Normaalne joomine. Anne Lill. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Anne Lill
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Серия:
Жанр произведения: Здоровье
Год издания: 2016
isbn: 9789985222072
Скачать книгу
vett. Mineraalvee kaubastamises on võetudki suund sellele, et tugevate raviomadustega vett jaemüügiks ei villita. Kaubandusvõrgus ongi õige müüa sellist mineraalvett, mille tarvitamine ei mõju tervisele ja mida oluliste piiranguteta saab juua. Villitakse madala soolasisaldusega mineraalvett, eriti piiratakse just naatriumisisaldust. Üheks võtteks on ka kõrge soolsusega mineraalvee villimiseelne lahjendamine. Lisaks loodusmineraalvetele on müügil ka kunstmineraalveed, mida oleks õigem lugeda kas lihtsalt põhja-, allika-, joogi-, puurkaevu- või lauaveeks. Allikavesi ei vaja koostisest lähtuvalt toidufüsioloogilist ekspertiisi. Klassikalist ravitoimet neil toodetel pole, sageli puudub etiketil ka keemiline koostis. Tegemist on tavalise, puhta ja garanteeritud kvaliteediga pudelisse villitud ja tavaliselt ka gaseeritud joogiveega. Kunstmineraalvesi koosneb joogiveest, millele on lisatud kas sooladerikast loodusvett, merevett või erinevaid mineraalsooli ja süsihappegaasi. Loomulikult ei mõju sõna allikavesi või lauavesi joojale nii sisendavalt kui sõna mineraalvesi. See pole absoluutselt mikroobivaba (steriilne). Tavaliselt satuvad bakterid vette villimisel, seejärel nende arvukus mõnevõrra tõuseb ja stabiliseerub. Mikroobikoosluse kujunemisel ja säilimisel on oma mõju hoiutingimustel. Siit seletus, miks villitud vett soovitatakse hoida suhteliselt jahedas ja otsese päikesevalguse eest kaitstud kohas.

      Mida lugeda pudelisildilt? Villitud loodusmineraalveed jaotuvad soolsuselt kolme põhirühma. Esiteks, väga madala mineraalsoolade sisaldusega veed, milles on sooli alla 50 mg liitri vee kohta. Teiseks, madala ehk väikse mineraalsoolade sisaldusega veed (termin oligomineral). Neis jääb soolade sisaldus alla 500 mg/l. Kolmas rühm on kõrge mineraalsoolade sisaldusega veed, milles soolade kogus ületab 1500 mg liitris vees. Etiketilt võib leida olulist teavet konkreetsete keemiliste elementide või ühendite sisalduse kohta. Siinkohal mõned soovitused, mida tasuks tähele panna.

      Naatriumivaene on mineraalvesi, milles naatriumi sisaldus on alla 20 mg/l. Müügil on ka mineraalvee sorte, mis on peaaegu naatriumivabad (sodium free). Kõrge vererõhu puhul pole mõistlik naatriumirikast mineraalvett juua. Kõrge naatriumisisaldusega mineraalveteks loetakse neid, milles naatriumi sisaldus on üle 200 mg/l. Kaaliumi leidub teatud määral peaaegu kõikides mineraalvetes, oluline on aga selle kogus. Üsna rohkesti on seda kunstmineraalvetes, mõnes on kaaliumisisaldus tõstetud isegi kuni 100 mg/l. Loodusmineraalveed eriti kõrge kaaliumisisaldusega ei hiilga (tavaliselt vaid 5…20 mg/l). Magneesium on tähtis bioelement, mille vajadust ka mineraalveed aitavad katta. Magneesiumirikasteks peetakse mineraalvesi, kus seda on 50 mg või rohkem liitri kohta. Et võiks rääkida rohkest kaltsiumisisaldusest, peab veeliitris seda olema vähemalt 150 mg. Paljud mineraalveed on rohke kloriididesisaldusega (liitris üle 200 mg).

      Mikroelementide sisaldusele tuleks pöörata erilist tähelepanu, sest neid vajab organism sageli palju väiksemates kogustes, võrreldes mikroelementide sisaldusega mõne mineraalvee koostises. Näiteks väga fluoririkastes mineraalvetes on selle sisaldus umbes 3 mg/l, fluoririkasteks loetakse juba 1 mg/l sisaldusega mineraalvett. Suure fluorisisalduse tõttu peaks nende mineraalvete tarbimisel olema mõõdukas. Muidu võib sugeneda fluoroosi oht. Rauarikkad mineraalveed sisaldavad üle 1 mg rauda liitris. Kui rauda kaua ja ülearu tarbida, võib tekkida oht haigestuda nt südame- ja veresoonkonnahaigustesse.

