Revolutsioonid ei sure kunagi.
Niisiis alusta revolutsiooni, ära loo lihtsalt ettevõtet.
Enam ei piisa sellest, et asutad firma. Sul on vaja selget eesmärki, missiooni ja olemasolu õigustust. Meie Martiniga ei loonud pruulikoda: me asusime missioonile, et tekitada inimestes samasugust kirge suurepärase õlle vastu, nagu see tekitab meis. Niisugune lubadus ja lähtekoht on seotud kõigega, mida me teeme, ning see toimib kindla mõõdupuuna iga meie otsuse langetamisel.
Ükskõik mis valdkonna firmat käima lükates on su kohus veenduda, et see tugineb tugevale, tähtsale, lihtsalt arusaadavale ja igakülgselt kaasahaaravale missioonile. Näiteks:
• Perekond Zappos ei pannud tööle kingade veebiäri. Nad algatasid ristiretke, et oma töötajaskonda tavatult hästi koheldes parandada klienditeenindust.
• Noma ei asutanud restorani. Selle omanikud seadsid sihiks taaselustada Põhjamaade köök ja kirjutasid koguni oma Põhjamaade köögi manifesti.
• Apple ei alustanud arvutiäri. Selle asutajate eesmärk oli muuta tehnoloogia abil maailma.
Kui sul on missioon, saad kogu tegevuse asetada suurema tähenduse konteksti ning see annab kõigile, kes sinu ettevõtmisega seotud, ühise eesmärgi.
Su missioon peab olema erakordne ja vastupandamatu. Su meeskond ja võimalikud kliendid peavad sellesse uskuma. Just sinu missioon eristab sind teistest. Esimesest päevast peale on su suurim katsumus anda inimestele põhjus su ettevõtmisest hoolida – ja sinu missioon ongi leida see põhjus. Tänapäevases üleküllastunud tegelikkuses pole turul nõudlust mõne järjekordse tootemargi, veel ühe ettevõtte, veel mõne toote või teenuse järele peagu ollagi. Kuid millessegi uskumise turg on piiritu. Tuleb pakkuda inimestele midagi, millesse uskuda.
Sa pead jälgima, et alustad äri õigel põhjusel. Kui soovid teha raha ja olla kõva tegija, mine mõnda mõttetusse suurfirmasse. Müü oma hing saatanale ja hakka järjekordseks kallis ülikonnas kontorirotiks. Idufirmad külvatakse uskumatult karmi keskkonda ja sul on vaja midagi, mis annab rammu. Seda rammu saad koos meeskonnaga ammutada oma missioonist. Kui su käimalükkaja on raha, siis pead olema planeedi kõige ahnem ja halastamatum tõbras, et su äri toimiks. On küll olemas ainult rahategemisele keskendunud ettevõtted, aga mulle ei meeldi nende ega nende töötajatega tegemist teha. Kui kliendid hakkavad asjadest paremini aru saama, lähevad puhtalt rahakesksed ettevõtted sama teed mis dinosaurused. Parem ongi. Kui su ettevõtte loomise esmapõhjus on raha, siis palun lõpeta kohe selle raamatu lugemine.
Tegele sellega, mida sa armastad, ja vali selge missioon. Mida rohkem tiirleb kogu tegevus su elumõtte ümber, seda rohkem su pakutav kliente paelub ja seda lihtsam on muuta kliendid fännideks.
Eelda, et kõik on ükskõiksed; eelda, et kedagi ei huvita; eelda, et keegi ei taha sind kuulata. Siis mõtle välja, kuidas panna inimesed sinu tegevusest huvituma. Kui sa seda ei suuda, on su äri määratud nurjumisele.
• Ära raja lihtsalt mingit pagarikoda kuskil Idahos. Alusta ristiretke, et harida inimesi, kui tervislik ja maitsev on värske hapuleib.
• Ära loo lihtsalt üht juuksurisalongi kuskil Berliinis. Asuta end retkele, et näha, kui mõnusaks on võimalik teha kliendi olemist juukselõikuse ajal.
• Ära asuta lihtsalt mõnd remondikoda Manchesteris. Asu missioonile, et muuta inimeste arvamust, milline peab olema üks autohoolduse klienditeenindus.
Et oleks mingigi lootus teiste seas esile tõusta, pead sümboliseerima midagi enamat kui oma põhioskusi.
Inimesed ei taha enam osta lihtsalt toodet või teenust. 21. sajandi kliendid tahavad aina enam siduda end selliste firmade ja organisatsioonidega, kelle eesmärgid ja arusaamad kattuvad nende omadega või laiendavad nende maailmavaadet. Su kliendid peavad osalema aktiivselt su edu kindlustamises ja sul tuleb anda neile selleks veenev põhjus. Saad panna inimesed hoolima ning nad oma usku pöörata siis, kui sul on kindel missioon.
