Kolleegidevaheline coaching
Signe Vesso, PhD
Toimetanud ja korrigeerinud Terje Tammearu ja Signe Sermus
Kujundanud RKontor
Fotograaf Aivo Kallas
Autoriõigus: Signe Vesso, PhD; OÜ Dictum Supervision & Coaching
E-raamat OÜ Flagella
ISBN 978-9949-01-979-3
ISBN 978-9916-4-0198-9 (epub)
www.dictum.ee
SISSEJUHATUS
Armas lugeja!
Selle raamatu ilmumisega täitub üks minu ammuseid soove, unistus sellest, et saan jagada teiega „tööriistu“, mis päriselt aitavad lihtsustada erinevatele olukordadele lahenduste leidmist ja eesmärkide saavutamist koostöös teistega. Neid töövahendeid kasutades on lahenduste leidmine sujuv ja tõhus protsess, mis loob väärtust kõikidele osapooltele.
Olen kogunud siia raamatusse kokku aastate jooksul läbiproovitud metoodikad ning töötanud läbi ja süstematiseerinud erinevaid uurimusi. Leian, et need teadmised peaksid kuuluma võimalikult paljudele, mitte olema üksikute teadjate pärusmaa. Raamatus on välja toodud nii lihtsamaid kui keerulisemaid mudeleid. Siiski oleksin ettevaatlik sõnaga „keeruline“, pigem on küsimus harjutamises, tõelises soovis üksteist mõista ja koos lahendusi leida. Julgen lubada, et kasutades neid „tööriistu“, kasvab teie meeskonna või organisatsiooni õppimisvõime hüppeliselt ning koos sellega lisanduvad igasugused muud ägedad asjad: uued lahendused, usaldus, koostöö, avatus, kriitiline mõtlemine, analüüsioskused, kuulamine, eneseteadlikkus.
Usun, et olete nõus, et inimestega töötamisel peaksime püüdma selle poole, et avalduksid nende parimad küljed, mitte halvimad. Loodud keskkond peaks soodustama lähtumist uudishimust, õppimise soovist ja unistustest, mitte hirmust. Ühelt poolt võib see tunduda kunst ja anne – on neid, kellel on justkui loomupärane võime töötada gruppidega lihtsalt ja elegantselt –, kuid uskuge mind, see kõik on omandatav. Kunsti taga on mõistmine, kuidas inimene toimib, ning teadmine meetoditest ja mudelitest, mis on koostatud selliselt, et järjestikused etapid soodustavad järk-järgult uute lahenduste poole liikumist.
Käsiraamatu sisu
Käsiraamatus on kirjeldatud 16 mudelit, mida järgides saate kolleegidega tõhusalt ja süsteemselt:
•lahendada aktuaalseid väljakutseid
•õppida õnnestumistest
•õppida minevikukogemustest
•püstitada eesmärke ja töötada läbi nende saavutamise teekond
Lisaks on käsitletud võtmeteemasid, millega arvestada, et koos õppida ja grupiprotsesse juhtida. Leiate siit nõuandeid, kuidas kovisioonigruppe käivitada. Raamatus kirjeldatud mudeleid ja metoodikaid saate kasutada ka erinevate igapäevaste olukordade lahendamiseks.
Kellele võiks sellest raamatust enim kasu olla?
Inimestega töötavad inimesed
•Kui su mõtted, tunded ja käitumine avaldavad otsest mõju teistele inimestele, töö kvaliteedile ja tulemustele.
•Kui su töö on intensiivne, kõrge vastutuse ja nõudlikkuse määraga.
•Kui sinu tööga kaasneb kõrge läbipõlemise oht.
•Kui su töö sisuks on suhtlemine ja suhete loomine klientide, alluvate või koostööpartneritega.
Näiteks juhid, sotsiaal-, haridus- ja tervishoiuvaldkonna spetsialistid, õpetajad, psühholoogid, nõustajad, personalijuhid, koolitusjuhid, müügipersonal, teeninduspersonal jpt.
Meeskonnajuhid
Raamatus on käsitletud juhtidele kasulikke gruppidega töötamise võtteid. Saate tutvuda metoodikatega, mis aitavad välja tuua teie inimeste tarkust ja kogemusi ning leida üheskoos lahendusi.
Mis mind inspireeris?
