Навчайтесь схвалювати себе. Чи часто ви переконуєте себе, що те, що робите, не рахується? Якщо у вас є така шкідлива звичка, ви, звісно, відчуваєте, що ніколи не робите нічого вартісного. Немає жодного значення, нобелівський лауреат ви чи садівник, життя здаватиметься порожнім, бо похмурий погляд прожене радість з усіх починів і розчавить ще до того, як ви почнете. Не дивно, що ви почуваєтеся немотивованим!
Чудовий перший крок, покликаний змінити цю руйнівну тенденцію, – точно визначити самопринизливі думки, які змушують почуватися саме так. Знайдіть відповіді на ці думки й замініть їх на більш об’єктивні та самосхвальні твердження. Кілька прикладів подано в табл. 5-7. Щойно наб’єте руку, тренуйтеся свідомо увесь день хвалити себе навіть за, здавалося б, найпростішу роботу. Ви можете спершу й не відчувати приємного емоційного піднесення, але робіть це далі, навіть якщо воно здаватиметься механічним повторенням. За кілька днів ви почнете відчувати, як поліпшується ваш настрій і як вас сповнює гордість за те, що робите.
Ви можете заперечити: «Навіщо мені гладити себе по голівці за все, що роблю? Моя родина, друзі й ділові партнери мали б мене більше цінувати». Тут є кілька проблем. По-перше, навіть якщо інші не звертають уваги на докладені зусилля, то ви винні в тому самому злочині, якщо нехтуєте собою, і ображено випнуті губи становища не поліпшать.
Навіть коли хтось вас хвалитиме, ви не зможете прийняти жодних компліментів, якщо не вирішите в них вірити, підтверджуючи в такий спосіб їхню правильність. До скількох щиро сказаних добрих слів ви залишаєтеся глухі, бо подумки їх заперечуєте? Коли ви так робите, інші люди зостаються розчарованими, адже ви не реагуєте позитивно на те, що вони говорять. Звісно, вони здаються в боротьбі з вашою звичкою принижувати себе. Зрештою, тільки те, що ви думаєте про власні вчинки, впливає на ваш настрій.
Таблиця 5-7
Може бути корисно просто створити письмово або подумки перелік того, що ви робите щодня. А потім подумки похваліть себе, навіть за найменші дрібнички. Це допоможе зосередитися на зробленому, а не на тому, до чого руки ще не дійшли. Це може здаватися надто простим, але воно працює!
Техніка «ТІК-ТАК». Якщо ви зволікаєте з якимось завданням, простежте за тим, що про нього думаєте. Когніції (тобто думки), що заважають виконати завдання та провокують бажання вТІКати від нього, втратять майже всю владу над вами, якщо просто занотувати їх і замінити на сприятливі думки, які допоможуть сказати завданню «ТАК». Зробити це можна за допомогою техніки двох стовпчиків. Кілька прикладів подано в табл. 5-8. Записуючи свої «ТІК-ТАК», обов’язково зазначайте викривлення «ТІК», що заважає вам. Ви можете, наприклад, з’ясувати, що ваш найзаклятіший ворог – мислення «все або нічого» чи знецінення позитиву, або у вас є погана звичка робити необґрунтовані негативні передбачення. Щойно зрозумієте, яке саме викривлення найчастіше заважає, зможете його виправити. Ваші прокрастинація й марнування часу поступляться місцем активності та творчості.
Цей