– Рана не зажила ще? – співчутливо запитав Трохим Сигізмундович.
– Іноді болить, – відповів Самсон, опускаючи руку й ніяковіючи.
А тут знову шум почув і ніби озирнувся в пошуках того, хто цей шум виробляв. І знову зловив на собі збентежений від цікавості погляд господині.
І на фоні цього незрозумілого шуму прозвучали голосно, немов не поруч, а просто всередині його голови два постріли, від чого він підхопився й чомусь до вікна кинувся. Виглянув на вулицю з висоти другого поверху, не бачачи на ній ніякого руху і взагалі нікого.
– Ви чули? – запитав Самсон, ні до кого конкретно не звертаючись.
– Що чули? – уточнив батько.
– Постріли!
– Не було, – відповіла Надія стурбовано. – Я не чула.
У голові Самсона продовжували нагромаджуватися шуми, важко зрушили поруч меблі з протяжним скрипом по дерев’яній підлозі. Він уже почав здогадуватися, звідки все це чує. І від цього зробилося йому страшно, страшно й незручно перед сім’єю Надії.
– Вибачте, мені треба бігти! – Він повернувся до вікна спиною, подивився на двері в коридор і пройшов туди поспішним кроком. Зістрибнув по дерев’яних сходах до виходу з будинку. І по вулиці дійсно побіг, відчуваючи в ногах і силу, і втому, і намагаючись не наступати на розкидані по бруківці мерзлі окрушини сміттєвих заметів, із якими, схоже, суботник напередодні боровся по всьому місту. Після декількох хвилин бігу він зменшив мимоволі крок, відчув, що навалюється на його плечі тягар, якого йому не знести. І тут побачив попереду на узбіччі прольотку з візником. Застрибнув.
– Жени до міліції на Тарасівську! – крикнув нерухомому телепню, що сидів на передній лавці.
Той, у шапці з опущеними вухами, обернувся, і побачив Самсон його ворожі очі, і скривлений рот, і рідкувату борідку.
– Не поїду! – прошипів він. – Я свою гніду вашими талончиками з печаттю не нагодую! Мені на овес треба працювати!
Витягнув Самсон із кишені пальта «керенку»-сороковку. Товста кисть візника висунулася з довгої труби широкого рукава мішкуватої, у безлічі складок, підперезаної червоним поясом темно-синьої чумарки, вихопила «керенку», і тут же немов плечі у візника піднялися, а насправді підвів він тільки праву руку та шмагонув свою гніду, прикрикнувши: – Но! Но!
І застукали колеса дрожок по бруківці, а Самсон, намагаючись відсапатися, роззирався на всі боки і вперед теж заглядав.
Коли тільки закричав візник: «Тпру!», натягнувши поводи, а коняка ще не зупинилася, зістрибнув уже Самсон на дорогу й у відчинені двері міліцейської установи забіг. І відразу по сходах нагору, перехоплюючи лівою рукою червоні перила. Зупинився біля дверей кабінету, який йому Найден визначив. Перед його столом ниць червоноармієць лежав. Праворуч, на підлозі, спершись спиною об низ крісла, лежав сам Найден, прикриваючи долонею рану над серцем, через яку верхня частина френча потемніла, наситившись кров’ю. Два червоноармійця, які стояли чомусь бездіяльно зліва, покосилися на Самсона. А він кинувся до Найдена.