JEWISH IDEAS DAILY on võrdlemisi uus, 2010 asutatud ingliskeelne veebiportaal, mis pakub peamiselt judaismiga seotud teemasid.
JEWISH NEWS SYNDICATE ehk JNS on üks paljudest juudi uudiste portaalidest. Ei paista eriti millegagi silma, välja arvatud see, et kajastab mõnikord sõnumeid sellistest Iisraeli sündmustest, mida teiste väljaannete reporterid ei ole millegipärast tabanud. Mitu tuntud juudi uudiste portaali refereerib sageli just selle portaali artikleid.
JTA ehk The Jewish Telegraphic Agency on aastast 1917 Ühendriikides tegutsev ingliskeelne juudi uudiste väljaanne. Kajastab lühivormis väga erinevat sorti uudiseid. Positiivne on see, et nad on ka peaaegu kogu (alates 1923. aastast) uudistearhiivi veebis kättesaadavaks teinud. Väga huvitav on näiteks lugeda, mis teemad peaaegu sajand tagasi USA juudi kogukondades ja mujal maades (ka Eestis!) aktuaalsed olid.
LIFE IN ISRAEL on 2006. aastast veebis tegutsev ingliskeelne blogi, mida peab üks Iisraelis elav usklikust juudist suure pere isa. Tema blogi kajastab kõige erinevamaid Iisraeli eluga seotud emotsionaalseid teemasid. Plussiks on, et üsna tihti postitatakse põnevaid tavaelu pisisündmusi, mis suurtesse meediaväljaannetesse ei jõua.
MY JEWISH LEARNING on aastast 2003 USAs tegutsev ingliskeelne juudi veebiportaal, mis kirjeldab detailideni juudi usu kombeid. Pealkirigi vihjab, et selle veebi artiklite kogum on suurepärane teejuht kõigile, kel soovi uurida peensusteni juutide religiooni ja eluolu tausta ning saada praktilisi näpunäiteid.
NEW YORK TIMES ei vaja tutvustamist. Tegutseb juba aastast 1851 ja on USA suuruselt teine ajaleht. Veebiväljaannet jälgides olen avastanud, et kajastab üsna sageli Iisraelis toimuvat ja tuntud juutide tegemisi.
SHALOM LIFE oli ilmselt USA taustaga juudi uudiste veebiväljaanne, mis tegutses vaid mõned aastad. Õnneks salvestasin pidevalt mulle huvitavaid uudiseid, nii et kasulikud artiklid jäid arvutisse alles. Eriti paelusid mind lood eri maade juudi kogukondadest.
THE BOSTON GLOBE on üsna tavaline Ameerika suurlinna ajaleht, kus aeg-ajalt ilmub ka huvitavaid uudiseid juutide kohta, sest Bostonis on üsna suur juudi kogukond.
THE CANADIAN JEWISH NEWS on Kanada juutide ingliskeelne väljaanne, mis peamiselt vahendab selle maa juudi kogukonnaga seotud uudiseid. Tegutseb aastast 1960.
THE JERUSALEM POST asutati aastal 1932 ja on üsna suure lugejaskonnaga Iisraeli ajaleht. Ilmub inglise ja prantsuse keeles ja on ingliskeelsete iisraellaste üks uudiste põhikanaleid.
THE JEWISH MAGAZINE on 1997 asutatud väike ingliskeelne juudi veebiajakiri. Seal leidub mõningate teemade kohta sellist teavet, mida teistest ingliskeelsetest juudi väljaannetest ei leia.
THE JEWISH PRESS on 1960. aastal USAs asutatud ingliskeelne juudi ajaleht, millel on väga lai lugejaskond üle maailma. Edastab päevauudiseid, aga mulle on huvitavam see, et rabid kirjutavad sinna pidevalt põnevaid usuteemalisi artikleid.
THE YESHIVA WORLD on USA ortodokssete juutide ingliskeelne veebipõhine uudisteportaal.
TIMES OF ISRAEL on Iisraeli uuemaid uudistekanaleid, mis tegutseb aastast 2012 ja ilmub üksnes veebiväljaandena. Võrdlemisi lühikese tegevusaja jooksul on kanal saavutanud väga laia lugejaskonna. Ilmub inglise, araabia, prantsuse ja pärsia keeles.
VIRTUAL JERUSALEM on veebileht, mis on enim tuntud selle poolest, et sealt saab reaalajas jälgida Iisraeli tuntuima vaatamisväärsuse ja pühapaiga Nutumüüri ääres toimuvat. Leheküljel leidub ka uudiseid.
YNET on Iisraeli ühe tuntuma heebrea päevalehe Yedioth Ahronot (tõlkes „viimased uudised“) ingliskeelne veebiväljaanne, asutatud 2000.
