Juba ainuüksi endale tunnete ausast ülestunnistamisest piisab, et leevendada emotsionaalse näljatundega kaasnevat pakilist vajadust toidu järele. Emotsionaalne nälg peegeldab kanget vajadust mõnd valusat tõde, mõtet või tunnet varjata või selle teadvustamist maskeerida. See tähendab sama, kui pista sõrmed kõrvadesse, et mitte kuulda midagi soovimatut! Kui oled tõelised tunded endale juba üles tunnistanud, siis pole nende varjamiseks enam vaja joosta külmkapi juurde.
5. Asenda hirm, viha, pinge ja häbi armastusega enda vastu. Metafüüsik Marianne Williamson tuletab meile meelde, et hirmu saab ravida, kui valada see üle armastusega. Kui täidad end armastusega, siis ei jätku enam ruumi negatiivsetele mõtetele. Meenuta neid aegu, mil nautisid õndsalt romantilist armastust. Kas mäletad, et sel ajal polnud sul vähimatki soovi toiduga liialdada? Pöördugem praegu kohe kahe võimsa sammuga sellesse aega tagasi:
a) Otsi „liblikad kõhus” tunnet. Keskendu kõhutundele ja püüa tabada märke mõnu ja kerguse aistingutest. See tunne sarnaneb värinaga kõhus, mis tabab sind siis, kui midagi imetoredat hakkab juhtuma – näiteks hõigatakse lavalt võitjaks sind; või meenuta lapsepõlvest sünnipäevahommikut, mil hakkasid avama oma unistuste kingitust.
See on armastuse ja rõõmu aisting, mis on kogu aeg meiega. Taju seda tunnet ja lase sel enda sees paisuda. Kujutle, et hõljud kõrgel, eemal kõigist probleemidest, ning naudi liblikkerget olekut, mis sisaldab ainult armastust, rahu ja mängulist ootusärevust. Kord kui oled seda sammu proovinud, tead täpselt, millest ma räägin.
b) Armasta käesolevat hetke. See on sisendus, mis täidab sind meelerahuga, kui seda ikka ja jälle lausud. Siin on sinu uued tunded, mis asendavad hirmu, viha, pinge ja häbi:
„Andestan endale ning väärtustan ja usaldan ennast.”
Eespool toodud 5 sammu on lihtsad, kuid võimsad. Küllap oled rahul, kui kiiresti need lakkamatut söögiisu tervendavad. Minu jaoks võrdub „liblikad kõhus” tunne romantilise armumisega, mis on hoopis maitsvam kui ükski šokolaad, mida iial maitsnud olen. Tänu sellele tundele kogen niisugust rahu, et kõik ümbritsevad probleemid kaovad justkui nõiaväel. Rahulikuna olen palju produktiivsem ja loovam ning inimesed suhtuvad minusse armastusega ja abivalmilt. Milline alternatiiv hirmule, või selle ilmingutele viha, pinge ja häbi näol!
Siin on lühikokkuvõte viiest söögiisu vähendamise sammust. Soovitan sul sellest koopia teha ja rahakoti vahel kogu aeg endaga kaasas kanda.
5 sammu ülesöömise vähendamiseks
1. Võta vastu otsus, et sa ei söö veel vähemalt 15 minutit.
2. Mine toidu juurest eemale või hävita isu tekitav toit.
3. „Suu näljatundest” vabanemiseks pese hambaid või joo klaas vett.
4. Küsi endalt: „Kas kardan midagi ja olen sellepärast vihane, pinges või tunnen häbi?”
5. Asenda hirm, viha, pinge ja häbi armastusega enda vastu. Selleks:
a) leia kõhus „liblikad” ja lase sel tundel enda sees paisuda;
b) korda üha uuesti: „Andestan endale, väärtustan ja usaldan ennast.”
Toidurühmad ja söögiisud
Meie kehad, meeled ja emotsioonid on suurepärast tervikut moodustav looming, ja söögiisu ei ole siinkohal erand. Nagu sa kolmest järgmisest peatükist lugeda võid, kogeme emotsionaalset näljatunnet paljudel kummalistel põhjustel. Isudega ei ole seotud juhuseid ega kokkusattumusi. Nagu ma juba märkisin: kui tunned äkitselt isu mingi kindla toidu järele, siis on selleks väga selge konkreetne põhjus.
