Ramadi, Iraak: lahingujuhi dilemma
Pole halbu meeskondi, on üksnes halvad juhid
Prioriteetidest ja elluviimisest
Käsuliinis üles-alla liikumine
Otsusekindlus keset ebamäärasust
Distsipliin tähendab vabadust – juhtimise vastuolu
Juhtimisalased küsimused ja vastused „Jocko Podcastist“
ÜLIM VASTUTUS
Originally published: Extreme Ownership.
Text Copyright © 2015, 2017 by Jocko Willink and Leif Babin.
Published by arrangement with St. Martin’s Press.
All rights reserved.
Tõlkinud Aet Süvari
Toimetanud Aita Nurga
Korrektuuri lugenud Piret Pihlak
Kujundanud Pille-Riin Port
Trükitud Tallinna Raamatutrükikojas
Infot Äripäeva raamatuklubi raamatute kohta saate aadressil raamatuklubi.aripaev.ee või pood.aripaev.ee/raamatud ning telefonil 667 0400.
© AS Äripäev, 2020. Kõik õigused kaitstud.
ISBN 978-9949-694-06-8
ISBN 978-9949-694-07-5 (epub)
Pühendusega Marc Leele, Mike Monsoorile ja Ryan Jobile –
kolmele vaprale sõdurile, SEALi kaaslasele ja sõbrale –,
kes sangarlikult oma kuulipildujaid Ramadi karmidel tänavatel
kasutasid ja andsid oma elu, et teised võiksid elada.
SAATEKS
Teenisime oma sõjaväekarjääri jooksul koos paljude suurepäraste juhtidega ning üks joon, mis püsivalt neid kõiki iseloomustas, oli see, et nad võtsid täieliku vastutuse – ülima vastutuse – mitte üksnes asjade eest, mis oli nende kohus, vaid kõige eest, mis nende missiooni puudutas. Need juhid ei püüdnud süüd kellegi teise kaela veeretada. Nad ei hakanud end välja vabandama. Selmet keerdküsimuste või tagasilöökide üle kurta, otsisid nemad lahendusi ja klaarisid probleeme. Kõik varad, suhted ja ressursid pandi mängu, et töö saaks tehtud. Missioon ja nende sõdurid olid neile tähtsamad kui omaenese ego. Need juhid juhtisid päriselt.
Pärast tegevteenistusest lahkumist oleme aastaid teinud koostööd paljude äriinimestega, peadirektoritest projektijuhtideni, paljudest ärisektoritest, sealhulgas rahandusest, ehitus-, tööstus-, tehnoloogia- ja energeetikavaldkonnast, jaekaubandusest, ravimitööstusest ja tervishoiu-ettevõtetest ning samuti sõjaväest, politseist, päästeametist ja kiirabist. Ka tsiviilmaailmas oleme näinud, et kõige edukamatele meestele ja naistele on iseloomulik seesama ülim vastutus. Täpselt samamoodi on läbivalt terves oma ettevõttes seda mõtteviisi demonstreerinud kõige edukamad ja tulemuslikumad kollektiivid, kellega oleme koos töötanud.
Pärast „Ülima vastutuse“ ilmumist oleme kuulnud kõikjalt Ameerika Ühendriikidest ja mujalt maailmast, kuidas see raamat on lugejate ellu sügava jälje jätnud. Meile on räägitud, kuidas siin ilmunud põhimõtete rakendamine on lugejatel aidanud oma elu muuta: paremaks töötajaks, toetavamaks abikaasaks või pühendunumaks lapsevanemaks. Kui inimesed lõpetavad vabanduste otsimise ja teiste süüdistamise ning võtavad oma elu eest ise vastutuse, on nad ka sunnitud oma probleemidele aktiivselt lahendust otsima. Nendest saavad paremad juhid, paremad alluvad, usaldusväärsemad tiimiliikmed, kes on valmis aktiivselt panustama ja oskavad jõulisemalt ülesande lahenduse poole tüürida. Aga neis jagub ka tagasihoidlikkust – suutlikkust oma ego talitseda, nii et see ei rikuks suhteid ega avaldaks halba mõju ülesande lahendamisele ja ülejäänud kollektiivile.
Me oleme kuulnud lugematuid näiteid, kuidas nende lahingujuhtimise põhimõtete rakendamine on lugejatel aidanud saavutada seda, mida teised – või isegi nad ise – on varem võimatuks pidanud. Üle terve maailma on „Ülim vastutus“ aidanud inimestel alustada äritegevusega või mitte-tulundusühinguga,