……………………………………………………………………………………….
Neko vreme sam razmišljala o slomljenim sudbinama Davudove dece… Njegov najstariji sin je od rođenja patio od autizma, srednja ćerka kao da je ponovila sudbinu njegove majke, mlađi sin, tinejdžer koji je u ranoj mladosti napustio otac, takođe je proživeo svoj život od nedostatka očinske ljubavi i pažnje u adolescenciji. I on se pretvorio u ono u šta se pretvorio. Tačnije, on je u ulozi Muškarca zamenio svoju majku, pošto je automatski zauzeo mesto njenog izabranika, svog oca.
Nezadovoljene emocionalne potrebe sina bez oca, ili djeteta koje je napustio jedan od roditelja
Sama ću odgajati muškarca svojih snova…
…tako se dešava da majka, na primjer, nema vezu u svojoj roditeljskoj porodici. I tokom svog djetinjstva, moja majka je bila prisiljena da psihološki bude majka svojoj majci. Dakle, ona sama nije bila dijete. Zatim, nakon udaje, prva stvar koju će pokušati je da ispuni svoju najosnovniju potrebu – za majkom. Sada muž postaje njena psihološka majka. Konačno je «ćerka» i čini se da je sve u redu. O muževima koji zamjenjuju majke ženama žene često kažu da izgledaju kao sin, kao krpa, kao neko ko ima malo muške moći. Da, jer je žrtvovao svog mužjaka zarad žene koju voli, kojoj je odan. Ali kada upareni odnos iz partnerstva pređe na roditelj-dijete, brak počinje da se raspada. I on bi se, najvjerovatnije, službeno raspao da nije bilo rođenog sina.
Žena sa sinom spoznaje svu slast propalih partnerstava, svojih snova. Žena ima mnogo pozitivnih nada vezanih za dječaka. Sada će odgajati sebe kao muškarca svojih snova. A sada, nema vremena da se rodi, on je već psihički muž za svoju majku i rival svom ocu. Štaviše, rival je pobednik, jer ga je najbolja žena na svetu više volela od najjačeg muškarca na svetu – njegovog oca.
Ovo je milovan, pun ljubavi i privržen dječak.
Od majke je preuzeo osećajnost, sposobnost rezonovanja, mekoću, nežnost. Za takve ljude kažu da je ovo draga. Čovjek koji voli da blista, voli odjeću, divljenje i pohvale. Čini se da svim ženama kaže: «Volite me, prihvatam vašu ljubav i brigu.» Primeri «majčinih muževa» često se nalaze na sceni. Don Huan je upečatljiv književni i istorijski primjer «majčinog muža». Čovek koji svojoj majci nikada nije postao sin, već samo muž. U potrazi za majkom mijenja jednu ženu za drugom. Ali nijedna žena na svijetu ne može zamijeniti njegovu majku.
Stoga je ova potraga beskrajna. Takav čovjek se ne može zaustaviti, a ako stvori porodicu, onda ne zadugo. Obično je miran i spontan. Zanimljivo je da upravo tim muškarcima žene opraštaju slabosti i nastavljaju ih patronizirati i nakon rastanka. Ovo je muškarac koji ima mnogo ambicija i planova, ali nema dovoljno muške energije da ih ostvari. Odnos oca i sina u takvoj porodici je specifičan. Sin gleda oca majčinim očima – prezirno, kao što oni gledaju gubitnike. Takva matrica odnosa stvara vrlo tešku dinamiku za dijete u njegovom kasnijem životu. Gubeći muškost, sin gubi glavne kvalitete za preživljavanje: sposobnost samostalnog donošenja ispravnih odluka, odgovornost, odgovornost za one koji su u blizini, želju da stvori porodicu, da zaštiti i brani svoju porodicu i svoju teritoriju.
Dijete je uvijek spremno da majci nadoknadi ono što joj nedostaje, na primjer, ocu. Onda je ovo veoma odgovorno, rano odraslo, rano ozbiljno dete. Takvi sinovi vrlo često odgajaju braću i sestre, rade na nekoliko poslova. U takvoj porodici nema oca, ili je problematičan, ili ga majka mrzi. Majka je i sama izuzetno anksiozna (od tog sve-kontrolisanja), emocionalno zamrznuta, što kod dece izaziva anksioznost. Stalno prenosi svom sinu: «Ne mogu bez tebe. Ne mogu preživjeti bez tebe».
Istovremeno, može se ponašati vrlo autoritarno, jednostrano rješavajući sva pitanja o svom sinu. U ponašanju, na primjer, to može izgledati ovako: dječijim glasom majka traži od sina dozvolu za nešto, ili traži savjet ili podršku. A dijete, koje možda nema više od pet godina, može zabraniti mami da ide bilo gdje, ili ljubazno dozvoliti nešto. Osjećajući majčinu uznemirenost, dječak kao da kaže: «Neću te ostaviti! Ja ću biti s tobom! Ja ću te nositi!».
Istina, otac će se, ako postoji, prema sinu ponašati veoma agresivno. Nedosljednost u sistemu stvara ogroman stres. Otac počinje osjećati da mali sin kontroliše njegovu ženu, ima značajniji status za nju u porodici, ali u isto vrijeme sam otac jednostavno nema pristup svom sinu. Žena nesvjesno prenosi svom mužu: «Stvarno mi treba podrška, pa ti neću dati svog sina.» I potpuno nesvestan šta se dešava, otac počinje da se bori sa «punacom» u liku sopstvenog sina (sin se identifikuje sa dedom, ocem majke). Pokušavajući na sve moguće načine da osvoje svoju teritoriju, tjerajući protivnika.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.