Kuidas mõista yin- ja yang-energiat? Yang- energia on jõuline, seda on raske muuta, kuid võimalik suunata ja vähendada. Yin- energia puhul on tegemist rahuliku, voolava ja kergesti juhitava energiaga.
Yang on pööratud väljapoole, yin on vastuvõtja. Need on võrdväärsed mõisted positiivse ja negatiivse või plussi ja miinuse mõttes, kuid ei sisalda endas hea ja halva tähendust.
Tervis on seotud organite yin’i ja yang’i tasakaalu otsimise ja säilitamisega. Ka taevase saatuse (horoskoobi) koostamisel on oluline inimese sünnihetkel kaasa antud yin-yang olemuse kirjeldamine. Yin’i ja yang’i tasakaalutuse puhul tekib otsene vajadus inimese harmoneerimise järele värvide, vormide, materjalide, tegevuste ja kaaslaste abil.
Yin ja yang on vastasseisus, kuid samal ajal nad sõltuvad teineteisest. Me ei oska hinnata külma, kui ei tea, mis on soe. Kui me ei tea, mis on rõõm, siis puudub ka kurbus. Energiad, mis on pidevas liikumises, ei ole oma olemuselt stabiilsed, kuid inimene on terve ja õnnelik vaid siis, kui ta on tasakaalus. Nii nagu loodus, ei saa ka inimesed ja kodud vastaspooluseta läbi. Kui naises on liiga palju yang’i, muutub ta mehelikuks, ja vastupidi. Harmooniline ja tasakaalustatud yin’i ja yang’i suhe peab olema nii meie kodus, kontoris kui ka aias, rääkimata meist endist.
Järgnevas tabelis on toodud valik yin- ja yang-energia vasteid looduses, inimesega seoses jm.
Feng shui eesmärk on luua selline olukord, kus energia voolab pehmelt ja kindlas suunas, tagades inimese füüsilise, psüühilise ja spirituaalse tasakaalu. Kui energia liikumine on harmooniline, on inimesed heatujulised ja optimistlikud ning täis elujõudu. Kui energia liikumine pidurdub, muutub ebaühtlaseks, siis tekib inimestel probleeme oma igapäevaelus ja kaugeleulatuvate plaanide teostamisega.
Energia vaba ringlemine firma kontoris loob rõõmsa ja heatahtliku atmosfääri kollektiivis, tagab projektide eduka, õigeaegse lõpetamise ja vähendab stressiohtu. Aga kui energia jääb kinni, siis võib ettevõte pankrotistuda.
Feng shui õpetab meid tundma ja enda tarbeks ära kasutama energia omadusi. Feng shui praktika toimub tasakaalustamise abil ehk halva vähendamise ja hea rohkendamise kaudu, kus tähelepanu all on hea rohkendamine, sest sarnane tõmbab sarnast.
Ei ole olemas kodu, kus kõik on lõplikult halvasti ja kus enam midagi muuta, parandada ei ole võimalik. Feng shui õpetusel on ka eetilised käitumisjuhised. Kui feng shui nõustaja, abiline näeb midagi, mis vajab kohendamist, siis tuleb puudusele viidates välja pakkuda ka lahendus. Alati pole olemas ideaalset lahendust, kuid erinevaid variante rakendama hakates leitakse ka õige ja just siin toimiv viis. Samas on olemas olukordi, mida ei ole võimalik muuta. Kuidas siis käituda? Sellisel juhul tuleb antud olukorda aktsepteerida nii, nagu see on. Teha oma igapäevaseid sind toetavaid tegevusi, rakendada väikesi leevendamise võimalusi ja siis lihtsalt unustada. Mõni aeg tagasi ütles mulle üks arst: „On olukordi, mida ei saa muuta, kuid mida on võimalik natuke leevendada. Tee iga päev järjekindlalt oma vajalikke tegevusi ja siis lihtsalt unusta see …” Proovisin järele, ja nüüd tean, et see toimib. Ebamugav olukord lahenes ise ja hoopis teistsugusel moel.
Kiiresti muutuv maailm, kiire elutempo, uued arusaamatud tervisehädad ja kiiresti levima hakanud suhtekriisid on viinud uskmatu läänemaailma muutuste lävele. Üha enam otsitakse tarkusi ja vastuseid tekkinud probleemidele idast, idamaadele iseloomulikest arusaamadest. Kahjuks pöörab läänemaailm ida filosoofias tähelepanu eelkõige sellele, mida ta mõistab ja mis on talle kasulik. Seega leiab feng shui õpetus eelkõige kaubandusliku väljundi ja seda raamatute, (pool)vääriskivide, kristallide ja õnneamulettide müügi näol.
