Fantaasiakomöödia
StaVlе Zosimbaev Premudroslowski
© StaVlе Zosimbaev Premudroslowski, 2019
ISBN 978-5-0050-7255-9
Created with Ridero smart publishing system
RABUKA ESIMENE
apulase esimene
kiilas varblane
Kaugel – endise NSVL (nüüd Kasahstan) ja Hiina piiril, Semipalatinski oblasti kagus, Ayaguzi linna lähedal, tõlgituna «Oh härg», oli tuumakatsetuste maa-ala nakatunud radioaktiivse atmosfääriga, mis saadi purjus töötavate teadlaste hooletusest. Kogu keskkonnas hakkasid sageli tekkima erinevad mutatsioonid, erinevad mutatsioonid: siis sünnib ühel lambakehal kaks pead; siis kaks saba – sisaliku või madu juures; siis kolm jalga ja üks käsi kohaliku elaniku Temujini (Tšingis-khaan) järeltulijalt. Ja juhtus nii, et sündisid normaalsed, näiteks Sparrow Stasyan.
Tema kehal polnud kehalisi defekte, kõik oli nagu pidi: saba, nokk, silmad ja muu… Kõik oli nagu varblane, kuid tal oli probleem sulestikuga. Täpsemalt, sulgi polnud üldse ja ta oli täiesti kiilakas. Ja seetõttu oli ta alates oma sünnist sunnitud oma raske elu veetma maa peal, hullem kui kana, mis vähemalt pisut lehvitab. Kuid mitte halvem kui mõni koertekoor või sisalik, kodutu või hiir… Ühesõnaga, ärge kunagi asuge taevasse, nagu nende sulelised sugulased, kes teda pahatahtlikult pilkavad, kutsudes ja alandades, karjudes pesadest, juba põgenenud tibud. Ja isegi Stasyan tühjendas teda isegi otse – kiilasvarblane laskis leinavalt pead ja sokutas hinges, voogades ümber kellegi teise linnu väljaheidete. Ja nii iga päev. Kuid ta tahtis tõesti lennata, et ta oli unes kõndija, üritas isegi rohkem kui üks kord startida, siis pole reaalsus unistus ja ta, hüpates Java sisse ja olles uneskäija unes, vehkis veel kord oma kiilasid tiibu, hüppas ja plätserdus maapinnale…ja isegi juhtus, pekstes otsmikust, siis sabakonnast. Mida ta lihtsalt ei proovinud, kuid miski ei asendanud tema sulgi.
Kord sai saatus armunud kiilastest varblastest siiski kahju ja taas kord, joostes teda hulkuva kassi eest, kes tahtsid teda õgida, sattus ta vastu mädanenud kärnkonna laip. Maggot-ussid närisid lahkunu hästi ja suled lebasid inimese prügikonteineri lähedal maapinnal lihtsalt luustikul. Ta võttis käppadega kaks sulge ja vehkis neid nagu tiibu ning ta, pöörates ümber, asus maapinnalt minema. Ta unistas, et ta on kõrgel taevas kõrgel lehviv kotkas ja jälitas hommikusöögiks seda kiilaskassi, kes üritas sel ajal kinni püüda ja guugeldada vaest kaaslast – puudega inimest, kes kannatas halva kvaliteediga tuumakatsetuste all osalise kiirgusega atmosfääri. Kuid sulgedest käppades kinni hoides ja sõrmi haarates oli ebamugav õhkutõusmine ja mitte harjunud tagurpidi tõusma, eriti kuna sulgjat saba polnud ja Stasyan ei saanud rooli keerata, nii et vasakule, paremale, ülalt ja alla keeramiseks tuli tal maanduda, ümber pöörata nokaga ja lehvib taevasse tagasi. Jah, ja sa ei käi tualettruumis tagurpidi. Ma pidin tegema hädamaandumise, mis tõi kaasa kolju ja noka vigastused, kuna tavaliselt aeglustasid nad ka neid. Muidugi õppis ta niimoodi lennata mitte nii kaua aega tagasi, kuni tema sugulased suled ära viisid ja ta hakkas jälle elama, ellu jääma, põgenema ja varjama. Kuid järgmisel jälitusel ta taas naasis, nähes vähemalt varblasetaolist välimust, isegi tagurpidi, ja paranes. Kuid kord maandus Stasyan ebaõnnestunult värskes, inimlikus, kodutud, endiselt soojas, tarretisesarnases, hapu-haises tootes seedetraktist. Ühesõnaga, sitt. Enesetunne polnud meeldiv ja pesta oli vaja, kuid veest oli puudus: ju stepi tsoon. Inimesed võtavad kaevust vett. Ja jõgi kuivab suve keskpaigaks, veel kuus kuud ei saja vihma, päike on oma zenites. Peame ootama, kuni pask kuivab ära ja kaob iseenesest – Stasyan mõtles valjusti ja, minnes päikselisele küljele, lamas selili ja hakkas ootama.
