“Kutsuti appi Edinburgh’ ülikooli heategevusmüügile…”
“Täpselt. Sain alles kirja ja pole vahepeal sinuga rääkinud.”
“Sellest hoolimata,” ütles Holmes, nõjatudes oma toolil tagasi ja pannes sõrmeotsad kokku, “julgeksin isegi oletada, et selle müügi põhjuseks on ülikooli kriketiväljaku laiendamine.”
Vaatasin teda nii hämmastunult, et ta vappus vaikse naeru käes.
“Tõesti, mu armas Watson, sa oled suurepärane uurimisobjekt,” ütles ta. “Sa pole liialt rikutud. Sa reageerid otsekohe igasugusele välisele tõukele. Su vaimsed protsessid võivad olla aeglased, kuid need pole kunagi varjatud, ja ma leidsin hommikusöögi ajal, et lihtsam oli lugeda sind kui Timesi juhtkirja minu ees.”
“Oleksin rõõmus, kui saaksin teada, kuidas sa jõudsid sellele järeldustele,” ütlesin ma.
“Kardan, et mu heasoovlikkus selgituste jagamisel on mu hea nime tõsiselt ohtu seadnud,” sõnas Holmes. “Kuid praegu põhineb mu järelduste ahel nii nähtavatel faktidel, et see ei saa tuua mu mainele mingit kahju. Sa sisenesid tuppa mõtlikult, mehe ilmel, kes mingit asja kaalub. Käes hoidsid sa üht kirja. Eelmisel õhtul lahkusid sa parimas tujus, nii et oli selge, et see oli kiri su käes, mis oli põhjustanud sinus muutuse.”
“See on ilmne.”
“Kõik on ilmne, kui seda sulle selgitatakse. Loomulikult küsisin endalt, mida võis sisaldada see kiri, mis võis sind mõjutada. Kõndides hoidsid sa ümbrikuklappi minu poole, nii et märkasin mingit kilbitaolist moodustist, mida olen näinud su vanal kolledži kriketimütsil. Siis oli selge, et teade tuli Edinburgh’ ülikoolist – või mõnest ülikooliga seotud klubist. Kui jõudsid laua juurde, panid kirja enda ette, aadress pealpool, ja läksid vaatama raamitud fotot kaminasimsil.”
Mind üllatas täpsus, millega ta oli jälginud mu liikumisi. “Ja edasi?” küsisin.
“Piilusin aadressi ja võisin isegi kuue jala kauguselt ütelda, et see oli mitteametlik teade. Seda mõistsin ma tiitlist “doktor” aadressil, millele pole sul meditsiinibakalaureusena seaduslikku õigust. Tean, et ülikooli ametnikud on pedantsed tiitlite kasutajad, ja võisin seega kindlalt öelda, et su kiri oli mitteametlik. Kui sa laua juurde tagasi tulid, märkasin, et kirjale oli lisatud trükitud teade, ja siis tuli mulle pähe mõte heategevuslaadast. Olin juba kaalunud võimalust, et saatjaks on poliitiline ühendus, kuid see paistis olevat ebatõenäoline praeguste stagnantlike tingimuste juures.
Kui sa laua juurde tagasi tulid, oli su näoilme endine ja oli selge, et foto uurimine polnud muutnud su mõtte suunda. Igal juhul pidi see seostuma vastava teatega. Pöörasin tähelepanu seepärast fotole ja nägin otsekohe, et selles olid sa ise, Edinburgh’ ülikooli meeskonnaliige, paviljon ja kriketiplats selja taga. Mu mõningased kogemused kriketiklubidega on mulle õpetanud, et peale kirikute ja ratsaväeleitnantide on kriketiklubid maailmas kõige suuremate võlakoormatega. Kui sa laua juurde tagasi tulid, nägin, kuidas sa võtsid välja pliiatsi ja sehkendasid midagi ümbrikule. Olin veendunud, et sa püüdsid välja mõelda ideid, mida väljamüügil kasutada. Su näol oli siiski veel otsustamatust, seepärast tahtsin aidata sul asjas selgust saada soovitusega, et sa aitaksid nii head üritust.”
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.