– Tā ir taisnība! – Mašarins uzsita sev pa pieri. – Viesmīlis! Viņš pavisam nesen dabūja darbu restorānā, tikai viņš un neviens cits apkalpo to pašu skaistuli un viņas kungu…
«Tas ir tas, par ko es runāju,» Martiņoks piekrita. – Aizdomīga persona, šis viesmīlis. Tāpat kā šī skaistule ar savu draugu. Un tas nozīmē, ka… – Martynoks nepabeidza un izteiksmīgi paskatījās uz Mašarinu.
«Jā,» Mašarins piekrita. «Mums arī viņam vajadzētu sekot līdzi.» Kiril, tas ir tavs uzdevums.
«Es redzu,» Černihs pamāja. – Mēs sekosim līdzi.
Viņi apklusa. Katrs domāja par savām lietām, un tajā pašā laikā visi domāja par vienu un to pašu.
– Un tomēr, kāds mums šobrīd ir rezultāts? – Martynoks beidzot jautāja.
– Pastāstiet mums, – Mašarins pasmīnēja.
«Es jums pateikšu,» piekrita Martiņoks. – Visās detaļās. Tā teikt faktu ēdiens ar mērces piedevu no mūsu fantāzijām. Starp citu, tas ir arī populārs izteiciens. Pirms kara es pazinu restorānu krāšņajā Odesas pilsētā. Nu, tas bija viņa mīļākais izteiciens. Bet kur tagad ir tas restorāns, un vai viņa jaukais restorāns joprojām ir tur? – Martinoks nopūtās. – Es domāju, ka nē. Jo visa pasaule ir ačgārna. Nu, labi, ko mēs varam teikt par šo?
Viņš apstājās, apkopodams domas, piecēlās, sagrieza plecus, staigāja apkārt, pat nodejoja kaut ko līdzīgu īsai stepa dejai. Un tikai pēc tam viņš teica:
– Kas mums šobrīd ir? Un šobrīd tas ir tas, kas mums ir. Ir zināma saliedēta grupa – vismaz trīs aizdomīgas personas. Tas nozīmē skaistu dāmu, viņas puisi un viesmīli kopā ar viņiem. Viņu regulārā tikšanās vieta ir restorāns Golden Dove, kur viņi tiekas trešdienās un svētdienās pulksten deviņpadsmit. Atkārtoju: tikai trešdienās un svētdienās un katru reizi tieši septiņos vakarā! Kas tas ir? Kaut kāds mīlas randiņš? Nē, kā mēdza teikt kāds cits mans agrāko laiku draugs. Randiņā parasti ir ierasts kavēties, satikties dažādās dienās un dažādos laikos… Vai man ir taisnība vai es kļūdos?
«Jums ir taisnība,» sacīja Maharins.
– Un tad – ļaujiet man turpināt savu oratoriju, kā mana trešā pirmskara paziņa patika teikt. No mūsu mīļā poļa vārdiem mēs zinām, ka pirms tam kundze tikās ar citu kungu – kādu gestapo vīru Kaufmanu, par kuru Krakovā klīda visbriesmīgākās baumas, un, kā es saprotu, ne bez pamata. Un mēs satikāmies – tieši tādā pašā grafikā un tieši tajā pašā vietā. Un ko mēs varam teikt par visiem šiem brīnumiem?
Un Martiņoks pēc kārtas paskatījās uz Mašarinu un Černihu. Un tā kā viņi neatbildēja uz viņa jautājumu, viņš turpināja:
– Un mēs varam teikt to. Ļoti iespējams, ka mums ir darīšana ar fašistu spiegu grupu. Vienoti, prasmīgi, nekaunīgi un tā tālāk. Un Golden Dove restorāns ir viņu pastāvīgā tikšanās vieta. Tā teikt drošā māja, kur pārrunā savas lietas. Kāda veida bizness tas ir, mēs, protams, vēl nezinām. Mēs zinām tikai to, ka šajā grupā ir vismaz trīs cilvēki: dusmīga dāma, viņas draugs un viesmīlis…
«Četri,» sacīja Černihs.
– Kas ir četri? – Martiņoks nesaprata.
«Grupā nav trīs, bet četri cilvēki,» skaidroja Černihs. – Es tā domāju… Mēs aizmirsām par restorāna īpašnieku. Kāds ir viņa vārds? – Kirils jautājoši kustināja pirkstus.
«Pans Mirončaks,» atcerējās Maharins.
