Wskazane jest użycie talii „Dźwięk” lub „Taniec życia”, „W rytmie tańca”, „Muzyka serca” i podobne (można je zastąpić dowolną abstrakcyjną talią).
To ćwiczenie pomoże rozpuścić, połączyć negatywne emocje z pozytywnymi, a tym samym obniżyć negatywne uczucia.
Wybierz otwartą kartę symbolizującą twoje negatywne emocje. Opisz ją.
A teraz po jednej wyciągnij karty zakryte odpowiadające na pytanie „Co może mi w tym pomóc?” Określ, jaka muzyka jest tam przedstawiona, a następnie znajdź analog w realnym życiu i słuchaj go, patrząc na mapę symbolizującą problem. Oznacza to, że patrząc na problematyczną kartę, słuchasz muzyki z karty zasobów.
Następnie sprawdź, co zmieniło się w odczuciach i wyjmij następną kartę zasobów i ponownie słuchaj muzyki przedstawionej na niej w realnym życiu, patrząc na kartę symbolizującą problem. Kontynuuj więc aż do obniżenia nieprzyjemnych emocji.
Wskazane jest użycie talii „Aroma” (lub możesz użyć talii zasobów czy abstrakcji).
Wybierz z talii najbardziej nieprzyjemny zapach. Wyobraź sobie zmniejszoną osobę w jednej dłoni od uczuć, do której chcesz się pozbyć. A na drugiej jest to, co jest pokazane na karcie, którą wybrałeś. Następnie złóż ręce i połącz dwa wyimaginowane obiekty w jeden jakby były z plasteliny. Powtórz to kilka razy, aż uczucia się zmienią.
Wskazane jest użycie talii „Aroma” (lub możesz użyć talii zasobów czy abstrakcji).
Wybierz obraz otwarty, który wiąże się z bólem emocjonalnym lub fizycznym (jeśli ból nie wymaga wizyty u lekarza) lub negatywną sytuacją. Spójrz na tę kartę i wyobraź sobie zapach obrazu. Weź głęboki wdech i wydech. Zwróć uwagę, że w pewnym momencie obraz zacznie „mniej wonieć” Zadaniem jest oddychać spokojnym, głębokim oddechem, aż zapach całkowicie zniknie. Oznacza to, że kiedy patrzysz na zdjęcie, trudno ci sobie wyobrazić i poczuć ten zapach.
Wskazane jest użycie talii „Aroma” (lub możesz użyć talii zasobów czy abstrakcji).
Sięgnij do otwartego z talii kart: swojego stanu aktualnego i pożądanego. Pomiędzy nimi umieść 3 -5 kart zakrytych z odpowiedziami na pytanie, co pomoże mi przejść z jednego stanu do drugiego.
Wybierz karty otwarte z talii, które są do ciebie podobne, opisz je. Jak te cechy są przydatne lub odwrotnie szkodliwe? Jakie karty mogłyby uzupełnić Twoją osobowość, aby stała się bardziej harmonijna? Wyciągnijcie je. Do tego „portretu” możesz dodać negatywne cechy i pracować z nimi jednym z proponowanych tutaj ćwiczeń.
Wskazane jest użycie talii „Aroma” (lub możesz użyć talii zasobów czy abstrakcji).
Pragnę przypomnieć, że pracę z urazem zawsze zaczynamy od wykrycia i wzmocnienia u klienta stanu zasobów, który pozwoli mu łatwiej pracować z tym, co powoduje ból.
Prosimy klienta o wybranie z talii najbardziej ulubionego zapachu (może być kilka). (Jeśli użyjemy talii zasobów, wybierz zdjęcie, które wywołuje najbardziej przyjemne uczucia).
Załóżmy, że nasz klient wybrał zapach melona (zdjęcie nr 1), ponieważ jest to jak lato i wakacje. Zapach pierników, które są jak nowy rok i dzieciństwo (zdjęcie nr 2) i zapach basenu przypominający mu stan skupienia i wewnętrznej siły (zdjęcie nr 3).
