Pusnakts akadēmija. Dzimis pusnaktī. Edgars Auziņš. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Edgars Auziņš
Издательство: Автор
Серия:
Жанр произведения:
Год издания: 2024
isbn:
Скачать книгу
es klusi saucu, vispirms pagriežot skaļāk televizora skaļumu gandrīz līdz maksimumam.

      Ieņēmusi manu vietu, viņa arī nekustināja aizkarus, bet tiklīdz ieraudzīja džipu, ātri parāva mani aiz rokas, vilkdama prom no loga. Nākamos soļus zināju jau iepriekš, katru posmu pārdzīvojot daudzas, daudzas reizes.

      Lai ko mēs tajā brīdī darījām, tiklīdz parādījās draudi, nometām pilnīgi visu. Vecāks paņēma tikai klēpjdatoru un somu bēgšanas gadījumā, bet es paņēmu e-lasītāju un mugursomu. Mantas, pārtika, ūdens – minimālais komplekts bija pieejams katrā iepriekš sagatavotajā mašīnā. Nu, mamma nēsāja līdzi naudu un dokumentus, labprātāk glabājot tos tuvāk rokām.

      Uzvelc apmetņus, uzvelk kapuces. Mēs pat neatradām laiku, lai aizslēgtu durvis. Viņi vai nu kāpa ārā pa logu, vai nokāpa pa kāpnēm, ja pie ieejas bija otra izeja.

      Parasti katrā mājas pusē bija novietotas iepriekš nomātas automašīnas. Protams, finansiālā izteiksmē šāda pārapdrošināšana maksāja lielu summu, taču ne reizi vien tā nāca palīgā un paglāba mūs no tūlītējas tikšanās ar vajātāju.

      – Mammu, varbūt tā ir tikai kāda cita mašīna? Vai kāds no kaimiņiem vai viesiem ieradās pie kāda? – jautāju, apsēžoties priekšējā sēdeklī un piesprādzējoties. – Varbūt šis maniaks jau sen par mums ir aizmirsis, vai ne? Un viņš dzīvo savu kluso maniakālo dzīvi kaut kur klusā vietā.

      – Neesi stulba, Sallij! – viņa bargi teica, strauji atkāpjoties un pagriežot stūri.

      Iepriekš biju domājusi, ka mans vecāks vienkārši ir slims. Jo vecāks es kļuvu, jo mazāk ticēju neredzamajam vajātājam, kurš nekad mūs nepanāca. Turklāt mana māte gandrīz neko neteica par savu bērnību un jaunību.

      Kā būtu, ja viņa tos pavadītu kādā patvērumā? Varbūt visus šos gadus viņai bija vajadzīgas īpašas zāles, kvalificētu speciālistu palīdzība, un es gadu no gada bez prāta turpināju atbalstīt viņas slimību?

      "Mammu, varbūt mums vajadzētu vienkārši apstāties un uzzināt, kas viņam vai viņai no mums vajadzīgs?" Tajā pašā laikā mēs sapratīsim, ja kāds mums sekos…” es uzmanīgi ieteicu, cenšoties izsekot viņas emocijām.

      Koncentrēts, pārliecināts, drūms. Viņa neizskatījās pēc garīgi slima.

      – Nekad! – viņa nočukstēja, ne sliktāk par čūsku, ar neticamu spēku ieķērusies pie stūres, līdz tā nočīkstēja. – Vai tu dzirdi? Nekad neuzdrošinies par to pat domāt!

      Gribēju vēl ko teikt, bet atpakaļskata spogulī pamanīju to pašu melno džipu. Tieši to pašu, jo kārtīgi paskatījos skaitļus, vispirms mēģinot koncentrēties un vismaz kaut ko saskatīt cauri nokrāsai. Mašīna pārliecinoši palielināja ātrumu un draudēja panākt mūsu mašīnu, taču mamma nepadevās. Viņa nospieda gāzes pedāli līdz grīdai, izbraucot uz piepilsētas šosejas, abās pusēs iegrimusi zaļos laukos, elektrības torņos un augstos kokos.

      Tur automašīna gandrīz nemanāmi steidzās lielā ātrumā pa līdzenu ceļu. Bet arī džipam ceļš bija vieglāks. Viņš praktiski elpoja mūsu bagāžniekā.

      – Mammu, trenējies! – es iekliedzos, dzirdot pieaugošo ekspresis rūkoņu, kas steidzas pa dzelzceļu.

      Priekšā pie pārejas lēnām nolaidās barjera, kas kalpoja kā barjeras ierīce. Luksofors histēriski mirgoja ar aizliedzošo gaismu. Vilciena vadītājs, izmantojot taifonu, atskanēja skaņas signālu.

      – Māte!

      Viņa neatbildēja, neko neteica. Kādā brīdī uz sekundes daļu pat nodomāju, ka šīs ir beigas. Ka es visus astoņpadsmit gadus pavadīju aizliegumos, lai šādi stulbi nomirtu, bēgot no briesmoņa, kuru pats savām acīm nebiju redzējis…

      Man pat nepietika drosmes aizvērt acis.

