Компанії майбутнього. Фредерік Лалу. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Фредерік Лалу
Издательство: Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга»
Серия:
Жанр произведения: Управление, подбор персонала
Год издания: 2014
isbn: 978-617-12-3024-8,978-617-12-2469-8
Скачать книгу
конкретно-операційній стадії інтелекту (термін Піаже для Жовтої стадії пізнання) просто почне безсистемно перемішувати рідину. Дитина на формально-операційній стадії (термін для Помаранчевої стадії) спочатку сформує загальну картину: треба змішати склянку А зі склянкою В, відтак А з С, потім В з С і так далі. Якщо ви запитаєте її чому, то вона відповість вам щось на кшталт: “Ну, я маю випробувати всі можливі комбінації“.

      Це означає, що людина може уявити собі різні можливі світи. Вона вперше осягає категорії “що коли” і “немовби”. Перед нею відкриваються всі види ідеалістичних можливостей. Лиш уявіть собі, що могло би бути! Отроцтво – це такий божевільний час, і не тільки через сексуальний розквіт, а й через те, що перед розумом відкриваються геть усі можливі світи, це “вік розуму та революцій”».[12]

      За допомогою цього пізнавального потенціалу можна поставити під сумнів авторитет, групові норми, а також успадкований статус-кво. У західному світі Успішне Помаранчеве мислення починає пробивати отвори в Конформістському Жовтому світі християнських догм у епоху Відродження, але спочатку обмежується дуже невеликим колом, передусім, науковців і митців. У епоху Просвітництва та промислової революції Помаранчеве мислення з’являється в ширшому масштабі в освічених колах. Після Другої світової війни до Успішної Помаранчевої парадигми переходить більш значний відсоток населення західного світу. Сьогодні вона, ймовірно, є панівним світоглядом серед більшості політичних та бізнесових лідерів.

      Помаранчеве пізнання відкрило шлюзи для наукових досліджень, новацій та підприємництва. Протягом лише двох століть – миті у нашій історії – воно дало нам безпрецедентний рівень добробуту. Воно збільшило тривалість нашого життя на кілька десятиліть, поклало край голоду та чумі у промислово розвинених країнах і тепер повторює ці дива у країнах, що розвиваються.

      Кожна парадигма, якщо поглянути на неї з вищої стадії, має і свої тіньові сторони. Темний бік Успішно-Помаранчевої зараз важко не помітити: жадібність корпорацій, політична недалекоглядність, надмірна заборгованість, надмірне споживання, а також необачна експлуатація ресурсів й екосистем планети. Проте це не мусить затьмарювати того величезного звільнення, яке дала нам ця стадія. Завдяки їй ми відійшли від думки, що влада завжди знає правильну відповідь (натомість ця парадигма покладається на рекомендації експертів, щоб дати уявлення про складну механіку світу). Вона вперше дозволила нам шукати істину, незалежну від релігійних догм і політичної влади, не важачи при цьому власним життям. Ми навчилися допитуватись і здатні вийти за межі стану, у якому народилися; позбутися думок та поведінки, що їх раніше накладали на нас стать і прошарок суспільства. Якщо Червоний світогляд був егоцентричним, а Жовтий – етноцентричним, то Помаранчева стадія сприяла появі світоцентричного світогляду.

      З позиції Помаранчевого світогляду всі люди повинні мати нагоду вільно досягати своєї


<p>12</p>

Wilber, A Brief History of Everything, 185–186.