis toimib – ning seda püsivalt, ilma jojo-efektita. Tuleb leida ainult õiged motiivid ja neid järgida. Pea liiva alla peitmine ei ole ülekaalu puhul kunagi lahendus. Kannatlikkus on ainuke, kuid hädavajalik investeering, mida peate varuma, kui tahate kuukalendri järgi kaalu langetada. Nelja kuni kuue kuuga võite kaotada 5 kilo. Ja need kilod ei tule enam tagasi. Seda me lubame.
Kui valite ebasoodsa aja…
…ei tee see teile kahju, kuid ei too ka suuremat kasu.
Mida veel lisada
• Liha ja piimatooted ei ole tervisliku toitumise puhul hädavajalikud, kuigi meile on kogu aeg sisendatud vastupidist. Ka taimedest saab kõrgeväärtuslikke valke ja kõiki muid eluks vajalikke toitaineid. Peale selle lõpetaks üleminek inimväärsele toidule nälja kogu maailmas.
• Proovige vähemalt kaks korda aastas ühe nädala jooksul – kõige parem kahaneva kuu ajal – loobuda igasugustest loomsetest valkudest (liha, kala, piimatooted, munad). See on hea tervise seisukohalt kõige arukam abinõu, milles võite varsti ise veenduda. Spetsiaalsetest kokaraamatutest leiate maitsvaid roogi, mida võite sel ajal valmistada.
• Pange oma igapäevases toitumises põhirõhk mahetoodetele. Nende kõrgem hind ei tohiks teid ära ehmatada, sest häid asju vajab teie keha ainult poole tavapärasest kogusest. See väike isiklik samm oleks samaaegselt hiigelsuur edasiminek tervise ja keskkonna eest hoolitsemise suunas.
• Hästi mõjuks toidu õige kombineerimise järgimine, s.t lõuna ajal tuleks süüa pigem valgurikkaid, õhtul aga süsivesikurikkaid toite. Liiga palju valke õhtul koormab seedimist. Süsivesikud ja valgud ei peaks olema pidevalt koos ühel taldrikul.
• Te ei söö hommikueinet? Kõik on korras! Ärge laske ennast kellelgi ära rääkida, et „tasakaalustatud hommikueine” on hädavajalik ning hommikul mittesöömine on ebatervislik. Loeb ainult teie enda vaist.
• Eespool nimetatud kuuteed saate meilt tellida. Vaata „Lisa”, lk 366.
• Leidke oma isiklik toitumistüüp (vt „Alfa ja oomega – teie isiklik toitumistüüp”, lk 345). Sellel infol on hindamatu väärtus teie tervisele.
• Kui olete pärast sööki alati väsinud, siis te kas sööte pidevalt midagi, mida te ei talu, või siis sööte liiga palju. See, et