Країни світу. Америка, Австралія, Океанія. Дитяча енциклопедія. Отсутствует. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Отсутствует
Издательство: Фолио
Серия:
Жанр произведения: Учебная литература
Год издания: 2006
isbn: 966-03-3165-7
Скачать книгу
ренландія і низка наближених до обох материків островів. Загальна площа цієї частини світу становить 42,5 млн км2. Тут живе понад 724 млн чоловік.

      Индіанці – корінні мешканці Америки

      Велике Невільниче озеро

      Північна Америка разом з островами займає площу в 24,25 млн км2. Це – третій за величиною материк Землі після Євразії й Африки. За формою він нагадує величезний трикутник, який звужується в бік Південної Америки. Цю вузьку смугу називають Центральною Америкою. До Північної Америки відносять також Гренландію (найбільший острів планети), острови Канадського Арктичного архіпелагу, Алеутські острови та Вест-Індію, тобто – Великі та Малі Антильські, Багамські та деякі інші острови в Атлантичному океані.

      Від Азії материк відокремлює Берингова протока. Із заходу його омивають Тихий океан і Берингове море, затоки Аляска і Каліфорнійська. Східні береги материка виходять до Атлантичного океану. Прибережними атлантичними морями тут є Саргасове, Карибське. Є на цих берегах також дві великі затоки – Святого Лаврентія та Мексиканська.

      Великі озера вважаються найбільшим на Землі вмістилищем прісної води. Ix сукупний об’єм становить 22,7 тис. км3, а площа водного дзеркала дорівнює 245,2 тис. км2.

      Північний край континенту заходить далеко за Полярне коло. Там, на узбережжі Північного Льодовитого океану, панують льодові пустелі та вічна мерзлота, тож рослинність у тому краї відсутня. Прибережними морями тут є море Бофорта, море Баффіна. А ще на цьому узбережжі є дві великі затоки – Гудзонова та Гренландська.

      Кордильєри – це найдовша гірська система земної кулі. ЇЇ довжина становить 18 тис. км. Кордильєри облямовують усе західне узбережжя Північної і Південної Америки від Аляски до Вогняної Землі і поділяються на Кордильєри Північної Америки і Кордильєри Південної Америки, або Анди. Тут багато вулканів і часто бувають сильні землетруси. Це молоді гори, і їхнє формування триває донині.

      Льодові пустелі поступово змінює тундра, яка, у свою чергу, поступається місцем густим лісам, які тягнуться аж до північного кордону між США та Канадою. Це типова тайга, тобто густі хвойні ліси. На сході до хвойних порід домішуються широколисті дерева. Саме тут знаходяться знамениті Великі озера. До цієї озерної системи належать озера Верхнє, Гурон, Мічиган, Ері і Онтаріо. Крім цих озер, є й інші великі озера – Вінніпег, Велике Невільниче, Велике Ведмеже та інші.

      Кордильєри

      Найбільшою річкою континенту вважають Міссісіпі. Її довжина становить 3950 км. Інші великі річки – Міссурі, річка Святого Лаврентія, Макензі, Юкон, Колумбія, Колорадо.

      Західну частину материка займає велика гірська система Кордильєри. Вони тягнуться з півдня через весь материк і заходять аж на півострів Аляска. Тут знаходиться найвища точка Північної Америки – гора Мак-Кінлі заввишки 6193 м. На сході тягнуться рівнини. Їх перетинають плато і невисокі гори. На східному краї материка теж є гори, які більше нагадують плоскогір’я і складаються з Канадського Арктичного архіпелагу, Лабрадору (на однойменному півострові) та Аппалачів.

      Неосяжний простір Великих рівнин

      Північний схід материка займає Лаврентійське узвишшя. У внутрішніх районах розкинулися знамениті Велика і Центральна рівнини. Колись вони були зайняті степами з високими травами (преріями), де паслися численні стада бізонів. Тепер від них залишилися тільки невеличкі острівки незайманої природи, а бізони існують лише у невеликій кількості.

      Уздовж південно-східного узбережжя розташовані берегові низини – Приатлантична та Примексиканська. Південь континенту зайнятий безводними пустелями і субекваторіальними лісами. А Карибські острови вкриває тропічна рослинність.

      Центральною Америкою називають територію на півдні Північної Америки, розташовану в тропічних широтах між Тихим океаном та Мексиканською затокою Атлантичного океану. Її північний кордон проводять по западині Бальсас поблизу південного краю Мексиканського нагір’я, а південний – по Дар’єнському перешийку на рівні 8–9° північної широти. У рельєфі тут переважають гори середньої висоти і вулканічні хребти. Є діючі вулкани. Найбільшим серед них вважають Тахумулько заввишки 4217 м. Цей регіон дуже багатий на опади (від 3000до 5000 мм на рік), тож для нього характерні вологі тропічні і листопадні ліси. Тропічні ліси зосереджені на південному сході, листопадні – на південному заході і на півночі.

      Материк Південна Америка разом з островами займає площу 18,28 млн км2. До неї належать архіпелаги Вогняна Земля, Чилійський, Галапагос, Фолклендські (Мальвінські) та інші острови. Так само як Північна Америка, її південна сусідка лежить у Західній півкулі між Атлантичним океаном на сході і Тихим океаном на заході. А на півночі та півдні Південну Америку омивають Карибське море та Магелланова протока.

      Дельта Амазонки

      Карибські