      Normaalse (tervisliku) joomise huvides tasub teada

      

      • Erinevalt teistest jookidest ei anna vesi kaloreid, kuid on ülivajalik toitaine. Veeta suudab inimene elada vaid lühikest aega.

      • Piirkondades, kus joogivee koostis on vilets või on kraaniveel ebameeldiv lõhn, maitse ja hägusus, on pudelitesse villitud vesi hädavajalik jook.

      • Loodusmineraalveed on kaubad, millele ei tohi lisada E-aineid. Erand on mineraalvete karboniseerimine ehk süsihappegaasi (konservant, E290) lisamine.

      • Kindla keemilise koostisega vee tarbimine aitab reguleerida organismi mineraalainevahetust. Eelistada tasuks suurema kaaliumi- ja väiksema naatriumisisaldusega vett, mis aitab organismist eemaldada liigset naatriumi. Liigne naatrium on seotud tursete ja geneetiliselt eelsoodumuslikel inimestel ka kõrgvererõhktõve suurema riskiga. Kaltsiumirikkad mineraalveed on üheks abivahendiks luude hõrenemise ehk osteoporoosi vältimiseks.

      • Rohke higistamise korral on nõrgalt soolakas vesi parim jook, mis taastab ka organismist väljutatud soolade varud. Mineraalvett juues korvate higistades kaotatud vedeliku ja mineraalained.

      • Klaas mineraalvett peletab hästi esmase näljatunde, kui söögikordade vahel tekib vastupandamatu soov midagi näksida. Igati omal kohal on see abinõu saleduskuuri järgijatele, paar klaasi vett päevas lisaks söögist-joogist saadavale veele on kindlasti kasulik. Pole aga mingit vajadust juua kümmet klaasitäit vett päevas.

      • Mineraalvesi aitab ka toitu paremini nautida, sest toidu kõrvale tarbitud mineraalvesi teravdab ja võimendab maitseaistinguid.

      • Pole võimalik leida jooja jaoks paremat janukustutajat, kui seda on puhas ja jahe joogivesi.

      

      • Mineraalvesi üksi ei asenda ega korva täisväärtuslikku ja tasakaalustatud söömist.

      • Ükskõik millise koostise ja toimega mineraalvee kontrollimatu järjekindel liigtarbimine toob kasu asemel kindlasti kahju, sest paljude mikrobioelementide üleküllus organismis põhjustab tervisehäireid.

      • Seedekulgla haavandite all kannatavatele inimestele on gaseeritud jookide tarbimine vastunäidustatud.

      • Pidevalt ülemäära vett tarbides koormate südant ja neerusid.

      • Paljude lisandväärtustega villitud veed, eeskätt near-water-tüüpi joogid kuuluvad koostiselt pigem lahjade karastusjookide hulka, need omavad organismile analoogset toimet: annavad kaloreid, suurendavad kaariese kujunemise riski, sisaldavad tehislisaaineid, neile on lisatud konservante jms. Seepärast tasub asjalikul joojal alati uurida toote täpset koostist pudelisildilt.

      PIIMAPÕHISED JOOGID JA NENDE JOOMINE

      Piim ja piimast valmistatud joogid on ülipika ajalooga toiduained. Aeg ise on tõestanud nende tähtsust tervisele soodsate jookidena. Piimast valmistatud joogipoolis on aina ja aina tagasi tõrjunud mitmesuguste aupaistesse tõstetud moejookide pealetunge, säilitades endiselt kõrgpositsiooni inimtoidu parimate toiduainete edetabelis. Need joogid on kestva normaalse joomise üks nurgakividest. Seetõttu peaksid need meile esmavajalikud ja kõrge bioväärtusega joogid (vedelad toiduained) olema iga päev ja igas vanuses sööja-jooja toidulaual.

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

      Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

/9j/4AAQSkZJRgABAQEAlgCWAAD/2wBDAAgGBgcGBQgHBwcJCQgKDBQNDAsLDBkSEw8UHRofHh0aHBwgJC4nICIsIxwcKDcpLDAxNDQ0Hyc5PTgyPC4zNDL/2wBDAQkJCQwLDBgNDRgyIRwhMjIyMjIyMjIyMjIyMjIyMjIyMjIyMjIyMjIyMjIyMjIyMjIyMjIyMjIyMjIyMjIyMjL/wAARCAP3AtADASIAAhEBAxEB/8QAHwAAAQUBAQEBAQEAAAAAAAAAAAECAwQFBgcICQoL/8QAtRAAAgEDAwIEAwUFBAQAAAF9AQIDAAQRBRIhMUEGE1FhByJxFDKBkaEII0KxwRVS0fAkM2Jy