Iisraeli kõige kuumem paik
Eestiga võrreldes on Iisrael väga tuline paik. Juba sel hetkel, kui eesti turist astub välja Ben Gurioni lennujaamast, lööb talle vastu kuum lõunamaa leitsak.
Vahemere-äärne Tel Aviv ei ole siiski Iisraeli kõige kuumema temperatuuriga koht. Selleks on hoopis Jordani jõe kaldal asuv kibuts Tirat Tzvi. Selle rajasid aastal 1937 Poolast, Rumeeniast ja Saksamaalt tulnud juudid. Kibuts sai nime sionistliku liikumise ühe juhi, rabi Tzvi Hirsch Kalischeri3 järgi.
Tirat Tzvi on Iisraeli suurim datlikasvataja ja seal on umbes 18 000 datlipalmi. Lisaks kasvatatakse seal kibutsis ka lulav’e, mis on vajalikud lehtmajade püha ajal. Lulav on datlipalmi kaunis palmikulaadne oksake, üks traditsioonilisest neljast taimest, mida usklikud juudid lehtmajade püha ajal palves viibutavad. Ilma lulav’ita ei saa religioosne juut seda püha korralikult tähistadagi. Sestap on sügiseti nende taimede nõudlus suur. Mitte iga suvaline datlipalmi oks ei ole õige, palvetamiseks sobiv lulav. Sellel on konkreetsed parameetrid.
Tervelt kaheksa päeva kannavad usklikud juudi mehed lulav’i erilises kotikeses kaasas; võtavad palvetamise ajal kätte ja viibutavad seda. Võhikutele kõlab see veidralt ja see toiming on kunagi hääletatud juudi usu kummalisemate kommete nimekirjas kõige esimeseks.
Igatahes saab kibuts igal sügisel ära müüa üle 70 000 lulav’i, mis on muljetavaldav arv.
Tirat Tzvi asub 220 meetrit allpool merepinda ja on läinud ajalukku kui kõige kuumema välistemperatuuriga kibuts. Asudes geograafiliselt väga madalal, tõusevad seal suvepäevadel temperatuurid 40 kraadini ja kõrgemalegi. 21. juunil 1942 mõõdeti seal lausa 54 soojakraadi. Kirjade järgi on see kõige kõrgem päevatemperatuur, mis Aasias kunagi mõõdetud.
Tirat Tzvi elanikud räägivad, et juba hommikul kell 9 tuleb siseruumides konditsioneer tööle panna, sest muidu ei kannata seal enam olla. Vanemad elanikud räägivad, et esimene suur ventilaator saadi kibutsile 1950. aastatel ja see oli neile üks tähtsamaid asju. Päeval töötas võimas õhuliigutaja suures tööruumis ja viidi ööseks magamistuppa.
Esimesed konditsioneerid hakkasid Iisraeli tekkima 1968. aastal. Alguses ei saanud kibuts seda endale lubada. Seepärast hoiti näiteks 1970. aastatel külalistubades temperatuuri madalal, kallates puitpõrandatele külma vett. Puitpõrandad olid osasse tubadesse pandud just külaliste tarbeks. Muidu on Iisraelis igal pool kivipõrandad. Aga puitpõrandale külma vee valamine pidada tõesti kuumuse vastu aitama – jahutab toa temperatuuri mõneks ajaks.
Viimastel aastakümnetel on kibutsil konditsioneer juba igas ruumis. Ning Tirat Tzvi väike motellikene, kus on 27 külalistele mõeldud tuba, on kogu suve enamalt jaolt rahvast tulvil.
Põllule on kombeks minna varahommikul. Päeva edenedes käivad töötajad duši all või basseinis ja teevad siis mõnusa pika lõunauinaku. Hilisel pärastlõunal, kui päike laskuma hakkab, minnakse uuesti tööle. Kõige hullema kuumuse ajal ehk juunis-juulis magatakse teinekord isegi väljas, kärbeste eest kaitsev võrk üle pea tõmmatud.
Poliitikute hellitavad hüüdnimed
Millal paneme kellelegi hüüdnime? Siis, kui ta on armas ja meile lähedane. Või siis vastupidi – kui me teda ei salli, nimetame teda seljataga halvustava lisanimega.
Iisraelis on hüüdnimed väga levinud, eriti poliitikute puhul. Lähedastele on muidugi hellitusnimed. Sõimunimesid pole minu kõrval Iisraelis õnnestunud tabada. Ju ma ei ole siis nii sügavalt sealsesse ühiskonda sulandunud.
Aga see poliitikute nimetamine lapsikute hüüdnimedega… Ma ei tea, mis värk sellega on, aga isegi väärikad ajalehed ja uudistekanalid ei pelga seda avalikult teha. Toon mõned näited.
Iisraeli