Спалах! Сила несвідомих думок, або Як не заважати мозку приймати рішення. Малколм Гладуелл. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Малколм Гладуелл
Издательство: Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга»
Серия:
Жанр произведения: Зарубежная образовательная литература
Год издания: 2005
isbn: 978-617-12-3039-2,978-617-12-3040-8,978-617-12-2459-9
Скачать книгу
Ви намагаєтеся поставити себе вище за іншу людину. Ви встановлюєте ієрархію.

      Ґоттман з’ясував, що наявність презирства у шлюбі може навіть передбачити такі речі, як кількість застуд у чоловіка чи дружини; іншими словами, якщо хтось, кого ви любите, виказує до вас зневагу, це спричиняє такий стрес для вашого організму, що починає впливати на імунну систему.

      – Презирство щільно пов’язане з огидою, – веде далі він, – а сенс і того й цього полягає в повному відторгненні та виключенні когось із громади. Велика гендерна відмінність у негативних емоціях полягає в тому, що жінки дужче схильні до критики, а чоловіки – до обструкції. Ми побачили, що жінки починають обговорювати проблему, а чоловіки дратуються й відвертаються, своєю чергою жінки критикують ще більше. Замкнене коло. Але в разі презирства немає гендерної розбіжності. Зовсім ні.

      Зневага є особливою. Якщо ви можете виміряти презирство, то вам не конче знати кожну подробицю щодо подружжя.

      Гадаю, так працює наше несвідоме. Коли ми приймаємо рішення чи маємо передчуття, несвідоме робить те, що й Джон Ґоттман. Воно сканує ситуацію, викидаючи другорядне, щоб ми зосередилися на тому, що дійсно важить. Правда в тому, що нашому несвідомому це до снаги, а отже, тонкий зріз часто дає кращу відповідь, аніж ретельніші та виснажливіші способи мислення.

      4. Таємниці спальні

      Уявіть, що ви розглядаєте мою кандидатуру на певну посаду. Ви бачили моє резюме і вважаєте, що я маю всі необхідні рекомендації. Проте ви хочете знати, чи підходжу я вашій організації. Чи я працьовитий? Чи я чесний? Чи відкритий до нових ідей? Щоб відповісти на ці запитання стосовно моєї особистості, ваш начальник дає вам на вибір дві можливості. Перша можливість: зустрічатися зі мною двічі на тиждень протягом року – обідати чи вечеряти, ходити в кіно – і таким чином стати одним з моїх близьких друзів. (Ваш начальник досить вимогливий.) Друга можливість: прийти до мене додому, коли мене немає, і впродовж півгодини-години роззиратися. Що б ви обрали?

      Начебто очевидно, що ви оберете першу можливість – грубий зріз. Що більше часу ви проводите зі мною й що більше інформації зберете, то краще. Правильно? Сподіваюся, тепер ви бодай трохи скептичніше ставитеся до цього підходу. Що ж, як показав психолог Семюель Ґослінґ, судження про особистості людей – чудовий приклад того, які несподівані результати можуть показати тонкі зрізи.

      Ґослінґ почав свій експеримент із відпрацювання особистостей на вісімдесяти студентах коледжу. Для цього він застосував те, що називається Великою п’ятіркою, – поважне опитування, котре оцінює людей за такими показниками:

      1. Екстравертність. Ви комунікабельний або сором’язливий? Ви любите веселитися чи стримані?

      2. Погодження. Ви довірливий або підозріливий? Ви послужливий чи волієте діяти наодинці?

      3. Сумлінність. Ви організований або неорганізований? Дисциплінований чи маєте слабку силу волі?

      4. Емоційна