Нафтогазова промисловість є одним із найбільших секторів у світі та величезним чинником у світовій економіці. США є найбільшим виробником нафти. Саудівська Аравія, офіційна назва – Королівство Саудівська Аравія, має 17% підтверджених світових запасів сирої нафти, що є другим у світі за величиною. Далі йдуть Росія, Канада, Китай тощо.
Процес видобутку нафти і газу поділяється на три основні стадії: верхню, середню та нижню. Перша стадія відноситься до первинного процесу видобутку нафти і газу, яка включає розвідку, буріння та видобуток. Розвідка – це початкова частина процесу, де геологи та інші експерти галузі шукають скельні утворення або райони, де зазвичай знаходять нафту та газ. Після вибору майданчика його підготовлюють для виробничого процесу. Процес і терміни буріння свердловини можуть відрізнятися залежно від техніки та обладнання, що використовуються в процедурі. Зазвичай це займає від двох до чотирьох тижнів, але буріння морської свердловини може тривати кілька місяців. Нафту і газ зазвичай бурять вертикально. Нові методи буріння включають горизонтальне, багатостороннє буріння, буріння з розширеним охопленням і буріння зі складною траєкторією. Видобуток нафти і газу, як правило, передбачає видобуток традиційного та природного газу з підземних резервуарів і свердловин.
Друга стадія здебільшого стосується переробки, зберігання та транспортування нафто- та газових продуктів. Переробка – це проміжна стадія, де нафта та природний газ розділяються, а потім передаються на газопереробні заводи, де видаляються непотрібні продукти та невуглеводневі гази. Зберігання продуктів має важливе значення в тому, щоб відповідати внутрішньому та міжнародному попиту, запобігати дефіциту та розбіжностям у постачанні та гарантувати безпеку для всіх людей, задіяних у галузі. Природні гази зазвичай зберігаються в підземних приміщеннях, таких як виснажені резервуари, тоді як для готових нафтопродуктів, сирої та очищеної нафти зазвичай використовуються наземні резервуари. Транспортування є всеохоплюючим процесом для галузі. Це починається з процесу, коли нафта й газ видобуваються та доставляються на переробні заводи, передаються компаніям і підприємствам по всій країні та в інших країнах і, нарешті, широкій громадськості чи основним споживачам. Неочищена нафта транспортується через танкери та трубопроводи, тоді як кінцеві нафтопродукти подорожують на ринок через вантажівки, залізничні вагони, танкери та інші трубопроводи.
Третя стадія відноситься до третього і останнього процесу переробки та розподілу нафтопродуктів. Нафтопереробка – це перетворення нафти та природного газу в готові нафтопродукти, які можна використовувати для різних цілей, таких як транспортне та електричне паливо, асфальт і дорожнє покриття, гас, або як сировину для виробництва пластмас і синтетичних матеріалів. Переробка нафти також включає кілька процесів залежно від бажаного кінцевого продукту. Цей процес зазвичай включає дистиляційні установки, крекінг, коксування, риформінг і дообробку. Розповсюдження є останнім етапом, коли готові нафтопродукти транспортуються та розповсюджуються підприємствам, державним установам і широкій громадськості, що складається з промислових споживачів, постачальників електроенергії та опалення житлових і комерційних закладів, та інших.
В нафтогазовій промисловісті використовується велика кількість різноманітного обладнання. Деякі з основного промислового обладнання та активів включають танкери – резервуари для зберігання та газові конденсатори; теплообмінники – кожухотрубні, пластинчасті, регенеративні та адіабатичні колісні; випарники – з природною/примусовою циркуляцією, з висхідною/опускаючою плівкою, піднімаючою та опускаючою плівковою пластиною, багатоступінчатими та тонкоплівковими випарниками з перемішуванням; повітроохолоджувачі, вежі, сталеві труби, геофізичне розвідувальне обладнання, бурове та виробниче обладнання, нафтопереробне та хімічне обладнання, каротажне обладнання, морське інженерне обладнання та інше.
Цей глосарій містить терміни та їхні розширені описи, пов’язані зі стадіями видобутку, обробки та виробництва нафтопродуктів, їх транспортування, зберігання та виробництва попутного газу. При складанні глосарію використані періодичні, монографічні, науково-технічні видання та брошури, І каталоги. Терміни представлені двома мовами: українською та англійською в алфавітному порядку. Глосарій призначений для інженерно-технічних працівників нафтогазової промисловості, перекладачів спеціальної літератури, студентів вищих навчальних закладів.
Oil and gas production is the general process of manufacturing oil and natural gas from wells and turning them into the final petroleum products that consumers can use. Oil and gas production includes systematic steps, from site exploration to actual extraction and even up to the distribution of the products to businesses and the general public.
The oil and gas industry is one of the largest sectors in the world and a massive factor in the global economy. The United States is the largest producer of oil. Saudi Arabia, officially the Kingdom of Saudi Arabia, has 17% of the world's proven crude oil reserves, the second largest globally. Next are Russia, Canada, China, and so on.
The oil and gas production process is divided into three major stages: upstream, midstream, and downstream. Stage 1: Upstream refers to the primary oil and gas production process of exploration, drilling, and extraction. Exploration is the initial part where geologists and other industry experts search for rock formations or areas where oil and gas are commonly found. After selecting a site, it will be prepared and developed for production. The well drilling process and timeline