Pereettevõtluse käsiraamat. Teine, täiendatud ja parandatud trükk 2019. Urmas Arumae. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Urmas Arumae
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Серия:
Жанр произведения: Юриспруденция, право
Год издания: 0
isbn: 9789949735815
Скачать книгу
image target="_blank" rel="nofollow" href="#fb3_img_img_b64754e7-0eae-56cb-ba45-48076afca78d.jpg" alt="title"/>

      Teine, täiendatud ja parandatud trükk

      Retsensendid Kristel Meos ja Aavo Koppel

      Korrektor Tiiu Arumäe

      Keeletoimetaja Krista Leppikson

      Kaanekujundus Irina Šabarova, Heli Roos, Zavod BBDO

      Kujundus Janika Vesberg

      Esmatrükk: Eesti Pereettevõtjate Liit, 2015

      ISBN 978-9949-01-088-2 (trükis)

      ISBN 978-9949-7358-1-5 (epub)

      © Tekst. Urmas Arumäe, 2015, 2019

      Kõik õigused käesolevale väljaandele on kaitstud. Ilma autoriõiguse omaniku eelneva kirjaliku loata pole lubatud ühtki selle väljaande osa paljundada ei mehaanilisel, elektroonilisel ega muul viisil.

      Eesti Pereettevõtjate Liit

      Tallinn, 2019

      Trükikoda OÜ Greif

      Tark ei lase perekonnal hävitada äri ega äril perekonda.

      EESTI PEREETTEVÕTJATE LIIDU PRESIDENDI PÖÖRDUMINE

      Esimese hooga seostub paljudel inimestel sõnaga „pereettevõtlus” tagasihoidlik elatise teenimise võimalus: vanemad, ehk kaks last ja osaühing. Tegelikult moodustavad pereettevõtted arvestatava osa kõige kasumlikumatest ettevõtetest kogu maailmas. Olen veendunud, et see ei ole kokkusattumus, vaid tuleneb otseselt pereettevõtluse põhiväärtustest. Just tasakaalukus ning pikk visioon on võimaldanud sellistel suurtegijatel nagu Ford või Samsung kasvatada nii omanike enda kui ka laiema ühiskonna jõukust mitmete aastakümnete vältel.

      Eestis on pereettevõtlus kasvanud rahulikult, kuid järjepidevalt. Tõrvikut, mille süütasid 19. sajandil Eesti vabrikupidajad, kannavad nüüd edasi paljud Eesti juhtivad ettevõtted.

      Seejuures võib pereettevõtjatest tänu nende ühistele põhiväärtustele mõelda kui ühe kogukonna liikmetest. 2019. aasta mais oma viiendat sünnipäeva tähistav Eesti Pereettevõtjate Liit jätkab tööd selle kogukonna liitmisel ning liikmete väärtuslike kogemuste vahendamisel.

      Lisaks oma põhiväärtustele eristuvad pereettevõtted ka oma üldisema eesmärgi poolest. See ei ole ainult äri, vaid võimalus anda oma elutöö viljad edasi järgmisele põlvkonnale. Nemad omakorda saavad töö tulemused viia tasemele, mida me täna vahest ettegi ei kujuta. Samas on just põlvkonnavahetus pereettevõttele üheks suurimaks väljakutseks. Selles olukorras võivad meie kogukonna liikmed saada tuge sellest raamatust. Nii praegused kui ka tulevased pereettevõtjad leiavad siit kasulikke nõuandeid, kuidas hoida peresuhted ja ettevõtlus tasakaalus ning kuidas garanteerida ettevõtte edukus läbi mitmete põlvkondade. Seega on Teie käes olev raamat nii pereettevõtete traditsiooni väärtuse kandja kui ka abivahend selle traditsiooni edukaks hoidmiseks.

      Käsiraamatu esimese ja teise trüki ilmumise vahel tähistas Eesti Vabariik oma 100. sünnipäeva. Seoses sellega on ühiskonnas teravamalt tõusetunud küsimused meie väärtuste hoidmisest. Näiteks arutletakse, kuidas parandab Eesti muutuvas maailmas oma inimeste elatustaset ning kaitseb puhast elukeskkonda. Vähemalt majanduses võiks nendele küsimustele vastata teise küsimusega: „Milline puu peab vastu ka rajutormides?”

