• Viigimarjade asemel võid kasutada virsikuid, aprikoose või pirne. Kitsejuustu võid asendada ricotta’ga.
• Kõvemat sorti kitsejuust lõika viiludeks ja piserda mesi või siirup pirukale laotud viiludele.
Leivakrõpsud küüslaugukastmega
See on minu tervislik alternatiiv küüslauguleibadele ja kartulikrõpsudele. Vaja läheb ühte tervet viilutamata leivapätsi.
Leib tuleks enne viilutamist sügavkülmutada. Selleks mässi see toidukilesse ja aseta sügavkülma vähemalt päev enne krõpsude valmistamist. Külmunud leival lase natukene (umbes pool tundi) toatemperatuuril sulada, et see päris jäine ei oleks, ja lõika seejärel leivast võimalikult õhukesed viilud.
Laota leivaviilud küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile üksteise kõrvale ja küpseta ahjus 160 kraadi juures 15–20 minutit. Küpsemisaeg sõltub sellest, kui õhukeseks leib on lõigatud. Kontrolli leivaviile, kui need on u 15 minutit ahjus olnud, võta juba kergelt pruunistunud krõpsud välja ning aseta ahjuplaat koos ülejäänutega ahju tagasi. Otseselt pruunistada krõpse ei olegi vaja – piisab sellest, kui nende ääred hakkavad kergelt pruunikamaks muutuma, sest kui krõpsud on üleni pruunid, siis on need enamasti juba liiga kõvad ja neid on ebamugav süüa. Tõsta krõpsud plaadilt restile jahtuma.
Leivakrõpsude juurde sobivad erinevad dipikastmed, aga parimad on need lihtsa küüslaugukastmega.
Küüslaugukaste:
1 küüslauguküüs
200 g hapukoort või paksu jogurtit (nt Türgi, Kreeka)
1 tl sinepit
(mere)soola suur peotäis hakitud maitserohelist (nt tilli, murulauku, lehtpeterselli)
Purusta või haki küüslauk peeneks ning sega sinepi ja hapukoore või jogurtiga ühtlaseks. Maitsesta (mere)soolaga ja lisa hakitud maitseroheline.
Hummus
400 g kikerherneid (konserv)
ühe sidruni mahl
3 sl tahini’t
2 sl extra-virgin-oliiviõli
1–2 küüslauguküünt
0,5–1 tl vürtsköömneid, paprikapulbrit, jahvatatud tšilli- või Cayenne’i pipart soola
Kurna kikerherned ja jäta vedelik alles. Püreesta kikerherned koos väiksemaks hakitud küüslauguküünte, tahini, sidrunimahla ja oliiviõliga, kasutades saumikserit või köögikombaini. Lisa meelepärast maitseainet ja soola maitse järgi. Töötle segu ühtlaseks kreemiks, lisades kikerherneste nõrutamisel alles jäänud vedelikku (mina kasutan tavaliselt ära umbes poole vedelikust).
Serveerimisel raputa peale sama maitseainet, mida panid sisse, samuti võid peale niristada oliiviõli, lisada petersellilehti ja sidruniviile. Naudi koos leiva- ja tortiljakrõpsudega (lk 21 ja lk 25) või määri röstitud lavaši või pita peale.
• Mina armastan krehvtist hummust, seega lisan 2 küüslauguküünt ja 1 tl maitseainet. Alguses soovitan lisada ühe küüslauguküüne ja 0,5 tl vürtsi, sest siis saad hiljem veel vajadusel kumbagi juurde panna.
Tortiljakrõpsud
tortiljasid oliiviõli kuivatatud punet vm ürte, jahvatatud (suitsu)paprikapulbrit, tšilli- või Cayenne’i pipart või meelepärast maitseainesegu
Lõika tortiljad kaheksaks sektoriks ja laota üksteise kõrvale küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Keskmise suurusega ahjuplaadile mahub ära kolm sektoriteks lõigatud tortiljat. Piserda üle õliga ja raputa peale meelepärast maitseainet või maitseainesegu. Küpseta ahjus 200 kraadi juures u 7 minutit. Lase krõpsudel ahjuplaadil jahtuda, sest nii muutuvad need eriti krõbedaks.
• Tortiljade asemel võid kasutada ka õhukest lavašši.
• Eriti mugav on tortiljat või lavašši lõigata pitsalõikuriga.
Sidruni-feta määre
200 g fetajuustu poole sidruni mahl (u 2–3 sl)
1 väike küüslauguküüs
5 sl extra-virgin-oliiviõli värsket tüümiani
Töötle tükkideks murendatud feta, sidrunimahl, väiksemaks hakitud küüslauguküüs ja oliiviõli saumikseriga või köögikombainis ühtlaseks massiks. Pane kaussi ja nirista peale veel oliiviõli. Puista üle värske tüümiani lehtedega.
Väikesed omletid suitsukanaga
200 g suitsukana
1 väiksem sibul
1 väike paprika
8 muna
1,2 dl (vahu)koort peotäis hakitud maitserohelist, nt murulauku, peterselli, tilli
100 g juustu (nt feta, Parmesan, Lapi vm meelepärane juust)
Tükelda suitsukana. Puhasta ja haki nii sibul kui ka paprika väikesteks tükkideks ja prae pannil või sees keskmisel kuumusel u 10 minutit, kuni sibul on pehme ja hakkab pruunistuma. Klopi munad kausis lahti ja lisa (vahu)koor. Lisa hakitud maitseroheline, tükeldatud kana, praetud sibul ja paprika. Maitsesta musta pipraga. Tükelda juust.
Jaota munasegu 12 võiga määritud muffini- või väikese keraamilise vormi vahel, puista võrdselt peale tükeldatud või riivitud juust ja küpseta omletikesi ahjus 180 kraadi juures u 30 minutit, kuni muna on hüübinud, omletid kerkinud ja pealt kuldsed. Lase vormis paar minutit taheneda, libista nuga äärtest läbi ja tõsta välja. Serveeri näiteks koos kirsstomatite ja rohelise salatiga. Omletid on väga head nii soojalt kui ka külmalt.
• Asenda suitsukana suitsukala või – singiga. Kui eelistad peekonit, siis prae see enne krõbedaks.
• Ära kasuta paberist muffinivorme, sest omletid jäävad nendesse kinni.
• Lisa soola vajadusel alles sööma asumisel, sest juust ja suitsukana on enamasti päris soolased.
Pähklise põhjaga quiche
Põhi:
350 g nisujahu (sellest kuni 150 g võib olla täisteranisujahu)
100 g purustatud pähkleid
0,5 tl soola
200 g külma võid
1 munakollane
3–4 sl külma vett
Purusta pähklid köögikombainis, lisa jahu ja sega läbi. Lisa tükeldatud külm või ja töötle kas köögikombainis, näppude vahel või noaga hakkides ühtlaseks puruks. Lisa munakollane ja vähehaaval vett, kuni tainas hakkab kokku. Töötle jahusel pinnal palliks, mässi kilesse, vajuta lamedaks ja aseta 15 minutiks külmkappi. Rulli tainas lahti ja