Toon välja 10 kõige levinumat emotsioonidest põhjustatud isude kategooriat. Mõne inimese isu jääb kogu elu samaks, neil on alati magusaisu. Teised inimesed läbivad erinevaid seisundeid. Ühel kuul on neil isu juustuburgeri järele, järgmisel kuul tõmbab neid koledal kombel Hiina toidu poole. Paljudel naistel on menstruaaltsükli ajal isu süsivesikute järele, näiteks jahutooted, kartulikrõpsud, pähklid, alkohol ja šokolaad. Mõned tahavad süsivesikuid rohkem talvel. Käsitlen iga toidurühma ja isu eraldi peatükkides.
1. Šokolaad: küpsised, kook, komm, helbed, sõõrikud, jäätis, piimakokteil, puding, siirup, trühvlid.
2. Piimatooted: sinihallitusjuust, või, kastmed, juust, määrdejuust, kodujuust, dipikaste, jäätis, majonees, piim, puding, hapukoor.
3. Pähklid ja krõbedad näksid: kõikvõimalikud krõpsud, kreekerid, friikartulid, praetud nuudlid, pähklid, krõbedas taignas sibularõngad, saiakuubikud, küüslaugusaiad, vahvlid, popkorn, soolapulgad.
4. Joogid: alkohol (õlu, viin, vein); kohvi; kokakoola jms.
5. Rasvane toit: burgerid, friikartulid.
6. Piprased ja tugevalt maitsestatud toidud: rahvustoidud – India, Indoneesia, Itaalia, Mehhiko, Tai toit; marineeritud toidud; suitsuliha ja – kala; vürtsid ja maitseained – kaneel, karri, till, küüslauk, (pipar)münt, sinep, sibul, pipar, sool, suhkur, äädikas.
7. Jahu ja tärklist sisaldavad toidud: soolakringlid, küpsised, sai, helbed, vahvlid, kaeraküpsised rosinate, pähklite ja meega, pannkoogid, pasta, kartulid praetud või pudruna, riis, saiakesed.
8. Küpsised, koogid ja pirukad: sealhulgas sõõrikud ja pagaritooted.
9. Maiustused: karamell-, pumati-, kummi- jne kompvekid, puuvilja-, vanilli-, piparmündi-, kohvimaitselised jne kompvekid.
10. Puuviljad, juurviljad ja salatid: värske puu- ja juurvili, moos ja marmelaad, mahlad, pirukad, püreed, salatid (sealhulgas puuviljasalat), oasalat, köögiviljasalat.
4. PEATÜKK
MILLIST TÜÜPI EMOTSIONAALNE SÖÖJA OLED SINA?
Praeguseks oled arvatavasti juba otsustanud, kas sinu isud ja liigsöömine on põhjustatud ebamugavatest emotsioonidest või mitte. Vaatame nüüd sinu söömisstiili natuke lähemalt.
Kõik emotsionaalsed sööjad pole sugugi ühesugused. Üldiselt saab eristada viit erinevat emotsionaalse söömise stiili; võib-olla kehtib üks või kaks neist sinu kohta. Lisaks sellele on mõne inimese puhul kombineerunud kaks, kolm või enamgi stiili. Paljud on mulle tunnistanud, et märkavad enda juures kõigi viie stiili tunnuseid! Emotsionaalse söömise puhul on võimalik eristada 31 erinevat varianti.
Miks on tähtis seda teada? Nagu juba varem ütlesin, on väga oluline, et eneseabi programm sobiks just sulle ainuomase elustiili, isiksuse ja soovidega. Muidu abi ei saa! See kaalulangetamise plaan, mis sobib su emale, õele, sõbrannale või töökaaslasele, ei pruugi sobida sulle. Nemad söövad võib-olla hoopis teistsugustel põhjustel kui sina. Sinu söömisstiil on kõige tähtsam, kui tahame otsustada, millisele edukale toitumisprogrammile võiksid end pühendada ja elu lõpuni truuks jääda.
Kahtlemata oled kuulnud, et tervislike eluviiside juures on üheks tähtsamaks aspektiks järjepidevus – tasakaalustatud toidu regulaarne söömine, liikumine mitu korda nädalas jne. Aga kui söömisskeem sinu isiksuse omapära ei arvesta, siis tunned end sama ebamugavalt kui vale suurusega rõivaid ja jalatseid kandes; ning lõpuks loobub inimene ikka sellest, mis on ebamugav.
Koostasin aastaid tagasi küsimustiku, et aidata sinuga sarnastel inimestel soovi korral end paremini tundma õppida. Olen seda küsitlust läbi viinud nii tele- kui raadiosaadetes üle riigi ning publiku vastukaja on alati olnud väga hea, sest inimesed