Kaasakiskuv ristiretk – su ettevõtte tuum – on esimene samm, mis tagab, et su firma püsib mõju saavutamiseks küllalt kaua hinges.
OLE ENNASTTÄIS KAABAKAS JA IGNOREERI NÕUANDEID
Mulle meeldib ignoreerida soovitusi sama palju, nagu kõiksugu lollakatele hampelmannidele meeldib neid anda. Minu soovitus neile, kes soovitusi ootavad, on end sellega mitte vaevata. Nõuandeid vajavad vaid klounid ja mökud. Kui sa ajad oma asja innuga, siis tead ise, mis suuna valid.
Kui lood ettevõtte, on surmkindel, et kõik su tuttavad ja ka võõrad muutuvad ühtäkki kõiketeadjatest ekspertideks. Ignoreeri neid. Hoia oma visioonist kinni, loo ise oma reeglid ja küta täiega. Sa tead isegi, mis su siht on, ja see, kuidas sa sinna jõuad, on sinu teha. Kuradile kõik need tainapeadest targutajad – nad ei tea midagi. Teised inimesed ei mõista sind ja on ka täiesti kindel, et nemad ei hooli su ettevõttest sama palju kui sina.
See, kas su äri jääb püsima või mitte, peab sõltuma sinu otsustest, mitte nendest võltsidest poole kohaga amatööridest ärigurudest. Need isehakanud tarkpead soovitavad sul õppida oma vigadest. Vigadest õppimine sobib luuseritele. Otsida lohutust faktist, et vead võivad sulle midagi õpetada, on loll loogika, millele toetuvad lihtsurelikud, kes püüavad oma äpardusi õigustada. Ainuke asi, mida sa vigadest õpid, on see, et sa pole küllalt hea ja pead paremaks saama. Sa pead aru saama, et tegelikult õpid sa kordaminekutest.
Kui sa ka apse teed, siis ei tasu raisata aega, et neist midagi õppida, vaid olla küllalt tark ja nobe, et parandada need vead võimalikult ruttu. Sa pead olema oma äriga nii ühel lainel, et märkad kõigi võimalike probleemide teket ja saad neile jaole enne, kui need kujunevad suureks. Suure all pean silmas hiigelsuurt.
Kindlasti pole lihtne ajada asja omaenda reeglite järgi, aga lõpuks tasub see ära, ja siis võid nautida, et näitasid neile targutajatele koha kätte.
Usu. Mida kindlamalt oma ideesse usud, seda vähem on sul vaja teiste abi. Mida paremad on su ideed, seda vähem on vaja teiste panust. Sa tunned oma mõttemaailma, sa oled oma ideega elanud ja seda arendanud – ning nüüd saad ainult sina selle teoks teha. Teiste inimeste pooletoobistest ideedest ja soovitustest kokkulapitud konstruktsioon annab tulemuseks vaid katastroofi. Ära longi teistel sabas, kui sul on võimalik olla liider.
Ole ennasttäis kaabakas. Tõsiselt, sul tulebki selline olla. Kui sa pole selleks 110 % valmis, ei kõiguta sa ka kedagi teist. Nii et tantsi üksnes enda muusika järgi ja aja oma rida. Valmista tooteid, mida ise armastad, loo keskkond, kus tahaksid ise aega veeta, ning paku teenust, mida ise mõnuga tarbiksid.
Kinnisideeline, silmaklappidega ja täiesti keskendunud tegutsemine ei pruugi teha sind kellegi lemmikuks lühiperspektiivis, aga see otsustab, kas sa pikas plaanis saavutad edu või põrud. Sinu suurim vara oled sa ise, su vankumatu usk ja pühendumine oma ettevõtmisele.
Lisaks nõuannete ignoreerimisele pead ka pärismaailma ära unustama. Pärismaailm pole reaalne koht, vaid väljamõeldud vabandus. Keskpärasuse õigustus. Ettekääne, et isegi mitte üritada. See toetab harilikkust ja sätib lati kõigile ühele kõrgusele. Ära pane seda tähele. Tulista kõigist torudest. Sinule on see maailm surnud. Surma põhjus: ta enda saamatus.
OLE KAMBAS
Ärivaldkonnas valitseb kambavaim. Olla eliitkambas tähendab seda, et jõuad kiiremini kohale ja jagad koormat teistega. Tippmeeskonna juurde kuulumine aitab sul keskenduda ja paremini hakkama saada ning teeb teekonna nauditavamaks. Maailm on karm, vali õiged kelgukoerad, kes sind edasi viivad.
Kaasasutajast koerapoeg teeb su kiiremaks, paremaks ja nutikamaks. Vastutada kellegi teise ees peale enda on hädavajalik, et püsida suurepärases vormis. Kui lendaksid üksinda, jääksid ilma lõbust jagada seda võimsat elamust.
Ärimaastik