Viktors visus šos mirkļus piedzīvo tik ātri, ka satriecošā patiesība, kas pēkšņi parādās viņa atmiņā, liek viņam vaidēt.
Viņš saspieda deniņus – nejutos kā kārtējo migrēnas lēkmi, sāpes bija simtreiz stiprākas, caurdurot smadzenēs kā karsta adata.
– Kas? Vitja, ko tu atceries? – Ļena pakratīja viņu aiz pleciem.
„Šeit, iedzer,” Liza pastiepa glāzi ūdens, un šoreiz viņš to izdzēra vienā rāvienā.
"Tas esmu es…" viņš čukstēja. "Tas esmu es…" viņš paskatījās apkārt istabā ar trulu skatienu. – Es esmu slepkava. Es esmu tāds pats maniaks. Es visu zināju jau no paša sākuma, jo biju viena pati… magnetofons… tas ir tik vienkārši…
Pīters savilkās grimasē.
– Vitja, tu mūs biedē. Kāds maniaks? Par ko tu runā?
"Mocarts," sacīja Deniss. – Astoņdesmitajos gados nogalināja bērnus.
"Tātad mēs paši nebijām ļoti nobrieduši…" Liza domīgi sacīja.
– Vai jūs domājat, ka sestās klases skolnieks nevar nogalināt cilvēku? – profesors viegli smaidot iebilda. – Es varu jums apliecināt… tas joprojām var. Turklāt bērns.
"Lielākā daļa slepkavību notika tajās vietās… bet…" Šarovs pakratīja galvu un skeptiski paskatījās uz Viktoru. "Mēs, protams, meklējām pieaugušo… nevienam nebūtu ienācis prātā, ka tas bija… Tu…" viņš paskatījās uz Viktoru.
"Acīmredzot sabrukums notika pēc mana tēva nāves…" sacīja ārsts. “Cilvēks, kurš izglāba manu dzīvību, bija viņa tēvs, bet tad, protams, es par to nezināju.
"Pagaidām tie visi ir vārdi," Šarovs ievilka. – Ne tik sen tu teici pavisam ko citu.
"Es teicu jums pārbaudīt jūs un jūsu reakciju." Jūs kopā iegājāt slimnīcā, kā es zinu, varbūt jūs bijāt tajā pašā laikā.
Šarovs pēkšņi domāja, ka Viktora ieslodzījuma laikā slepkavības apstājās, taču viņš tomēr bija skeptisks.
Deivids pēkšņi piecēlās, piegāja pie Viktora, satvēra viņu aiz elkoņa un pavilka uz durvju pusi. Viņš bezpalīdzīgi paklausīja.
"Mēs tūlīt būsim klāt," sacīja Deivids.
Viņš aizveda Viktoru uz kāpnēm, viņi iegāja tumsā un apstājās uz lieveņa. Tad Deivids piegāja uz priekšu, kur vēja vēja plosītā, pamesta parādes laukums.
Viktors lēnām gāja viņam aiz muguras. Atmiņas kā sadegušas avīzes lauskas palika viņa atmiņā, izvirzoties kā pussabrukuši virsraksti.
Viņi sasniedza vietu, kur reiz stāvēja viņu vienība, pirms pārcēlās uz mežu. Deivids paskatījās uz divstāvu vienības štāba ēku. Melnā aizkaru logi bija gandrīz neredzami. Viņi atradās it kā bezlaikā – ne vakar, ne šodien, ne rīt – tikai tie paši sadedzinātie virsraksti, kurus nav iespējams līdz galam izlasīt.
– Tev nav bail? – Viktors jautāja. Viņa ķermeni satricināja spēcīga trīce. Bet ne no aukstuma, bet no mežonīgajām atmiņām, kas pārpludināja manu apziņu.
– Kam? Tu?
– Jā. Galu galā… es tur biju. Tas esmu es…
– Nē, es nebaidos. Bet… tev taisnība. Tu tiešām bijāt tur. Tāpēc jums bija tik viegli ieaudzināt šo atmiņu.
Viktors paskatījās uz savu draugu.
"Vai jūs domājat, ka es to visu tikai iedomājos?"
– Ne viss. Faktiski par lietu. Pret mums spēlē ārkārtīgi viltīgs un inteliģents pretinieks. Viņš… – Deivids domāja… – ja gribi, viņš ir pats velns. Viņš ir tik viltīgs un atjautīgs, ka viņam… vājo vietu praktiski nav. Bet tu neesi slepkava. Lai gan man gandrīz nav šaubu, ka, ja policija izskatīs tavu lietu, tā atradīs trūkstošos pierādījumus, uz kuru pamata var tevi apsūdzēt šajā… Vai varbūt… – par to domāja mūks. -…varbūt ne tikai jūs, bet katrs no mums. Bet es esmu pilnīgi pārliecināts, ka jums nav nekāda sakara ar slepkavībām. Viņam ir tikai viena lieta.
