Na marne. Marta Sapała. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Marta Sapała
Издательство: PDW
Серия: Reportaż
Жанр произведения: Документальная литература
Год издания: 0
isbn: 9788380498853
Скачать книгу
skórki, ości, kości).

      WRAP podzielił więc domowe marnotrawstwo na trzy części: nieuniknione, do uniknięcia i relatywnie do uniknięcia.

      – To przekopywanie się przez worki ze śmieciami jest bardzo czasochłonne i pożera masę pieniędzy – przyznaje Marcus Gover, prezes WRAP. – Dlatego nie możemy robić tego zbyt często. Ostatnio oglądaliśmy zawartość brytyjskich worków na odpadki w 2015 roku, właśnie będziemy to powtarzać.

      Marcus Gover ma właśnie prezentację w Kopenhadze podczas zorganizowanego przez duńską królową szczytu World Food Summit. Na jednym ze slajdów pokazuje, jak dużo ziemniaków marnuje się w przemyśle hotelarskim na Wyspach Brytyjskich.

      Wśród stu zebranych z pola ziemniaków dwa przepadają już na etapie zbioru – zgniecione przez maszynę.

      Dziewięć kolejnych sztuk odpada na maszynie kalibrującej, która segreguje zbiór pod kątem jego przystawalności do standardów urody ustanowionych przez wielkich odbiorców.

      Przechowywanie pochłania trzy ofiary. Raz – choroby, dwa – szkodniki, czasem coś się zgniecie. Pakowanie i transport – siedemnaście.

      Aż dziewięć kolejnych trafia do kosza, czekając na swoją kolej w hotelowej spiżarni.

      Dwadzieścia marnuje się – najczęściej w formie obierek – podczas szykowania dania.

      Piętnaście zjeżdża do kosza wprost z talerzy gości.

      Ostatecznie tylko dwadzieścia pięć trafia do czyjegoś żołądka. Czyli co czwarty.

      – Jak to zbadaliście? – pytam.

      Jest przerwa w obradach, podano poczęstunek przygotowany przez lokalną organizację Rub & Stub, która walczy z marnowaniem żywności, robiąc cateringi z tego, co jest skazane na kosz. Serwuje ciasteczka z zeszłorocznych pierniczków bożonarodzeniowych, udekorowane czekoladą po terminie i kwiatami zebranymi na łące pod Kopenhagą.

      – To akurat symboliczna historia. Zbadaliśmy to w kilku hotelach – przyznaje Gover. – Naprawdę nie macie żadnych danych? Jestem pewien, że musicie coś mieć. Przecież wszyscy członkowie Unii mają do końca 2030 roku ograniczyć o połowę marnowanie żywności w gospodarstwach domowych i restauracjach8. Jak chcecie to zrobić, skoro nie wiecie, ile wyrzucacie?

      Nie odpowiadam od razu, wgryzam się w przeterminowane ciasteczko. Smakuje tak jak to, które wciąż jest w terminie.

Program minimum

      W 2015 roku w Katedrze Organizacji i Ekonomiki Konsumpcji warszawskiej SGGW powstaje praca inżynierska. Jej autorka, Monika Barańska, bada czternaście polskich gospodarstw domowych. Ich członkowie przez dwa tygodnie wpisują do dostarczonej przez badaczkę tabelki każdy produkt spożywczy, który decydują się wyrzucić do kosza. Zawieruszoną na dnie plecaka kanapkę, posiniaczone jabłko, plaster obślizgłej szynki, przeterminowany jogurt, ale też obierki po ziemniakach, które zgodnie z metodyką WRAP zalicza się do grupy jadalnych odpadków w zależności od kontekstu. Autorka przelicza ich deklaracje na masę. Bilanse tygodniowych obserwacji w gospodarstwach domowych są różne. Ale po uśrednieniu ich i przeliczeniu na głowę wychodzi dwadzieścia siedem kilogramów rocznie. Trochę więcej niż połowa tego, co przypisuje przeciętnemu Polakowi unijna statystyka. Może dlatego, że metodologia badania jest bardziej zgodna z naturalną logiką domowego gospodarstwa w naszym kraju?

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

      Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

      1

      Dokładnie: 11 654 744,83 zł.

      2

      Dokładnie: 8 972 000 ton.

