Одним з перших домашніх собак, про яких нам відомо, було цуценя, поховане в людській могилі близько десяти-дванадцяти тисяч років тому, у країні, яка зараз має назву Ізраїль. У тій самій могилі була жінка, рука її лежала на тілі цуценяти, ніби гладила його. Можливо, жінка хотіла, щоб цуценя склало їй компанію на небі або в наступному світі.
Стародавні єгиптяни теж тримали собак як домашніх тварин. Їхні зображення, іноді з іменами, є на могилах. Собак називали, наприклад, Ебоні, Блекі, Біґ.
У римлян теж були собаки, вони давали їм імена типу Перлина, Доллі, Карлик і Зачіпка.
Кішки, ймовірно, стали жити з людьми в епоху неоліту, коли люди перейшли до господарства. Перша кішка, яка, можливо, була домашньою твариною, була похована у власній маленькій могилі близько дев’яти тисяч років тому, на острові, який зараз має назву Кіпр. На відстані сорока сантиметрів від кошачої могили була похована людина. Тож кішка, можливо, належала цій людині.
Стародавні єгиптяни тримали кішок як домашніх тварин, і ми знаємо ім’я одного з перших любителів кішок. Його звали Бейкер III, і він жив близько чотирьох тисяч років тому. На його могилі вирізьблено кішку, яка дивиться на щура! Це дуже маленька кішка або ж дуже великий щур, тому що вони приблизно одного розміру.
Стародавні греки і римляни також робили малюнки, різьблення й мозаїки із зображеннями кішок. На жаль, на цих малюнках і різьбленнях, як і на давньоєгипетських, немає кошачих імен. Тож імен стародавніх грецьких і римських кішок ми не знаємо.
Чи може бджола вжалити бджолу?
Так, може. У світі близько двадцяти тисяч видів бджіл, але розгляньмо тільки медоносних бджіл і джмелів. Хоча у деяких видів немає жала, у самок бджіл зазвичай воно є – щоб захистити свою колонію від ворогів, які можуть вкрасти мед або навіть поїсти бджіл. Самці бджіл не мають жала і нічого не роблять у колонії, за винятком деяких з них, які спаровуються з маткою.
Бджоли атакують робочих бджіл з інших колоній, якщо вони намагаються увійти, але королева-бджола жалить і вбиває лише королев-конкуренток. Нова королева оглядає кожну комірку колонії в пошуках інших королев, що розвиваються, і, коли знаходить, жалить, вбиваючи їх.
Джмелі теж атакують бджіл-робітників із інших колоній. Вони можуть вжалити до смерті, але, як правило, просто кусають і виганяють бджіл із гнізда. Зловмисник може заховатися всередині гнізда (і стати новим членом колонії!).
Джмелі атакують і жалять один одного усередині гнізда. Причина складна, але це один зі способів скорочення кількості чоловіків у колонії.
Навіщо ж зменшувати кількість