Enesetervendamine reikiga
Tänuavaldused
Tänan südamest neid inimesi, kes on aidanud otseselt või kaudselt kaasa selle raamatu valmimisele, eriti aga minu reiki meistritele Kristin Bonneyle ja William Lee Randile, kes aitasid mind mu paeluval teekonnal reikiga, samuti Andy Bowlingule ja Ann Rogersile, kes õpetasid mulle algupärast Jaapani Usui tehnikat. Lisaks tänan ma kõiki teisi reiki meistreid, kes inspireerisid mind või andsid teavet reiki erinevatest meetoditest, nende hulgas Hiroshi Doi, Frank Arjava Petter, Mari Hall, Light ja Adonea, Carol ja Mark Melling, Wendy Monks, reverend Simon-John Barlow, Paula Horan, Walter Lubeck, Rick Rivard ja mitmed teised, keda ma olen sel pikal teel kohanud ja kellega mõtteid vahetanud.
Tänan samuti vaimseid õpetajaid ja kirjanikke, kes aitasid vormida mu ideid ja veendumusi, eriti Gill Edwards, Deepak Chopra, Caroline Myss, Neale Donald Walsch, Louise L. Hay, Mike Robinson, Pam Day jt, keda on liiga palju, et neid kõiki nimetada.
Tänan ka kõiki oma reiki õpilasi nende armastuse eest ja selle eest, mida nad mulle on andnud, eriti Adrienne Earpi ja tema isa Gordon Earpi, kelle söakus ning vankumatu usk reikisse ja enesetervendamisse oli tõesti inspireeriv tema elu viimaste kuude jooksul. Tahan öelda aitäh ka oma pojale ja tütrele, Chris ja Kathy Robertsile nende armastava toetuse eest, aga samuti ka Anna Cragole, Krystyna Mayerile ja teistele Piatkuse kirjastuse töötajatele nende praktilise abi ja nõuannete eest ning Rodney Paullile suurepäraste illustratsioonide eest.
SISSEJUHATUS
Minu enesetervendamise teekond
1990. aastate algusest on Läänes täheldatav plahvatuslik huvi kasv tervise suhtes, sealhulgas erinevate tervendusmeetodite ja tavameditsiini täiendavate teraapiate suhtes. Reikist on saanud üks kõige tuntum ja kõige laiemalt praktiseeritav tervendussüsteem, sest seda on lihtne kasutada ja hõlpus õppida, maailmas on miljonid inimesed omandanud oskuse kanaliseerida reikit (see on jaapanikeelne sõna, mis tähendab vaimset energiat), et aidata ennast ja teisi inimesi.
Raamat „Enesetervendamine reikiga” on suunatud kõikidele inimestele, nii neile, kes on just läbi teinud esimese astme reiki kursuse, on praktiseerinud oma teise astme oskusi mõned aastad või töötanud pikemalt reiki meistrina, sest enesetervendamine on reiki praktika tähtsaim osa. „Tervendaja, tervenda iseennast” on populaarne teisendus kuulsast lausest „ Arst, aita iseennast!”. Ükskõik milline on inimese motivatsioon reiki õppimiseks – paljud tulevad siiski sooviga aidata rohkem teisi kui iseennast – on siiski väga oluline kasutada reikit regulaarselt ka iseenda suhtes, seda nii tervise huvides kui ka selleks, et teisi paremini aidata.
Dr Mikao Usui, reikiks nimetatud ravisüsteemi rajaja, õpetas, et ravides ennast on sellel raviv mõju ka teistele inimestele, ta rääkis oma õpetusest kui meetodist, millega inimene saavutab isiksusliku täiustumise, mille juures on oluline ka tervise ja õnne saavutamine. Dr Usui õpetused põhinevad rohkem spirituaalsel praktikal kui tervendamisel käte peale panemisega, kuigi see oli vajadusel selle süsteemi osaks. Tõesti, tervendamise võime, mida tunti teate nime all, see tähendab jaapani keeles pihkudega ravimist, oli nagu spirituaalse arengu kõrvalprodukt ja väiksema tähtsusega tõelise eesmärgi suhtes, milleks oli vaimne areng ise.
Doktor Usui õpetas, et kõige tähtsam oli oma vaimse tee leidmine ja järgimine. See oli doktor Usui vaimne teekond, mille tulemuseks oli reiki sünd. Dr Usui tõeliseks teeneks oli see, et hakates 1920. aastate alguses õpetama reikit, andis ta inimestele vahendi, millega end ise tervendada. Tema sõnade järgi, mida on tsiteerinud tema enda õpilane, kes on praegu 106 aastat vana, öelnud ta nii: „Te ise olete kõik. Kui te teete terveks iseenda, suudate te tervendada kõiki.” Usui võrdsustas spirituaalse praktika – energiapuhastamise tehnika, meditatsiooni ja õiged eluprintsiibid – kogu keha, mõistuse, emotsioonide ja vaimu tervendamisega, sest spirituaalne areng tõstab inimese energeetilisi vibratsioone, lastes voolata läbi suuremat hulka eluenergiat (ki reikis), mis toob kasu tervisele ja üldisele heaolule.
