У сучасному світі, де ефективність і конкурентоспроможність ставлять понад усе, від вас очікують оптимізації ресурсів, високих результатів при найменших витратах, до того ж у зазначені терміни й з відмінною якістю. «Офіційний» ви проект-менеджер чи ні, ви не можете дозволити собі не шукати і не використовувати методи, які максимізують людські, технічні та бюджетні ресурси.
Занадто часто проект вважається успішним лише тому, що він був завершений вчасно і вклався в бюджет. Але чи відповідає він очікуванням – першому критерію успіху, або, можливо, навіть перевершує їх? Чи було досягнуто бізнес-результатів? Чи дійсно ви оптимізували ресурси – другий критерій успіху?
Керуйте проектами, ведіть за собою людей
У нашій книзі терміни «проект-менеджер» і «лідер проекту» взаємозамінні – якщо ви хочете бути ефективним, вам потрібно навчитися бути й тим, й іншим, і робити це добре. Коли людина відповідає за проект, вона керує результатами, дедлайнами, графіками й обсягами, але вона також веде за собою людей: членів команди, клієнтів, консультантів і навіть власне начальство. Ваша роль полягає в тому, щоб надихнути людей слідувати за вами відповідно до процесу керування проектом – з доброї волі та з ентузіазмом.
Управління проектом рівною мірою полягає і в тому, щоб ефективно вести за собою людей, і в тому, щоби вміло керувати процесом. Ви, напевно, чули стару казку про гуску та золоті яйця й пам’ятаєте, як нетерплячий селянин прикінчив гуску, щоб отримати всі яйця, а в підсумку залишився ні з чим. У термінах управління проектами результат – це золоте яйце, але команда проекту – це гуска. Справжня формула перемоги протягом реалізації проектів: ЛЮДИ + ПРОЦЕС = УСПІХ.
Я – лідер?
«Керуйте речами. Ведіть за собою людей».
«Але ж я не лідер. Я навіть не професійний менеджер», – скажете ви. Ми вас розуміємо. Ось історія про проект-менеджера, який не вважав себе лідером доти, доки йому не довелося ним стати.
Коли знаменитий гуру маркетингу Сет Годін був молодий, він погодився в процесі основної роботи очолити проект. Сам він був твердо налаштований його реалізувати, але Сета турбувала ступінь залученості його маленької компанії, що перебувала в тяжкому становищі, й команди з трьох помічників, яких йому виділили.
Насамперед він почав видавати інформаційний бюлетень, у якому приділяв увагу роботі кожного члена команди. «Там було описано їхні прориви, говорилося про нові горизонти, яких ми прагнемо. Я робив кілька копій і роздавав бюлетень працівникам компанії. Двічі на тиждень я розповідав про наш поступ. Двічі на тиждень я звітував про чудову роботу свого маленького племені… За місяць мій табір збільшився на шість інженерів… Потім їх стало двадцять». Зрештою в команді Сета мало не цілодобово працювали тридцять людей, і за лічені місяці вони вже відвантажували продукцію, яка в підсумку врятувала компанію.
Ось як він це пояснював: «Вони приєдналися