Klientide tagasiside
Olen alates 2008. aastast õpetanud kovisioonigruppide juhtimist, juhtumite lahendamise metoodikaid ning mudeleid, tutvustades neid nii äriorganisatsioonidele, sotsiaalvaldkonna asutustele, õpetajatele, koolijuhtidele, nõustajatele kui ka erinevatele ühingutele. Koolitusi ette valmistades ei leidnud ma peaaegu üldse metoodilist materjali, mistõttu hakkasin ise mudeleid katsetama ja täiustama. Vaatlesin gruppe töös ja tegin märkmeid. Selles käsiraamatus jagan teiega mudeleid, mida olen ise kasutanud ning jälginud, kuidas grupid neid kasutavad.
Nägin, kui vaimustunud olid grupiliikmed sellisest koosõppimise ja juhtumite lahendamise viisist. Mida enam kuulsin osalejatelt, kui kahju neil on, et nende organisatsioonis sedalaadi praktikad puuduvad, seda enam tugevnes minu soov kirjutada käsiraamat, mis oleks toeks kovisioonipraktikate levimisele.
Teadustöö ja õpingud
Kirjutades doktoritööd coaching’u kultuurist ja coaching’ul baseeruvast juhtimisstiilist, jõudsin veendumusele, et kovisioonil on märkimisväärne roll nii õppiva organisatsiooni kui coaching’ul põhineva organisatsioonikultuuri kujunemisel. Tuleb vaid leida oma organisatsioonile sobiv lähenemine ning inimestele sobiv metoodika.
Uurisin, mida on kovisiooni kohta avaldatud teadusartiklites. Võrdlesin erinevate riikide ja valdkondade kogemusi. Nii doktoritööd kirjutades kui ka oma varasemate psühhoteraapia õpingute ajal olen tundnud sügavat vaimustust õpitust ning kogenud sisemist soovi leida viise, kuidas tuua see teadmine organisatsioonidesse. Selleks et koos kolleegidega tõhusalt lahendusi otsida, pole vaja õppida aastaid psühhoteraapiaid: teatud metoodikad on kergesti kasutatavad enamiku inimeste jaoks, kes töötavad igapäevaselt teiste inimestega ja omavad põhilisi suhtlemisoskuseid.
Isiklik kogemus
Olen üle kümne aasta osalenud erinevate kovisioonigruppide töös, mis on mind sügavalt mõjutanud. See on olnud põnev, mitmekülgne ja professionaalselt arendav aeg – nagu oleksin sattunud mingisse müstilisse arengukiirendisse. On hea tunda, et kuskil on grupp inimesi, kes on „minu inimesed“, kellega saan jagada erinevaid tundeid ja mõtteid ning samas olla kindel, et teemat fookusesse võttes leian alati lahenduse. Kolleegide professionaalne toetus ja koosõppimine on mulle väga olulised, kuna koolitaja, superviisori ja coach’ina töötan sageli üksinda.
Olen kuulunud kahte rahvusvahelisse kovisioonigruppi, mida organiseerib ANSE (Association of National Organisations for Supervision in Europe). Esimene neist alustas 2008 ja tegutses 5 aastat. Kohtusime Euroopa superviisorite ja coach’idega regulaarselt kaks korda aastas korraga umbes nädal aega, millest 3–4 päeva töötasime üksteise juhtumitega. Teine rahvusvaheline grupp käis koos kolm aastat. Alates 2018. aastast olen Eesti-sisese superviisorite ja coach’ide kovisioonigrupi liige. Meie grupp on registreeritud Eesti Supervisiooni ja Coachingu Ühingus (ESCÜ), kus kovisioonigrupid on kvaliteedisüsteemi osa.
Head kasutamist!
Raamat, mida käes hoiad, põhineb minu mitmekülgsel coaching’u ja kovisioonigruppidega töötamise kogemusel. Kõiki siintoodud mudeleid olen ise praktiseerinud ja teistele õpetanud ning neile lisatud tähelepanekud pärinevad minu vaatlustest töös erinevate gruppidega. Töötasin läbi hulga kirjandust ja uuringuid. Kasutatud kirjandus on lisatud raamatu lõppu.
Käsiraamatut koostades oli minu peamine eesmärk luua tööriistakast praktikutele ja mul on hea meel, kui saan olla toeks kolleegidevahelise coaching’u ehk kovisiooni rakendamisel. Julgustan teid seda teed valima – see on kasulik nii osalejatele kui organisatsioonile.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив