– Але чому не призначити для цих виступів спеціального чиновника?
– Тому, що люди розуміють владу як персону правителя. І вони повинні знати: правитель все знає, все розуміє, і він справедливий. Він не бариться, не поспішає, він нагороджує й карає за справу. Якби не війна, можна було б інакше. Але війна – це тривога в серці, і ця тривога є найголовнішим союзником північних варварів.
За багато років, розповідаючи про цей епізод свого життя учням, Хай Тао зауважив:
– Згодом ми дізналися, що багато жителів не вірили в можливість оборонитися від північних варварів. Більше тисячі сімей збиралися покинути місто та виїхати подалі від набігів, а деякі подумували допомогти варварам захопити місто в обмін на помилування. Але щотижневі виступи переконали всіх, що ситуація під контролем, а перемога неминуча. Тому, – підкреслив Хай Тао, – ніколи не забувайте особисто говорити з мирними мешканцями, адже військо міцне тільки завдяки їм.
改革
З чого почати реформи
Одного разу Хай Тао був запрошений до двору правителя Цінь, щоб дати правителю пораду щодо реформ. Царство було небагатим, а новий князь недавно став спадкоємцем і горів бажанням влаштувати гідне життя собі і своїм підданим.
– Скажи, вчителю, з чого починати? – запитав князь. – Може, зі створення потужного війська? Адже північні варвари, знаючи нашу слабкість, готові виступити в похід. Може, з податків? Колишній правитель обклав провінцію непомірними податками, і тепер купці минають наші міста, а селяни, побачивши митаря, ховаються по лісах. А, може, із запрошення вчених мужів і прекрасних музикантів? Адже якщо в нашому краю поселяться мудрість і краса, народ радітиме, а всі жителі Піднебесної захочуть до нас у гості? З чого ж почати?
– Почни з чиновників, – відповів Хай Тао. – Це ключова точка зміни країни й головна опора правителя, який прагне добра та справедливості. Без чесної і професійної бюрократії, що вірна державі, твоя влада не буде ні доброю, ні справедливою, ні довговічною. Скарбницю розкрадуть, народ розчарується, і незабаром все в державі занепаде. Твоє військо залишиться без їжі та стріл, твої селяни почнуть не ховатися від митарів, а вішати їх. Мудреці й музиканти зубожіють і розбіжаться. Тому почни з чиновників. Твоїм палацом вештається маса нероб і казнокрадів – я бачив їх дорогою до твоєї тронної зали.
– Але як же мені вчинити?! – вигукнув князь. – Де я візьму вірних і відданих, міцних розумом і швидких думкою?
– У тебе є бодай скількись таких? – запитав Хай Тао.
– О, так, але лише троє. Вони відповідають за все, тому втомлюються й нічого не встигають.
– Скажи їм кинути на тиждень всі справи й зайнятися