DIVIISIÜLEM VENE SÕDURI SINELIS
Kentsakat kohtumist diviisiülema kindral Aleksander Tõnissoniga meenutab soomusrongi nr 2 tolleaegne kuulipildujate komando nooremohvitser, käesoleva raamatu üks autoritest Tõnis Kint.
Venelase surve suurenes, lahingurinne oli Kehra ja Anija alla jõudnud. Soomusrongi dessandid olid alaliselt väljas, kord meie jalaväepolkusid abistamas venelase pealetungi pidurdamiseks või jälle iseseisvalt talusid ja külasid sissetunginud venelastest puhastamas. Rongi meeskond oli tülpinud ja väsinud. Kuid vana aasta viimasel õhtul hilja kihutas rong eesliinilt tagalasse Raasiku jaama, et vedurile vett võtta ja kütte tagavara täiendada. Meeskonnast tõttasid paljud Raasiku jaama kaevu juurde, et end kogunenud mustusest vabastada. Kaevu ääres oli end pesemas kolm-neli soomusronglast, 1. kuulipildujate komando sõdurit, üks neist allohvitser Friedrich Kiviloo, teine veltveebel Martin Assman ja veel paar meest.
Mina olin kaevu juures pesijatest umbes 30 meetri kaugusel, kui nägin, et üks mees peatub pesijate juures ja kõnetab neid. Oli õhtune videvik, mina oma asukohast silmitsedes ei tundnud seda meest ega kuulnud ka nende juttu, kuid Jaan Pert on oma mälestustes allohvitser Rudolf Kiviloo jutustuse põhjal sündmuse edasi andnud:
"Seal pöördunud nende poole üks erariides (Vene sõduri sinelis ilma sõjaväelase eritunnusteta) mees ja küsinud: "Mis rong see siin ees seisab?" "Eks ise näed, mis rong see siin seisab," vastanud Kiviloo. Võõras korranud oma küsimust. Siis olid pesijad ütelnud: "Mis see sinu asi, mis rong see siin seisab. Keri põrgu!"
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.