Автомобіль. Дитяча енциклопедія. Отсутствует. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Отсутствует
Издательство: Фолио
Серия:
Жанр произведения: Книги для детей: прочее
Год издания: 2002
isbn: 966-03-3326-9
Скачать книгу
о освоїлась на дорогах. З часом вона дедалі вдосконалювалась, її швидкість зростала, змінювалась зовнішність. Із звичайної карети з мотором вона поступово перетворилася на велику, красиву, сяючу на сонці «краплю».

      У наш час автомобіль – це справжній витвір мистецтва, що вражає і тішить око. Він – саме втілення технічної досконалості. Великий винахід людства пройшов через поступові зміни – еволюцію, і цей шлях ще далеко не закінчений.

      У найближчому майбутньому на наших вулицях і дорогах з’являться машини, які будуть працювати не на бензині, а на водні. Керуватиме автомобілем комп’ютер, водієві залишиться лише подавати команди.

      A скільки захоплюючих професій за час своєї еволюції освоїв автомобіль! Якби раптом в один момент усі машини кудись поділись, ми відчули б себе нещасними і безпомічними. Можливо, зупинилося б саме життя.

      Ні, що не кажіть, без автомобіля людству ніяк не можна. Він наш вірний друг і помічник, предмет великого захоплення, а то і відчайдушної пристрасті.

      Як хочеться знати якомога більше про автомобіль, щоб познайомитися з ним тісніше, ближче! Чи не так? Тоді давайте почнемо з найголовнішого. Усьому початок, звичайно, – колесо. Ось воно уже покотилося вперед, набираючи швидкість – так ми відкриваємо захоплюючу невигадану історію АВТОМОБІЛЯ.

      Глава 1

      Гімн колесу

      Колесо – одне з найважливіших надбань людства. Можна впевнено сказати, що без нього наша цивілізація не просунулася б так далеко вперед і була б значно примітивнішою, про що свідчить приклад Америки та Австралії – континентів, де свого часу колес не винайшли.

      Колесо має свою історію виникнення і вдосконалення, однак, на жаль, ми ніколи не дізнаємось, кому першому спало на думку змайструвати щось таке, що котилося б, бігло, не падаючи, з гори, перескакуючи через камені, невпинно збільшуючи швидкість.

      Гадаємо, що ідею колеса підказали… поліна або ж стовбури дерев. Щоправда, на Сході думають інакше – і вказують на сонце. Давньоіндійські історичні пам’ятки, особливо архітектурні, зображують сонце у вигляді. колеса, в якому є і вісь, і багато спиць.

      Сонце рухається по небу, підіймається над горизонтом і опускається донизу так, як робило б це невтомне, завжди готове до руху божество – колесо.

      Очевидно, ідея створити колесо у той чи інший час спадала на думку представникам різних цивілізацій. Адже людям здавна необхідно було перевозити на чималі відстані досить великі вантажі. Спочатку різні вантажі пересували на санях взимку. Але приходило літо, сніг танув, а з ним танули і надії щось перевезти, хоч на полях дозрівав урожай, у водоймах плодилася риба, а в лісах дикі бджоли закладали в дуплах десятки кілограмів смачного солодкого меду.

      Особливо велику потребу в якомусь новому способі перевозити вантажі відчували люди, які жили у жаркому поясі планети. Адже снігу там не буває, а доставляти вантажі за призначенням все одно треба. Є, звісно, ріки, але ж улітку деякі з них стають несудноплавними.

      І от, нарешті, великий винахід зроблено! Історичні пам’ятки свідчать, що перше колесо з’явилось на території Месопотамії у 3500–3000 роках до нашої ери. Причому воно було двох видів: гончарне коло і пристрій для воза. Гончарне коло стало прообразом багатьох інших винаходів, що відіграли значну роль у розвитку цивілізації: водяних коліс, шківів, шестерень тощо.

      Щодо пристрою для воза, то він удосконалювався з однією метою: полегшити пересування вантажів і дати людині можливість рухатися швидше. Так з’явилися колісниці, карети, тачанка та інші витвори людського розуму.

      Цікаво, що час від часу з’являлися конструктори, яких не задовольняла звичайна форма колеса. Вони випробували автомобілі з овальними і навіть квадратними колесами. І ті, як не дивно, демонстрували непогану прохідність по м’яких грунтах. А чи потрібні взагалі колеса автомобілю? Якесь чудне запитання, на наш сучасний погляд. Але ж у 1957 році технічний керівник концерну «Форд» Г. Кухер продемонстрував вкрай здивованим журналістам авто без коліс – на повітряній подушці (вентилятори нагнітали під днище машини повітря, і це трохи піднімало її над землею). У 60-і роки подібні автомобілі будували в багатьох країнах. На звичайній місцевості ці авто здіймали хмари куряви і, головне, не спроможні були подолати бодай трохи крутіші підйоми й навіть невеликі вертикальні перешкоди. Тому ідея «перекочувала» до водного транспорту – з’явилися судна на повітряній подушці.

      Працювали інженери і над іншими замінниками коліс. Були зроблені автомобілі-шнекоходи, які добре ходили по грязюці й снігу за допомогою шнеків, встановлених уздовж бортів. Здивували світ й крокуючі авто на суглобистих металевих ногах. Однак на сто відсотків зрозуміло, що всі ці конструкції, може, й придатні для якихось специфічних цілей, зовсім не здатні конкурувати із звичайним колесом – простим та круглим.

      Ми можемо собі уявити, що перші вози були схожі на сани, які ставили на колеса, що з’єднувалися між собою віссю.

      Давні колеса були щільно припасовані до осей. Пізніше люди навчилися прикріплювати осі до того, що ми тепер