Peaaegu kõigile on esimeses reiki tunnis (mida nimetatakse esimese astme reikiks ehk reiki 1) õpetatud, et reikit saab kasutada enesetervendamiseks ja neile on tavaliselt näidatud ette ka reiki tervendamise põhitõed – kuhu asetada käed ja kui sageli või kui pikalt tervendamist teha. Aga vaid vähesed avastavad reiki tõelise potentsiaali ja vähestele on õpetatud spirituaalseid praktikaid, mis on Usui algupärase süsteemi põhialused. Reiki on suurepärane vahend keha, mõistuse, emotsioonide ja vaimu tervendamiseks, sest ta loob terviklikkuse ja harmoonia, isikliku rahulolu ja eesmärgipärasuse, emotsionaalse tasakaalu ja rõõmu, õndsuse ning soovide täitumise tunde.
See raamat on kirjutatud selleks, et anda igale inimesele ligipääs reiki enesetervenduse tõelise mõju ja jõu juurde. See põhineb minu enda kogemusel, praktikal ning õpetamisel, aga samuti reiki igapäevasel kasutamisel enda peal, mida olen teinud alates 1991. aastast. Raamat esitab innovatiivsed ja hõlpsasti omandatavad tehnikad reiki enda peal kasutamiseks, mis peaks inimesi julgustama end tervendama füüsilisel, mentaalsel, emotsionaalsel ja spirituaalsel tasandil, tõstes inimest kõrgemale teadlikkusele, enesemõistmisele, individuaalsele kasvule ja vaimsele arengule.
Raamat põhineb minu laialdasel õpetamiskogemusel ja tegevusel metafüüsilistel ja spirituaalsetel aladel paljude aastate vältel, siin on ära toodud rida erilisi meditatsioone ja visualisatsioone, soovitusi keskkonna parandamiseks feng shui abil, kristallide kasutamise kohta reikis ja palju muud. Tegelikult on selle raamatu kirjutamine olnud mulle katarsise väärtusega tegevus, sest kui ma praktiseerisin erinevaid tehnikaid ja kirjutasin neist oma teoses, siis probleemid, mida ma pidin tervendama, tulid uuesti pinnale. Seega on tegemist olnud omamoodi põneva perioodiga. Mitmeid kordi olen ma viimaste kuude jooksul olnud tervendamiskriisis, kui sümptomid, mida ma enda arvates olen välja ravinud, on taas välja löönud, aga tegemist on ilmselt sellega, et ma pean probleemi tervendama hulga sügavamal tasemel.
Et olen nagu iga teinegi inimene oma tervendamise teekonnal, võin ma enda kohta öelda, et töö käib. Ma leian, et võimatu oleks olnud kirjutada raamatut enesetervendamisest mingigi ehtsusega, kui ma poleks ise läbi elanud haigusi ja tõbesid ning tajunud seega tervendamise vajadust probleemidele, mis olid olemas juba aastaid. Nagu paljude teiste tervendajate puhul, oli ka minu puhul nii, et mind juhtis reiki juurde vajadus abi järele, nii tervise ja ka oma elu suhtes.
Üheksakümnendate alguses, kui ma esmakordselt reikiga kokku puutusin, olin ma närviline üksikvanem, kes kasvatas kaht puberteetikut, töötas 60 tundi nädalas stressirohkel töökohal kolledži sektorijuhataja asetäitjana, õppis avatud ülikoolis kraadiõppes ja püüdis samal ajal elada ka sotsiaalset elu. Sellele tagasi vaadates ei tea ma, kuidas ma kõige sellega toime tulin.
Seega pole midagi üllatavat selles, et mu elus oli perioode, kui ma kannatasin stressist tingitud tervisehädade all, nii et siis, kui ma tulin reiki juurde ja tajusin, kui hästi see mind lõdvestas, siis tundus, nagu oleks see olnud vastus minu palvetele. Ma tahtsin väga teada saada, kuidas ma seda ise kasutada oskan ja tegelikult olin ma viie esimese reikiaasta jooksul paremas tervislikus seisukorras kui kunagi iial – ma isegi ei külmetunud selle aja jooksul kordagi. Sest ma ravisin end pidevalt ja praktiseerisin ka teiste inimeste ravimist reikiga.
Reiki teise astme tegin ma läbi 1992. aastal ja reiki meistriks sain 1994. aastal. Aga ma jätkasin oma endist tormilist eluviisi, olin selleks ajaks edutatud ühes teises kolledžis mänedžeri kohale. See töö osutus tegelikkuses veelgi stressirohkemaks. Aastaks 1997 põlesin ma läbi, isegi hoolimata reikist ja regulaarsest meditatsioonist. Ma lõpetasin pikaajalisest stressist tingitud haiguspuhkusega. See haigusperiood andis mulle võimaluse oma elu ümber hinnata ja ma valisin kehva tervise tõttu pensioneerumise. Ma kolisin Järvepiirkonda Põhja-Inglismaal, kus sain elada rahulikku elu ja mul oli võimalus kirjutada, seda olin ma alati tahtnud teha. Aga kas ma ikka tegelikult ka kuulasin oma keha või muutsin eluviisi? Mitte sugugi. Rahunemise asemel, mis oli mu eesmärk, tormasin ma ikkagi ringi mööda maad, õpetades reikit ja teisi metafüüsilisi kursusi – sõna otseses mõttes Orkneylt Šotimaal kuni Londonini Lõuna-Inglismaal – eesmärgiga teenida elamiseks vajalikku.
Ma jätkasin oma töönarkomaani eluviisi, aga pärast nelja kuud nõudis mu keha peatumist. Mul kujunes ootamatult välja reumaatiline artriit, mis oli piinarikas ja valulik. Sellest hoolimata olin oma töönarkomaani rajal nii kinni, et püüdsin ikka veel jätkata, minnes ühele reiki