Võimatu edu. Kasvulava Nokias. Jorma Ollila. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Jorma Ollila
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Серия:
Жанр произведения: О бизнесе популярно
Год издания: 2015
isbn: 9789949560080
Скачать книгу
ja lipsu ning tassisin portfelli kontorisse ja tagasi. Sageli möödusid õhtud nõupidamistel, koosolekutel ja tööreisidel. Kõik oli täiesti tõsine ja läbini politiseeritud. Võtsin ka ise kõike tõsiselt ja tundub, et sain SYLi esimehe ametis mitu aastat vanemaks. Liidu kontor ja rahaasjad olid eeskujulikus korras. Sekretäride seas leidus professionaale, kes oskasid noort vaimustust ohjes hoida, juhatuse professionaalsus seevastu polnud nii ühtne.

      Tahtsin saada üliõpilasjuhiks ja töö meeldis mulle. Arutasin pidevalt riigiametnike ja ministritega üliõpilaste asju. Õppisin hästi tundma sotsiaal- ja tervishoiuminister Seija Karkineni (sd), rahandusminister Johannes Virolainenit (kesk) ja eelkõige haridusminister Ulf Sundqvisti (sd). Uffe oli minust ainult viis aastat vanem, kahekümne seitsme aastane, ja Soome ajaloo noorim minister. Sel ajal oli ta juba täiemõõduline ja kogenud poliitik. Mina ei pidanud end kunagi niivõrd poliitikuks, kuivõrd üliõpilaste esindajaks. Käisin tööreisidel ka väljaspool Helsingit, kui külastasin uusi kõrgkoole, näiteks Vaasas, Tamperes ja Jyväskyläs.

      Mulle meeldis töötada organisatsioonis, väikeses rühmas. Tahtsin üliõpilasorganisatsiooni juhatust efektiivselt juhtida. Koosolekutel pidi olema eesmärk ja kindel kava. Avalikust tähelepanust ei olnud ma huvitatud ega otsinud seda ise, aga sain ka selles vallas esimesed ristsed. Õppisin pidama kõnesid ilma igasuguse ettevalmistuseta. Esinemine ex tempore polnud seni olnud minu tugevam külg. Õppisin ka kirjutama pikki ja hästi ettevalmistatud kõnesid, mille ametlik suunitlus pidi vastama Soome välispoliitikale. Ma pole kunagi armastanud kompromisse, aga üliõpilaspoliitikuna olin sunnitud neid tegema iga päev ning see oli minu töö ebameeldiv, kuid ühtlasi õpetlik külg.

      Aeg-ajalt pääses mõjule minu kärsitus. Soome Üliõpilaskondade Liidu juhtimine tähendas ka kõige parematel hetkedel kaitselahinguid: kommunistide esilekerkimine ja nende võimu suurenemine tuli kuidagi peatada. Kuigi vasakpoolsed polnud enam ülekaalus, tundus toona oht, et vasakpoolsed võiksid kogu üliõpilasmaailma oma võimu alla saada, täiesti reaalne. Paljudes Euroopa riikides olid üliõpilasorganisatsioonid radikaliseerunud, nii et enamik üliõpilasi võõrandus organisatsiooni tegevusest. Sedasi oli juhtunud näiteks Prantsusmaal. Sarnase olukorra ennetamine kujunes omaette eesmärgiks just tsentristidele.

      Tsentristide esindajana pidin ma aga hoidma häid suhteid ka koonderakondlastega, kuigi enamikus asjades lepiti kokku vasakpoolsetega. Võimul oli vasakpoolsete ja tsentri moodustatud nn ülddemokraatlik rinne. Selle mõjust hoolimata ei kirjutanud Soome Üliõpilaskondade Liit minu esimeheks olemise ajal näiteks alla deklaratsioonile, millega oleks protesteeritud Euroopa Majandusühenduse vabakaubanduslepingu vastu. Surve vastuseisuks Euroopa Majandusühenduse vabakaubanduslepingule oli küll suur, sest olid ju aktiivselt selle vastu näiteks Tarja Halonen, Erkki Tuomioja ja Erkki Liikanen. Olulistes välispoliitilistes küsimustes, mis puudutasid suhtumist läände, püsis SYL riikliku poliitikaga ühel seisukohal.

      Sain selgeks poliitilise mängu põhireeglid. SYLi etteotsa olid mind ühiselt valinud nii tsentristid kui vasakpoolsed. Mõnes hoolikalt läbimõeldud asjas, nagu Euroopa Majandusühenduse küsimuses, hääletasin siiski koonderakondlaste poolel, et toetada midagi, mida pidasin mõistlikuks. See ärritas vasakpoolseid ja osalt ka tsentriste ning mind süüdistati isegi oportunismis ja värvivahetamises. Poliitilise mängu reeglite omandamisest on mul hiljem olnud väga palju kasu: kes on juhtinud üliõpilasorganisatsiooni 1970ndate Soomes, teab kahtlemata, mis on poliitika, läbirääkimised, lehmakauplemine ja oportunism.

      Ettevõtte juht peab poliitikast aru saama. Kui ei saa, võib ettevõte oma keskkonda ehk ühiskonda valesti analüüsida. Tagajärjed võivad avaldada ettevõttele halba mõju, sest keskkonda ei ole tavaliselt võimalik muuta, sellega tuleb kohaneda.

      Peamine põhjus, miks esimehe amet nii kurnav oli, olid taistolased. Kaks aastat kulus nendega külg külje kõrval sahmerdades. Peasekretär Jyrki Oranen ja üks juhatuse liige, Erkki Metsälampi, olid taistolased ning nende kõrval olid üliõpilaselus mõjupositsioonil ka Sotsialistliku Üliõpilasliidu juhtfiguurid Reijo Kalmakurki ja Juhani Ruotsalo. Nende rühm oli enesekindel ja oma eesmärkides veendunud. Ülejäänud lähtusid suures osas nende algatustest.