Im bardziej szczegółowo klient opisuje te karty i pamięta sytuacje ze swojego życia, w których doświadczał tych przyjemnych odczuć, patrząc na kartę, tym lepiej jego podświadomość połączy te zapachy i samą kartę z pozytywnymi emocjami.
Te karty zasobów powinny pozostać na stole przez cały czas pracy z traumą, aby w razie potrzeby klient mógł zostać przekierowany do tych przyjemnych wspomnień.
Następnie prosimy klienta o wybranie karty (lub kilku) otwartej z talii zapachu, które maksymalnie kojarzą się z traumatycznym doświadczeniem (jeśli używamy talii abstrakcyjnej, wybieramy kartę przypominającą w odczuciu wydarzenie, z którym pracujemy, i prosimy o wyobrażenie tego samego zapachu, który będzie o tym przypominał).
Powiedzmy, że nasz klient pracuje nad utratą dziecka i wybrał kartę z rybą (zdjęcie nr 4), kojarząc ją z zapachem krwi i szpitalem (zdjęcie nr 5).
Następnie prosimy klienta patrząc na jedną z kart, związanych z urazem, wyraźnie przedstawić zapach tej karty. Powoli oddychaj spokojnie, jakby wąchając ten zapach z karty, aż całkowicie zniknie i klient nie będzie w stanie wyobrazić sobie tego zapachu. Oznacza to, że zadaniem karty jest „zrobić bez zapachu” (Jeśli pracujemy z talią abstrakcyjną, to najpierw trzeba przypomnieć sobie trochę sytuację, a mówiąc o niej wyobrażać sobie zapach, jakby przymocowując go do karty).
Gdy karta straci zapach, wrócić do kart zasobów. Obejrzymy je, przypominając sobie coś jeszcze przyjemnego, co przypomni się, patrząc na nie.
I znowu wracamy do kart z traumatycznym doświadczeniem i ponownie „oddychaj”, aż zapach całkowicie zniknie.
Wskazane jest użycie talii transformatorowe „Midi” „Roboty” lub „To we mnie” (w przeciwnym razie technikę można wykonać z pomocą talii z twarzami i uniwersalnymi).
To ćwiczenie pomaga sformułować cel i kierunek terapii.
Klient proszony jest o wybranie karty „tułów”, odpowiadając na pytania: „Co się dzieje u mnie w środku? Co odczuwam?”
Dalej, proponują wybrać też kartę otwartą „nóg”, które opisują stan rzeczy w obecnym okresie życia: „Jak teraz stoję na nogach?”
Następnie klient wybiera z „głowę” – odpowiedź na pytanie: „Co o tym myślę? Jakie są moje przemyślenia na temat tej sytuacji?” W ten sposób metaforyczny portret osoby w sytuacji problemowej jest następnie omawiany z psychologiem i zawiera niezbędne informacje.
Kolejnym działaniem jest kształtowanie – również w sposób otwarty – pożądanego obrazu siebie po rozwiązaniu tego problemu, który jest analizowany, a zmiany są testowane pod kątem przyjazności dla środowiska.
Dalej, między tymi portretami zbiera się otwarcie obraz, którego oczekuję osoba w przyszłości, jeśli nie podejmie żadnych działań, i omawiamy go. Czasem ten obraz motywuje klienta do działania, a czasem pokazuje, że nic strasznego się nie stanie i daje poczucie spokoju w obecnej sytuacji.
Następnie określa się kroki w kierunku osiągnięcia pożądanego obrazu i planowana jest terapia.
Wskazane jest użycie talii transformatorowe „Midi” „Roboty” lub „To we mnie” (w przeciwnym razie technikę można wykonać z pomocą talii z twarzami i uniwersalnymi).
Umożliwia zmianę poglądu na sytuację i podążanie w kierunku jej rozwiązania.
Klient zapraszany jest do zebrania swojego portretu w sposób otwarty w sytuacji, która go niepokoi. Portret jest omawiany.
Następnie proszeni są o abstrahowanie od swojego problemu i skupienie się tylko na powstałym małym człowieku, spojrzenie na niego z dystansu i wybranie jednego szczegółu,