Ida feng shui puhul on energiate tasakaalustamine eelkõige inimese sisemine protsess, mille tulemusena hakkavad toimuma muutused ka inimese ümber ja tema eluteel. Lääne feng shui puhul toimub aga vastupidine energia liikumine, kus inimene hakkab esialgu keskkonda ümber kujundama, lootes, et asjade ümberpaigutamine ruumis ja õnnetoovate amulettide kasutamine muudab ka teda ennast. Kahjuks jääb see aga ühekülgseks ja soovitud tulemust ei anna.
Stiihiate põhimõte on tuttav paljudele põliskultuuridele. Hiinlased nimetavad viit stiihiat (osas tekstides ka viit elementi) järgmiselt: Maa, Metall, Vesi, Puu ja Tuli. Iga selline stiihia sisaldab endas yin- ja yang- energiat, millest omakorda on loodud energia (qi). Need viis stiihiat esinevad maailmas, looduses, inimeses endas, kõigis protsessides ja energiavahetuses meie ümber ja meie sees. Ideaalis peavad energiad olema tasakaalus. Kui mõni energia on liialt ülekaalus, kaob tasakaal ja tekivad probleemid. Nende energiate tasakaalustamine ja rohkendamine ongi feng shui peamine praktiline ülesanne.
Need viis stiihiat on erinevad, kuid üksteisega tihedalt seotud. Stiihiate vahel toimub ühtne ja loomulik liikumine ehk tsükkel. Vastavalt vajadusele saab erinevaid elemente ja energiat lisada või vähendada, üksteist toetada, kuid kindlasti mitte lõhkuda. Feng shui energiaõpetus on suunatud rohkendamisele, mitte vähendamisele.
STIIHIATE KIRJELDUSED:
MAA on kindel ja stabiilne, toetub alati nelja jalaga maale. Märgusõna on turvatunne.
METALL on samuti kõva ja kindel materjal, kuid kõrgel temperatuuril sulab. Metallist tehakse teravaid esemeid, mis omakorda lisab otsekohest ütlemist. Märgusõna on kvaliteet.
VETT iseloomustab pidev liikumine, voolamine oma eesmärgi poole. Kui üks tee ei sobi, haarab ta kinni uuest võimalusest. Ta jääb alati selleks, mis ta on, kuigi oma eesmärgi nimel proovib mitmesuguseid vahendeid. Märgusõna on voolavus.
PUU kasvab alati ülespoole, ikka valguse poole. Hea aasta puhul kasvab rohkem, kehvema puhul vähem. Märgusõna on kasv.
TULI on vaheldumine ja muutumine. Tule abil luuakse uusi materjale ja võimalusi. Märgusõna on muutumine.
Kui Puu põleb, saab Tuli energiat juurde, seega Puu toidab Tuld. Tule abil tehti alepõldu, nii sai Maa jõudu juurde. Maapõu on rikas metallidest, Maa ja Metall on loovas tsüklis. Vesi sisaldab palju metalle ehk mineraalosakesi. Seega on Metall Vee elemendi toitja ja Vesi on otsene toiteallikas Puule.
Viie stiihia loova ringi eesmärk on leida energia, mille abil on võimalik lihtsate vahenditega kujunenud olukorda parandada ning inimese füüsilist, emotsionaalset ja vaimset enesetunnet turgutada. Kuid esineb olukordi, mil mingi element on liiga tugev või isegi domineeriv teise suhtes. Sellisel juhul tuleb tasakaalustamisse kaasata viie stiihia kontrolliv tsükkel. Siinjuures tuleb märkida, et kontroll ei ole tahtlik, vaid alateadlik. Kui Puu on liiga tugev, siis hakkab ta oma juurtega Maad nõrgestama. Liiga kuiv Maa imeb kõik Vee endasse. Kuum Tuli sulatab tugeva Metalli, mille tulemusena muutub Metall kergesti vormitavaks. Liiga terav (metallist) kirves raiub ka jämeda Puu maha ja nii ei jätku Puul jõudu üha uuesti ja uuesti kasvama hakata. Liiga palju Vett kustutab Tule ning järele jääb aurav ja suitsev pinnas.
ELEMENTIDE TASAKAALUTUS
Kuidas viie stiihia tasakaalutus meie igapäevaelus väljendub?
Palju MAA energiat loob liiga tõsise õhkkonna. Inimene võib muutuda raskemeelseks, tõsiseks ja sulguda endasse. Seevastu nõrk Maa element tekitab segadust, korratust, selguse ja sensuaalsuse puudumist. Loovat ja kontrollivat ringi lihtsustatul kujul appi võttes kasutame Maa energia tugevdamiseks Tuld ja nõrgestamiseks kontrollivas tsüklis olevat Puud.
Palju METALLI energiat loob vaimse jäikuse, suurendades kangekaelsust ja suutmatust töötada meeskonnas. Metalli energia nappus soodustab otsustusvõimetust ja tegevuste edasilükkamist, sest inimene