«Jā,» sacīja Černihs. – Tas tā… Nevar būt, ka viņš neko nezina vai nezina. Galu galā katru reizi restorānā ir atsevišķa telpa konkrētai dienai un laikam, vieni un tie paši klienti, un arī viens un tas pats viesmīlis… Un tas viss – atkal un atkal. Kā restorāna īpašnieks var nepievērst uzmanību šādiem brīnumiem? Es būtu to konvertējis pret savu gribu. Un, ja tas tā ir, tad arī viņš ir kopā ar viņiem.
– Jā! – Martynoks iesaucās. – darbojas kā drošās mājas īpašnieks.
«Droši vien,» Černihs pamāja.
«Nu, tas ir loģiski,» sacīja Mašarins. – Restorāna īpašnieks parasti pazīst visus savus pastāvīgos klientus. Un dāma ar savu puisi ir daudz pastāvīgāka! Nu, pievienosim īpašnieku sarakstam.
– Un kurš viņu skatīsies? – Martiņoks jautāja. «Mūsu personāls ir pilnībā izžuvis.»
– Kāpēc viņam sekot? – Mašarins atbildot jautāja. «Maz ticams, ka viņš kaut ko zina par šo dāmu un viņas kungu.» Viņa numurs sešpadsmitais ir nodrošināt tikšanās vietu laikā. Nu, un, manuprāt, izpildiet vēl kādus mazus norādījumus no kundzes vai viņas kunga. Teiksim, nolīgt īsto cilvēku par viesmīli.
«Godīgi sakot, es nevaru iedomāties, kādu lomu šis viesmīlis spēlē bandā,» Martiņoks paraustīja plecus. – Izrādās, biznesā nodarbojas visi: gan dāma un viņas kungs, gan restorāna īpašnieks. Un kam domāts viesmīlis?
«Nu, var būt dažādas vajadzības,» Maharins paraustīja plecus. «Varbūt viņš ir vajadzīgs dublēšanai.» Piemēram, ja nepieciešams, piesegt dāmu ar kungu. Vai tas varētu būt? Es domāju, ka var. Ir vēl viens apsvērums. Viņš ir kontrolieris.
– Kas tas par kontrolieri? – Martiņoks nesaprata, un tad viņam atausa: – Ak, es saprotu! Tā teikt augstāku institūciju pārstāvis! Par stingru kontroli! Lai cilvēki apakšā neatslābst!
«Kaut kas tamlīdzīgs,» Maharins pamāja.
– Tā ir infekcija! – Martinoks nosmīnēja. – Viņiem viss ir izveidots. Un tajā pašā laikā tie mīda gandrīz redzamā vietā! Tas ir tas, kas mani kaitina visvairāk!
«Jūs pats teicāt, ka vislabāk ir paslēpties visredzamākajā vietā,» pasmaidīja Mašarins.
«To nesaku es, bet gan tautas gudrība,» atbildot pasmaidīja Martiņoks. – Nu, vai rīt mums būs jautra diena? Vai drīzāk jautrs vakars?..
3. nodaļa
Līdz trešdienas vakaram vēl bija palicis daudz laika, kas bija labi. Jo bija jāveic ļoti daudz sagatavošanās darbu. Pirmkārt, jums vajadzētu pārdomāt darbību un analizēt savas darbības. Mazharin tika uzskatīts par galveno analītiķi mazajā Smershev grupā. Viņš bija mierīgs, pamatīgs cilvēks, kurš nekad nepieņēma pārsteidzīgus lēmumus; katrs lēmums bija līdzsvarots un pārbaudīts. Visi pārējie grupas dalībnieki – impulsīvais un nepacietīgais Semjons Martiņoks, melanholiskais Kirils Černihs, mērķtiecīgais un neelastīgais Čauss un Zarečņevs – bija vairāk izpildītāji nekā analītiķi. Lai gan, protams, viņi prata arī domāt. Bez spējas domāt Smeršā nav ko darīt, tāda prasme, iespējams, ir smerševieša galvenais ierocis.
Jā, Čauss un Zarečņevs… Viņus pat nevarēja atcerēties, jo ne Čauss, ne Zarečņevs tagad nebija grupā. Bija tikai trīs – pats Mazharins, Martiņoks un Černihs. Tāds bija spēku samērs, un gribi vai negribi, ar to bija jārēķinās.
Tātad, Mazharins domāja – lēnām, pamatīgi, cenšoties nepalaist garām nevienu momentu un nianses, pat vismazāko un nenozīmīgāko. Ko viņš domāja? Par aizdomīgiem četriem cilvēkiem, kas vēl? Tas ir, par skaistu dāmu, viņas pastāvīgo pavadoni,