Jednom kada se postavi pravovremena dijagnoza, mora se odabrati tretman usmjeren tako da se osoba oporavi u stanje „normalnog“ raspoloženja, baš kao što je bila prije nego što je patila od distimije.
Među korištenim psihološkim terapijama su:
- Kognitivne psihoterapije, usmjerene na pružanje potrebnih alata za suočavanje sa dnevnim potrebama, kao i za borbu protiv negativnih misli o sebi, svijetu oko sebe ili budućnosti (stupovi depresivnog mišljenja).
- Bihevioralne psihoterapije, usmjerene na povećanje aktivnosti bolesnika, pruža vam zadovoljavajuća iskustva, povećavajući na taj način vaše samopoštovanje i osjećaj neovisnosti; također radeći s tehnikama opuštanja za kontrolu stresa.
- Psihoanaliza, kao metoda samootkrivanja, koja prema ovoj struji istražuje traume odgovorne za simptome distimije, čije su porijeklo odnosi uspostavljeni u ranim fazama života.
Pored navedenog, ove psihoterapije obično su popraćene farmakološkom intervencijom, pod medicinskim nadzorom, gdje su propisani antidepresivi, koji će ih u slučaju nekih pacijenata morati uzimati cijeli život.
Među postupcima koji se mogu poduzeti da bi se preventivno djelovalo u odnosu na distimiju možemo izdvojiti:
- Izvodite neku vrstu umjerenih sportskih aktivnosti svakodnevno, čak i ako samo šetate, po mogućnosti na otvorenom.
- Napravite odgovarajuću prehranu na način u kojem se izbjegava prekomjerna ili produljena dijeta.
- Svakodnevno održavajte umjerenu razinu aktivnosti (rada / učenja), izbjegavajući stresne situacije u kojima se osoba može osjećati korisnim u onome što radi.
- Njegovati društvene odnose, bilo da su to obitelj ili prijateljstvo, učvršćivanje trajnih i kvalitetnih emocionalnih odnosa.
- Spavati oko osam sati dnevno, vrijeme koje se može razlikovati ovisno o dobi, uzimajući u obzir da mora biti dovoljno za oporavak i da je osoba u mogućnosti pravilno funkcionirati sljedeći dan.
POGLAVLJE 4. SEZONSKA DEPRESIJA
Normalno je osjećati se pospano i melankolično prvih nekoliko dana, kad se sezona promijeni, posebno kad se uđe u hladnu sezonu; ali ako ovi i drugi simptomi ostanu, možemo se suočiti s sezonskom depresijom.
Sigurno će doći do promjena u vašem tijelu u nekom dobu godine, posebno za vrijeme sezonskih promjena, mada to obično pripisujemo padu temperature ili povećanju vlage, kada se približavamo zimi; ili do porasta temperature i smanjenja vlage kad se približi ljeto.
Možda smo doživjeli povećanje pospanosti ili pad interesa za obavljanje svakodnevnih aktivnosti, u nekim slučajevima čak i kao da nam nedostaje energije za to.
Za sada bismo bili suočeni s normalnim i prirodnim procesom prilagodbe na nove svjetlosne i temperaturne uvjete tipične za ovu sezonsku promjenu, ali ako se ovi simptomi nastave ili se pojave neki novi, možemo se suočiti sa slučajem sezonske depresije.
Tehnički izraz ovog opadanja je sezonski afektivni poremećaj i odnosi se na pojavu promjena raspoloženja povezanih sa sezonskim promjenama, osobito čestim u jesen i zimu.
Ovaj poremećaj pogađa uglavnom žene, koje obično imaju veću učestalost poremećaja raspoloženja; i kod mladih jer je njihov organizam u neprekidnom procesu sazrijevanja i promjena.
Postoji nejednaka raspodjela pogođenih ljudi u svjetskoj populaciji, zbog efekta svjetline izazvanog položajem Zemlje u odnosu na Sunce, što utječe u manjoj mjeri na stanovništvo koje živi u blizini ekvatora, koji dobivaju više svijetla tijekom cijele godine; povećavajući broj slučajeva kako se približavaju većim vanjskim širinama; a to su oni koji pretrpe velike promjene u količini svjetlosti koju dobivaju tijekom cijele godine.
Primjer za to bi bilo što se događa na polovima, gdje tijekom duge šestomjesečne zime postoji noć bez dana, dok tijekom ljeta preostalih šest mjeseci neprekidno traje dan bez noći.
Među najčešćim simptomima koji se obično javljaju u prvim danima promjene godišnjeg doba, a koji se mogu odnositi na porijeklo sezonskog afektivnog poremećaja imamo:
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.