Viktora acis iepletās.
– Kas? – viņš klusi teica.
– Fakts ir tāds, ka… viss sākās ar tevi.
Viktors atvēra muti un tad aizvēra to, nespēdams pateikt ne vārda.
"Tāpēc viņš tevi nelaida." Un arī mēs. Tāpēc viņš mūs saveda kopā. Mēs neesam tie, kas pulcējās. Viņš mūs saveda kopā. Ar rokām. Un nevis lai mūs glābtu. Viņš par mums nerūpējās. Viņš ir ļoti noraizējies tikai par vienu cilvēku.
Kaut kur mežā iesaucās vārna un tūdaļ, it kā tai atbalsojot, izcēlās skaļš, ass dūkoņa, kas, slāpējot vēja vaidus, satricināja gaisu virs pamestās karaspēka daļas.
Viktors nodrebēja. Cilvēkam, kurš spēja viņus šeit savākt, pārliecināt, ka, pirmkārt, viņiem pašiem tas ir vajadzīgs, visu skaidrojot ar neskaidriem, pusfantastiskiem mājieniem par it kā neizbēgamām sekām, bija patiesi velnišķīgs prāts. Tomēr… kur tas viss sākās? Un tad, kad? Skaidrs, ka no tā vakara, kad viņš no skapja izņēma magnetofonu… Bet kurā gadā tas notika? Būdams skolnieks, viņš gribēja dzirdēt sava tēva balss ierakstu, kurš nomira… bet tā vietā viņš dzirdēja…
"Es… dzirdēju savu balsi," viņš pēkšņi sacīja, pagriezies pret Deividu. – Vai vari iedomāties? Tas… tas bija sen. Es… es tikko atcerējos. Kad tu teici, ka viss sākās ar mani un tām vārnām… tas ir skaidrs! Vai tu dzirdi? Deivids! Mēs bijām… mēs mācījāmies sestajā klasē! Ieslēdzu tēva magnetofonu, ieliku spoli, domāju, ka dzirdēšu viņa balsi. Bet tā vietā… es… tas nevar būt… kāpēc visu šo laiku… es to tikai tagad atcerējos!
Deivids uzmanīgi klausījās savā drauga.
– Jo… viss sākās ar tevi. Tas ir vienīgais, par ko viņam ir taisnība,” Deivids klusi sacīja. – Tagad mēs atgriezīsimies. Un jums ir jāizliekas, ka jūs viņam ticējāt pilnībā un pilnībā. Vai jūs varat tikt galā?
Viktors mirkli skatījās uz savu draugu.
– Nezinu. Bet es mēģināšu.
11. nodaļa
1941 gads
Puiši pie galda, arī šis lielais puisis ar iesauku Bugors, nepārprotami baidījās no Červjakovas, lai gan izskatījās vecāki un daudz bīstamāki par viņas klasesbiedreni. Liza jutās nedaudz apreibusi. Viņa nemaz nedzēra un negrasījās to darīt. Kaut kā ziņkārības pēc, pārliecinājusies, ka vecāki jau guļ, viņa apgāza glāzi, no kuras dzēra tēvs, svinot viņam svētus svētkus – 7. novembri, Oktobra revolūcijas dienu. Glāze bija tukša, bet apakšā joprojām palika viens piliens dzidra šķidruma, kura iedarbību viņa novēroja galvenokārt brīvdienās un brīvdienās, lai gan gadījās, ka viņas tēvs nedēļas laikā ielēja sev glāzi "veselības labad". kā viņš teica.
Var teikt, ka dzira uz viņu atstāja pozitīvu iespaidu – viņš nosarka, kļuva laipnāks un sāka garus skaidrojumus par proletariāta lomu mūsdienu pasaulē, galu galā nonākot pie viena secinājuma: Amerikas imperiālisms bija tikai dažu dienu jautājums. . Tikai tādos brīžos viņa varēja sagaidīt no viņa vismaz kādu uzslavu. Neveikla, ar obligāto viltību, lai noniecinātu viņas nopelnus, bet tomēr. Labāk šādi nekā… Viņš pēkšņi varēja atcerēties, ka nedēļas vidū viņa saņēma A (lai gan ne cietu, viņš pamanīja), bet