Щодо листяних порід, то скажімо, букове дерево на Гуцульщині заготовляли у першій половині травня, оскільки його розвиток у верхніх лісових смугах Карпат починається тільки у кінці цього місяця [6, с. 88; 13, с. 37]. Як зазначають дослідники на основі інформацій респондентів: «Бука стяти у травні, то буде легкий, як смерека» [6, с. 88]. У селі Косівська Поляна на Рахівщині бук рубали «у повні мая» (у травні, на повному місяці), тоді «як соки не йдут, бо як йдут соки, то дерево вже рідке». Натомість у південних передгірських селах Рахівщини (с. Верхнє Водяне), де вегетаційний період починається значно швидше, бук рубали ще у лютому, поки «не пускав брость (бруньку. – Р. Р.)». Цікаві дані про заготівлю бука нам вдалося почерпнути у селі Кевелів (урочище Цовт). Щоб заготовлену букову деревину не пошкоджували шкідники («не їв червак»), його рубали «в спеціальний окремий день в місяци квітни». Щоб визначити цей день, на початку квітня господар ішов в ліс «і трохи зарубував бука» (стесував невеликий шматок кори). На зарубці виступав сік, а на це місце сідали дрібні комахи. Кожного дня він приходив до цього дерева і спостерігав за поведінкою комах: «Коли мухи сідают на зріз і живут – дерева не рубают, а коли в якийсь день мухи сідают на зріз, нап'ютси соку і здихают, то в той день бук можна рубати на хату – його червак не буде їсти». Власне зрубане у цей день букове дерево буде дуже міцним, стійким до корозії, шкідників («на другий день бука вже рубати не можна», бо у нього не буде цих властивостей).
Стіни жител споруджували у зрубній техніці («в вугли», «в угол», «в зруб», «в сруб») з колод («вібле дерево», «круглєк», «віблєк»), напівколод («протеси», «протісі»), рідше – з тесаних брусів (протесаних на два чи чотири боки колод) – «тесанці», «брусоване дерево».
Під нижній вінець зрубу («підвалини») по кутах укладали великі камені («підліжки», «підклади», «цоклі»), а простір між ними заповнював