Ja sel ajal lähenes läheduses rohelise sõnniku kärbes, millest Stasyanil polnud aimugi. Ei, ta nägi oma elus kärbseid ja isegi sõi neid, kuid ainult surnud ja kuivad, nagu õllekreekerid. Elavad tegid ta linnu kõhu jaoks tavaliselt ringi, et mitte puruks muutuda. Lõppude lõpuks närivad linnud oma kõhtu. Ja praegu peitis jama aroom ja tundmatu ilme, nagu tükike hobusesõnnikut, oma röövlinnu jahipidamise iseloomu, mis on kärbeste jaoks tohutu. Roy vandus varblase pea üle koti ja tegi lõunasöögi maandumise, sukeldus korraga, kuid seda polnud seal. Pesakond oli silme ees paks ja sitt-ahned kärbeste jalad kleepusid kogu keha külge. Aeg-ajalt nihkusid kärbsed oma kohale, hoides sellega ära oma käppade lõpliku toidu külge kleepumise. Peamised kärbsed tahtsid vaid käsu kohtade vahetamiseks anda, kui teda peatas Stasyani avatud silm, mille ees ta asus oma noka tipus.
– - Seisa!! Stasyan norskas.
– - kes sa oled?? – küsis juht hirmust – - ma olen teie peremees, saate aru?
– - Jah.
– - Ole kutsutud, mu ori!
– - Kallis … – - Kuidas?
– - Kallis…
– - Vanem kärbes kallis?
– - Saate lihtsalt: «lennake kallis».
– - Kärbes kullake … – Stasyan raputas pead. – miks kallis?
– - Magus, tead? Mesilased kannavad…
– - Kallis, või mis?
– - Teie arvates – kallis, aga meie arvates – kallis. Noh, me lendasime…
Peamised kärbsed üritasid selle käpad lahti rebida, kuid oli juba hilja ja nad klappisid korraga oma tiivad, kuid raskusjõud hoidis varblast liikumatuna ja ta sai aru, et tal on vaja hüpata ja säutsuda:
– - Eureka!!! – ja ta põrutas selja nagu ninja. Kärbsed püüdsid õhuvoolu kinni ja viisid kiilaspäise inimese maapinnast kõrgemale. Lähedal asuvast prügikastist piilus sama kass välja ja hüppas elava sumiseva pruuni lendorava poole.
– - kõrgemale, kõrgemale, lenda kallis! – Stasyan haukus keeles, mis polnud inimestele ja kassidele arusaadav, kuid kärbsed mõistsid teda ja pärast seda, kui nende seltsimees viieteistkümnes oli söönud, kuulasid nad kohe sada protsenti tema käske. Nii sai temast sülemmeister ja nende endine juht võttis vabatahtlikult kaaspiloodi ametikoha vastu ja leppis kõigi oma sugulaste isikus kokku, et kui Herr Stasyan neid ei söö, on nad valmis teda truult teenima. Nii sisenes kiilaskiiritatud varblane lindude ridadesse ja pealegi hakkas ta lendama kaks korda kiiremini kui tema sugulased ja kõrgemal, nagu tõeline kotkas.
Uhke kotkas lehvis taevas ja nägi, kuidas konkurent lähenes talle maast. Enne küla ei saanud ega saanud kellelgi õigust Kotka tasemele tõusta ja see …?!? – lihtsalt vaimustus ja teadmatus!! – mõtles Kotkas ja haaras Stasyani käpaga lennult ning viis selle oma kohutava, võimsa, suure noka juurde.
– - kes sa oled???? ta urises nagu grammofon kogu taevalaotuses ja punnis silmi nagu tõeline mägismaalane, sülitades varblase haisevale kadeklaarsele varblasele, kiskjale nagu mikrofonilaulja ja puhudes kinni kleepuvaid kärbseid. Paarsada kärbest puhuti kohe, ilma käppadeta.
– - Jah? Ee, ma olen see… Kotkas. – jahmatas väriseval häälel, vastas Stasyan. – nagu tee, uh… ka kiskja.
– - Hoidke omaniku käest kinni, oleme teiega!!! – koor sumises ja sosistas, järelejäänud pool miljonit lendab.
– - Kotkas, või mis?! Jah? – Kotkas avas noka, nii et sinna ei mahuks mitte ainult varblane, vaid ka kärbsed, kes isegi üldse ei kartnud, vaid pigem: avasid silmad ja hummerdasid korraga.
– - Muidugi olen ma Oryol!! – hüüdis Stasyan ja üritas taeva lihase koletise küüniste alt välja pääseda. Kuid Kotkas lapsest peale, nagu kõik lapsed, kartis kõdimist ja tema soov purustada peibutis ja petis ebaõnnestus. Varblase reedetud kärbsed kimbutasid kogu oma jõuga, tiivad ja proboscis kreeni, kotka jalgu.
– - Wah wah wah wah!!! – naeris sunniviisiliselt tõeline taeva kiskja, kohalik geograafiline asukoht, siis ei suutnud seda taluda ja keeras oma vägevad küünised lahti. Varblane sirgendas selgroo luud ja võttis uhke positsiooni.
– - Jah! Ma olen kotkas nagu sina!! – Varblane haukus, langetades häält, oktaavi viie võrra ja köhatades controctat.
– - Ja mis see köhib? – küsis Orel Stasyan rahulikumalt.
– - Lennates andestatud. Koorige, suitsutage, pallige … – vastati sarvedega, tantsides,