      Pereettevõtjad Eestis ja mujal maailmas teavad, et kestvuseks ja kasvamiseks on vaja sügavaid juuri – enda inimeste väärtustamist, rahulikku meelt ja põlvkondadeülest vaadet. See pole lihtsalt sõnakõlks. Teame maailma praktikast, et pereettevõtted motiveerivad oma töötajaid edukamalt, hoiavad oma juhte kauem ametis ning kulud kontrolli all. Tänu sellele elavad pereettevõtted ka majanduse tormiajad üle edukamalt kui teised. Seega võib kindlalt öelda, et Eesti majanduse püsimise ja kasvamise nurgakivi on just pereettevõtted. Soovin Teile head lugemist ja pikka vaadet!

      Aare Tark, vandeadvokaat

      Eesti Pereettevõtjate Liidu president

      EESSÕNA ESIMESELE TRÜKILE

      Hea lugeja!

      Sissejuhatavalt mõned autori selgitused ja märkused raamatu saamisloo kohta.

      Kuna teema ei olnud autorile päris uus – nii mõnigi teemakohane raamat oli läbi loetud ja servapidi sellest teemast ka tudengitele räägitud, ei tundunud kaks kuud täiesti ebarealistliku tähtajana. Kuid lihtsaks selles ajaraamis püsimine muidugi ei kujunenud.

      Meenus üks anekdoot seoses ajaga. Ühe riigilt raha saanud mittetulundusühingu (MTÜ) juht saatis tehtu kohta riigile aruande. Selgus, et nad olid aruande kohaselt töötanud ööpäevas 25 tundi. Riigiametniku küsimusele, kuidas see võimalik on, vastas MTÜ juht süüdimatult: „Me tulime iga päev tund aega varem tööle.” Kui sellisesse ajahätta tegelikult sattuda, ei tundugi see lugu enam nii naljakas …

      Selle raamatu näol on tegemist sissejuhatava käsitlusega pereettevõtluse organisatsioonist, valitsemisest ja põlvkonnavahetusest. Tegemist ei ole kokkuvõttega teadustööst, vaid pigem populaarteadusliku, teaduse valdkonda kuuluvat üldarusaadavalt esitava lugemisega. Siiski on raamatu käsikiri läbinud eelretsenseerimise (peer-review), mida kasutatakse üldjuhul teaduspublikatsioonidele pretendeerivate teoste puhul. Sellisena on raamat nüüd kasutatav ka õppekirjandusena nt ettevõtluse ja juhtimise valdkonna tudengitele.

      Kui juhtumisi peaks juristid seda raamatut lugema, siis võivad nad mitmed raamatu alajaotused vahele jätta, sest need on raamatu terviklikkuse huvides lisatud juriidilise erihariduseta lugejale vastavast teemast üldise pildi loomiseks.

      On hea tunne teada, et vähemalt üks potentsiaalne lugeja juba ootab käesolevat raamatut suure lootusega. Lugu järgmine. Ühe raamatu valmimisega seotud isiku juurde tuli käsikirja lõpliku viimistlemise ajal selle isiku endine treener – polevat telefonijutt! Treeneri jutt oli järgmine: „Sain nüüd 50! Olen olnud edukas ettevõtja, aga pean vist loodu müüki panema vaatamata sellele, et mu naine ja laps töötavad ka pereäris ja kõik on justkui hästi. Teistel pole sellist sädet! Ja ma ise tunnen ka, et fookus kipub hajuma.” Viidatud isik soovitas treeneril ära oodata selle raamatu ilmumine, et peale selle lugemist uuesti asja arutada …

      Sellised lood teevad ühest küljest head meelt, teisalt aga vererõhk koos vastutusega tõuseb – järjest rohkem saab selgeks, et tegemist on pereettevõtluses osalejatele olulise teemaga ja lugejat ei tohi alt vedada.

      Raamatu ilmumine sai võimalikuks tellija, EPEL-i ja teiste heade toetajate abil. Oma panuse andsid ka 175-aastase kogemusega Luxembourg’is asuv Luksemburgi pank Banque Internationale à Luxembourg ja kohalik Advokaadibüroo Andresson Consulting Network. Autori siiras tänu neile kõigile!

      Suur tänu ka retsensentidele Kristel Meosele ja Aavo Koppelile, kelle asjalikud märkused ja soovitused aitasid raamatut paremaks teha.

      Ja lõpuks kummardus kallile kaasale Tiiule, kes tagas autorile kirjutamiseks „kõik mugavused” ja tegi käsikirjale ka esimese korrektuuri.

      Head lugemist!

      Autor

      Viimsis 23.12.2014. a kell 14.00 käsikirjale punkti pannes

      1 Sellest faktist tuleb otsida ka põhjusi, miks raamatus soomlaste kogemust esile tuuakse, ehkki see pole ainus põhjus Soome pereettevõtluse tutvustamiseks.