      3

      „Therefore, the results in this study must be interpreted with great caution”.

      4

      „It is clear that the data presented in this study have a relatively high uncertainty due to the limited number of underlying studies of sufficient quality available”.

      5

      Fragment jest kompilacją uwag, które padły podczas spotkania roboczego, zajmującego się tematem skutecznej metodologii pomiarów rozmiarów marnowania żywności, podczas konferencji unijnej platformy REFRESH, 18 maja 2017 roku w Berlinie.

      6

      Formułowanie pytania ma ogromne znaczenie. Skonstruowanie go w sposób, który zakłada, że marnotrawstwo nie jest czymś incydentalnym, ale naturalną konsekwencją kupowania, przechowywania i przygotowywania w domu jedzenia, tak jak zrobiła to doktor Joanna Wrońska w pracy doktorskiej Straty i marnotrawstwo żywności w miejskich gospodarstwach domowych w Polsce, sprawiło, że poziom deklaracji urósł do osiemdziesięciu procent! Pytanie, które uruchamia pamięć oraz wyciera poczucie winy, brzmi: „Jak generalnie może określić pan/pani swoje gospodarstwo domowe pod względem strat i marnowania żywności?”. Wśród odpowiedzi do wyboru pojawiła się też: „Nie marnuję w ogóle”.

      7

      Średnie rozmiary domowego marnotrawstwa badane za pomocą sondaży: 600 gramów tygodniowo; poprzez analizowanie składu worka ze śmieciami: 1000 gramów tygodniowo; poprzez zapisywanie w dzienniczku: 1100 gramów tygodniowo. Wybór metodologii wpływał też na percepcję ilości jednorazowo wyrzucanego jedzenia. Okazało się, że respondenci, którzy na bieżąco zapisywali to, co wyrzucają, notowali porcje o wadze od 14 gramów do ponad 7 kilogramów. Gdy trzeba to było odtworzyć z pamięci, porcje się cudownie skurczyły. Największa zarejestrowana miała trochę ponad 4 kilogramy.

      8

      Chodzi o Cele Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals), które dotyczą piętnastu lat między 2015 a 2030 rokiem i zostały przyjęte we wrześniu 2015 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Jest ich siedemnaście. Cel numer 12 to przestawienie gospodarki na taką, która będzie produkować i konsumować w zrównoważony sposób, także ograniczając ilość zmarnowanej żywności. Postulaty zostały przyjęte przez Komisję Europejską, która wezwała państwa członkowskie do ograniczenia marnotrawstwa oraz monitorowania ilości odpadów spożywczych. Każdy z krajów UE ma regularnie dostarczać sprawozdania na ten temat. Polska już w 2021 roku.

/9j/4AAQSkZJRgABAQEAAAAAAAD/2wBDAAQCAwMDAgQDAwMEBAQEBQkGBQUFBQsICAYJDQsNDQ0LDAwOEBQRDg8TDwwMEhgSExUWFxcXDhEZGxkWGhQWFxb/2wBDAQQEBAUFBQoGBgoWDwwPFhYWFhYWFhYWFhYWFhYWFhYWFhYWFhYWFhYWFhYWFhYWFhYWFhYWFhYWFhYWFhYWFhb/wAARCAIyAlgDASIAAhEBAxEB/8QAHwAAAQUBAQEBAQEAAAAAAAAAAAECAwQFBgcICQoL/8QAtRAAAgEDAwIEAwUFBAQAAAF9AQIDAAQRBRIhMUEGE1FhByJxFDKBkaEII0KxwRVS0fAkM2JyggkKFhcYGRolJicoKSo0NTY3ODk6

<p>8</p>

Chodzi o Cele Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals), które dotyczą piętnastu lat między 2015 a 2030 rokiem i zostały przyjęte we wrześniu 2015 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Jest ich siedemnaście. Cel numer 12 to przestawienie gospodarki na taką, która będzie produkować i konsumować w zrównoważony sposób, także ograniczając ilość zmarnowanej żywności. Postulaty zostały przyjęte przez Komisję Europejską, która wezwała państwa członkowskie do ograniczenia marnotrawstwa oraz monitorowania ilości odpadów spożywczych. Każdy z krajów UE ma regularnie dostarczać sprawozdania na ten temat. Polska już w 2021 roku.