      Taistolastel oli mitu rauda tules. Ühest küljest üritasid nad aktiivselt ja agressiivselt SYLi kaudu, parlamentaarsete vahenditega, mõjule pääseda. Teisalt valmistati ette revolutsiooni. Mõnikord jäi mulje, et selle kahe teraga taktika eesmärk oli mind peajagu lühemaks teha. Tulemuste saavutamiseks Soomes kasutati kõhklematult ära sidemeid idanaabri Nõukogude Liiduga. Minu enda suhtumise alus oli nende toetusprotsent. Kui ühe rühma seljataga on umbes viieteistkümneprotsendiline toetus, peab SYLi-taoline organisatsioon andma neile võimaluse end kuuldavaks teha.

      Samas ei tohi unustada, et taistolaste liikumisele sai osaks rohkem tähelepanu kui tegelikku toetust. Eduskunna valimistel jätkus seda toetust heal juhul paari protsendi jagu, üliõpilasvalimistel siiski märksa rohkem. Termin taistolaisuus mõeldi ilmselt välja 1971. aasta kevadel ajalehe Helsingin Sanomat toimetuses ja pärast seda räägiti kogu järgnenud kümnendi jooksul taistolastest.

      Vabariigi president oli endiselt Urho Kekkonen, kes oli ühtlasi riigi välispoliitikas põhiline tooniandja. Kekkonen oli kindel Soome-Nõukogude suhete hoidja ja 1970ndate alguses kasvas tema välispoliitika toetus nii suurte parteide kui rahva seas. Suuresti just tänu Kekkonenile õnnestus Soomel näiteks sõlmida eksporttööstuse jaoks oluline vabakaubandusleping Euroopa Majandusühendusega. 1973. aasta jaanuaris hakkas kehtima erakorraline seadus, millega pikendati Kekkoneni 1974. aastal lõppema pidanud kolmandat ametiaega 1978. aastani. Erakorralist seadust ei surutud parlamendis hädaga läbi, vaid selle vastu võtmine eeldas 5/6 enamust ehk peaaegu kõikide parteide toetust. Erakorralise seaduse vastuvõtmiseks tehti eelnevalt kuluaarides põhjalikku lobitööd. Presidendi ametiaja pikendamine seoti Euroopa Majandusühenduse lepinguga ja oma riigi majanduse reguleerimisõigust suurendavate seadustega, mida toetasid eelkõige vasakpoolsed.

      Kekkonen ja Soome välispoliitika leidsid poolehoidu ka läänes. Soome neutraalsus oli üldiselt tunnustatud, aga paljud lääne poliitikud ja ajakirjanikud ei saanud siiski kunagi lõplikult aru, millist noateral balansseerimist Soome välispoliitika külma sõja ajal tegelikult tähendas. Presidendil oli Soomes ka ägedaid vastaseid, kes teda avalikult ründasid, süüdistades Kekkoneni Nõukogude Liidu soovidele allumises ja soometumises.

      Kohtusin Kekkoneniga rohkem kui üks kord. Enamasti toimusid kohtumised ametlikus vormis, aga Tamminiemis oli ka vestlusi, kus rääkisime näiteks ülikoolide haldusreformist. Informeerisime teda SYLi seisukohtadest. Kekkoneni positsioon vabariigis oli kujunenud nii ülekaalukaks, et tal oli kombeks kaasa rääkida neiski küsimustes, mis ei kuulunud otseselt presidendi võimupädevusse. President oli tähelepanelik ja huvitatud, aga tema kaalus asja eelkõige võimupoliitika seisukohast. Kuidas on ses küsimuses jagunenud parteide arvamused? Kuidas mõjutavad mõne poliitiku isiklikud eesmärgid tema väljaütlemisi?

      Kõige meeldejäävam kohtumine toimus Soome Vabariigi aastapäeva vastuvõtul presidendi lossis 6. detsembril 1973. Tollal oli kombeks, et üliõpilasorganisatsioon andis oma tervituse presidendile üle enne vastuvõtu tegelikku algust. Olin ette valmistanud kõne või, õigem oleks öelda, tervituse, milles kavatsesin paluda presidendil tähelepanu pöörata tollal väga tõsisele üliõpilaste eluasemenappusele. Kõndisin piki Aleksanterinkatut presidendilossi poole, märjad Helsingi tänavad tundusid endasse imavat kogu valguse ning kaupluste vaateaknaid ehtisid juba jõulukaunistused.

      Kohtusime presidendiga kell 18.30, kell 19.00 avatakse uksed ja kätlejate rongkäik valgub hanereas Riigisaali. Närveerisin loomulikult tohutult. Esiteks oli meil suur vanusevahe: Kekkonen oli minust viiskümmend aastat vanem. Ta oli seitsmekümne kolme aastane, aga endiselt heas füüsilises vormis, mäluprobleemid hakkasid välja paistma alles kümnendi teises pooles. Teine põhjus oli Kekkoneni positsioon, mida näiteks 1980ndatel sündinutel on võib-olla raske mõista. Olen pärit põlvkonnast, kelle jaoks Urho Kaleva Kekkoneni nimi oli presidendi sünonüüm. Kekkonen oli saanud presidendiks 1956. aastal, kui mina olin viieaastane ja ta oli president veel kuni 1981. aastani, mil ma sain kolmekümne ühe aastaseks.

      Olime kohal väikese rühmaga, mis siis presidendilossi ukselt edasi juhatati. Teised rühma liikmed olid tolle aja vaimule kohaselt