Чорна рада. Пантелеймон Куліш. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Пантелеймон Куліш
Издательство: Стрельбицький Дмитрий Майєвич
Серия: Шкільна програма
Жанр произведения: Зарубежная классика
Год издания: 0
isbn:
Скачать книгу
як Сомко собі чоловік-дрямота, то й не в догад йому, що святий отець думав, мабуть, заробити собі яку сот-нягу чи дві червоних на рясу. А Васюта Ніженський водивсь у старовину з ляхами, так проноза вже добрий: брязнув капшуком перед владикою – той і вимудровав щось на Сомка, да й послали в Москву лист. От і пішла така вже поголоска, що рада Козєлецька не слушна; треба, кажуть, ізозвати зуповную раду, щоб і військо з Запорожжя було на раді, щоб одностайне собі гетьмана обрали і одного вже слухали; бо Васюта хоче собі гетьманства і не слухає Сомка-гетьмана, а запорожці собі гетьманом Брюховецького зовуть.

      – Якого се Брюховецького? – аж скрикнув Шрам. – Що се ще за проява?

      – Проява, – каже, – така, що слухаєш, да й віри няти не хочеться. Ви знаєте Іванця?

      – Отак! – кажуть, – іще б не знати чури Хмельницького!

      – Ну, а чули, яку наругу прийняв він од Сомка?

      – Чули, – каже Шрам. – Що ж по тому? А Черевань:

      – Здається, Сомко налаяв Іванця свинею, чи що?

      – Не свинею, а собакою, да ще старим собакою, да ще не на самоті, чи там як-небудь напідпитку, а перед отаманнєм, перед генеральною старшиною, на домовій раді в гетьмана.

      – Га-га-га! – засміявсь Черевань. – Одважив солі добре.

      – Одважив солі добре, – каже божий чоловік, да зробив негаразд. Іванець був собі не значний товариш, да за свою щиру службу старому Хмельницькому мав велику в його повагу і шанобу. Бувало, проживаєш у гетьманському дворі, то й чуєш: «Коханий Іванець! Іванець, друже мій єдиний'» – озветься до його під веселий час, за чаркою. «Держись, Юру, – каже, бувало, синові, – держись Іванцевої ради, як не буде мене на світі: він тебе не ошукає». От Юрусь і державсь його ради, і вже було, що скаже Іванець, те й свято. А Сомко, знаєте самі, доводиться Юрусеві дядько, бо старий Хміль держав уперве його сестру Ганну; так він і не злюбив, що чура орудує небожем. Да ото раз, як з'їхалась до молодого гетьмана старшина да почали радовати про військові речі, от Іванець і собі до гурту – немовби гетьманський чура – да щось і блявкнув з просготи. А Сомко, знаєте, який? Зараз загориться, як порох. «Пане гетьмане, – до Юруся, – старого пса непристойно мішати в нашу компанію…» От як воно було, панове, коли хочете знати я сам там лучивсь, то й чув своїми ушима. Да при мені ж зчинився й гвалт уночі, як Сомко піймав Іванця з ножем коло свого ліжка. Да ото й судили його військовою радою і присудили усікнути голову. Воно б же й сталось так, панове, да Сомко видумав Іванцеві гіршу кару: звелів посадити верхи на свиню да й провезти по всьому Гадячу.

      – Га га-га! – зареготав ізнов Черевань. – Котузі до заслузі.

      А Шрам усе слухав мовчки да й каже понуро:

      – Се все ми знаємо.

      – Знаєте, – каже кобзар, – а чи чували, що після того вкоїв Іванець?

      – А що ж він, бгате, вкоїв? – питає Черевань. – Якби на мене, то враг би його й знав, що й чинити після такого сорому! Як тобі здається, бгате Василю?

      Той тілько мовчки похитав головою.

      – От що зробив Іванець, – прийняв ізнов слово божий чоловік. – Мабуть, нечистий напутив його. Почав