      Mūsu automašīnai izdevās izlidot cauri sliedēm tikai dažas sekundes pirms sadursmes ar vilcienu, pilnībā nojaucot barjeru no abām pusēm. Tajā brīdī es vispār neelpoju. Un likās, ka mana sirds apstājās.

      Es izmisīgi gribēju pieķerties mammai pie rokas, bet lieliski sapratu, ka varu viņai tikai traucēt. Pēc piedzīvotā pēdējā lieta, ko es gribēju, bija mūs nogalināt.

      Skatoties atpakaļskata spogulī, starp vilciena steidzīgajiem vagoniem, redzēju tikai melna džipa ēnu, kas bija spiests apstāties. Kad nogriezāmies krustojumā, viņš mums vairs nesekoja, bet es joprojām neuzdrošinājos neko teikt.

      Māte apstājās tikai tad, kad nobraucām no ceļa mežā taisni uz ezera pusi, kopā ar mašīnu pazūdot aiz koku blīvā zaļuma. Un tur viņas nervi padevās. Aizsegusi seju ar rokām, viņa gandrīz nogulēja vairākas minūtes, atspiedusies uz stūres.

      "Mammu…" Es gribēju atvainoties par neuzticību.

      Bet viņa asi izdvesa, iztaisnojās un mani pārtrauca:

      "Sally, tas vairs nevar turpināties." Mums tevi jāslēpj, lai viņš nevarētu pie tevis tikt. Es zvēru, ka es negribēju tevi iesaistīt šajā situācijā. Es nedomāju, ka tu savus pirmos astoņpadsmit gadus pavadīsi bēgot. Es gribēju tev parastu dzīvi, kādu man kādreiz bija. – Ar plaukstu noglāstījusi manu vaigu, viņa caur asarām pasmaidīja. "Kamēr jūs esat blakus, es nevaru ar viņu tikt galā, jo es nekad sev nepiedošu, ja pakļaušu tevi briesmām."

      – Mammu, tu runā mīklas. "Es neko nesaprotu," es atzinu, bet manās acīs kā plīvurs bija asaras.

      Atkal skaļi izelpojot, it kā būtu ieguvusi apņēmību, viņa iedarbināja mašīnu.

      – Ej. Es tev kaut ko pastāstīšu pa ceļam. Iesākumam…” viņa ar taksometru devās atpakaļ uz šosejas, kas ved uz Ashwool. – Jums jāzina, ka mūsu pasaulei ir vēl viena – tumšā puse.

      2. nodaļa. Polunočņikova akadēmija

      Klusums. Tas bija auksts, kā ūdens mucā, kas visu ziemu stāvēja ārpus lauku mājas. Viņa bija saspringta – mani nagi līdz taustāmām sāpēm iegrābās plaukstu miesā, kamēr es gaidīju sarunas beigas, kas notika bez manas līdzdalības otrpus sienai. Tas mani padarīja traku, jo nezināmais ir mūsu nepilnīgās pasaules vissliktākais radījums.

      Ar acs kaktiņu, pamanot kādu kustību uz tumšajām, porainajām grīdas flīzēm, es pēkšņi pielēcu un sastingu šausmās. Manas lūpas uzreiz izžuva, ieraugot pretīgo balto zirnekli, kurš pārliecinoši kustināja visas kājas, nepārprotami vēlēdamies pastaigāties man garām.

      Vai varbūt man! Pēc viņa melnajām acīm nebija iespējams paredzēt viņa vēlmes. Bet vienu es zināju droši: es nevēlējos šķērsot ceļus ar šo manas dūres lielumu, aizbildinoties.

      Jo man bija šausmīgi bail no zirnekļiem. Līdz klusumam. Līdz samaņas zudumam. Bērnībā šīs bija manas lielākās bailes. Babayka, braunijs un briesmonis zem gultas viņiem pat nebija tuvu.

      Bet tas ir bērnībā. Savu lomu spēlēja liels brīvā laika daudzums un gandrīz neierobežota pieeja jebkurai literatūrai, izmantojot e-grāmatu. Izmantojot dažādas metodes, man izdevās nedaudz samazināt savu attiecību pakāpi ar šiem daudzkājainajiem radījumiem. Tagad es tos uztvēru daudz vieglāk. Bet, ja bija iespēja nebūt ar viņiem vienā istabā, es darīju visu, lai atbrīvotos no šiem monstriem.

      Jo, lai saglabātu mūsu abu psihi, mums vajadzēja turēties tālāk vienam no otra.

      Vienā lēcienā es piegāju pie loga, atvēru to pieskaroties, nenovēršot skatienu no šīs lielās acs. Viegls vējiņš ar patīkamu vakara vēsumu noglāstīja manu seju un sabučoja matus, bet es pat nedomāju tērēt laiku sevis sakārtošanai.

      Tā vietā viņa aizšķērsoja baltā pūkainā vīrieša ceļu, izlēmīgi