– Співай, хлопче, – підбадьорював Тараса. – Мене завжди в поході виручали пісні. Як не тяжко-гірко, а заспіваю і ніби тіло дужішим стає і ноги ще слухаються…
Ординці з подивом прислухалися до його пісень і схвально кивали головами: співай, мовляв, козаче, швидше до аулу дістанемось. А донець знай собі виводить:
Ох і не стелися,
Хрещатий барвінку,
Та й по крутій горі…
Гей, не втішайтесь,
Злії воріженьки,
Та пригодоньці моїй…
Тарас зненацька й собі стиха підхопив:
Бо моя пригода —
Козацькая врода,
Так, як ранняя роса:
Що вітер повіє,
Сонечко пригріє,
Роса на землю впаде —
Так моя неслава,
Людська поговірка,
Усе марно пропаде!
Та ще гірше спраги й неслави була думка про кохану… Що її чекає в неволі? Картав себе – нащо було так далеко забиратися на південь? Боялися погоні осавула, от і потрапили з вогню та в полум'я. Ногайці постійно нишпорять південним прикордонням запорозького краю, полюючи на людей, коней, нападаючи на зимівники й хутори, захоплюючи все, що можна захопити – з того й живуть. Самі ж бідолахи такі, що злиденніших за них ще треба пошукати, а бач, на чужому горі наживаються. А найбільше полюють за людьми, продають їх потім у Криму чи й везуть полон у Стамбул на невільницькі базари. Дівчат у першу чергу. Та ще вродливих… Тож власна доля його не дуже хвилювала – що буде, те й буде, а ось що чекає Оксану? При згадці про дівчину в хлопця стискувалося серце й пекло огнем. Терзав себе, що зірвав дівчину, підмовив її до втечі, ось тепер і маєш. Сам пропав і дівчину занапастив… Тепер і виходить, як у пісні:
Ой жаль, жаль,
Мені буде.
Візьмуть її люди —
Моя не буде.
Ой жаль, жаль…
А вже мою дівчиноньку
Орли водуть.
А вже мою дівчиноньку
До шлюбу ведуть.
Один веде за рученьку,
Другий – за рукав,
Третій стоїть, гірко плаче:
Любив та й не взяв!..
Джура осавула Пишногубого, рудий Петро примчав з козаками на пристань трохи завчасно: дід Видра ще веслував на плесі. Джура спішився (козаки залишалися в сідлах), сів на перекинутий на березі човен, що його збиралися смолити та й лузав собі насіння, пучками кидаючи його до рота вправно шеретував, у куточку уст росла вервечка лушпайок, доки не падала од своєї ваги,