Parimad grillitoidud. Margit Mikk-Sokk. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET


Автор: Margit Mikk-Sokk
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Серия:
Жанр произведения: Кулинария
Год издания: 0
isbn: 9789949726707
Скачать книгу
RIMAD GRILLITOIDUD

      Toite Jaanipäevaks, suvisteks grilliõhtuteks ja suvisteks perekondlikeks pidudeks. Retseptid kogu maailmast.

      SARI “TOIDURAAMAT TASKUSSE”

      Parimad grillitoidud

      Tekst: Margit Mikk-Sokk

      Retseptid: Margit Mikk-Sokk, Ragnar Sokk

      Kujundus: Ragnar Sokk

      Kirjastaja: © Tulip OÜ

      email: [email protected]

      ISBN 978-9949-7267-0-7

      SUVISED GRILLIPEOD

      Jaanipäev (24. juuni) on iidsetest aegadest tuntud suvepüha, eestlastele üks aasta tähtsamatest pühadest. Nime on päev saanud Ristija Johannese järgi, kelle sünnipäeva kristlikus maailmas sellel päeval tähistatakse. Tänapäeval leiab päev kirikupühana enim tähistamist katoliiklikes maades.

      Päikesekalendri järgi suve alustava pööripäevana on jaanipäev saanud tähtsa koha paljudes rahvakalendrites. Jaanilaupäeval, 23. juunil süüdati juba vanadel aegadel jaanituli. Paljud rahvad seostasid jaanituld algselt päikesepüha ja -kultusega. See kehtib ka eestlaste kohta. Jaanilõkkeks koguti puud ja oksad aegsasti kokku. Jaaniõhtul käis pidu – mängiti pilli, lauldi ja tantsiti, otsiti sõnajalaõit. Vanas laulusalmis on read: „Kaks kord aastas kõht on tühi – jaanipäev ja nelipühi“. Kellel ikka oli aega aasta ilusaimal ööl süüa. Jaanipäeval oli jook tähtsam kui söök. Jaanipäevaks tuli teha jaanikahja – õlut, millele lisati mett. Tehti ka kalja ja joodi kama. Söödi samu toite, mis teistegi pühade ajal: tehti sõira, värsket võid , keedeti mune ja munatoite, küpsetati kohupiimakorpe. Tugevamaks toiduks oli liha ja leib. Kui perel oli võimalik, siis tapeti jaanipäevaks lammas.

      Tänapäeval on jaaniõhtust saanud eestlaste jaoks suurim suvepidu, kus muusika ja tantsu kõrval on sama oluline ka söök. Suvised grillipeod pere ja sõprade ringis on muutunud eestlaste jaoks lausa suve sümboliks. Grillida võib kõike: köögivilju, seeni, puuvilju, mereande, kala, liha, maksa jne. Seetõttu on selleski raamatus palju suveks sobivaid grilliretsepte erinevaist maailma paigust. Esindatud on sellised kuulsad šašlõki maad nagu Gruusia, Armeenia, Usbeki, Türgi, Kreeka, aga ka Maroko, Egiptus ja Brasiilia. Raamatust leiab suvepeo toite Vahemere äärest Sitsiiliast ja Hispaaniast, Liibanoni, Vietnami ja Jaapanini välja. Miks mitte teha teistmoodi jaanipäev ja proovida uusi ja põnevaid maitseid.

      RETSEPTID

      Grillitud ürdikartulid

      1 kg värskeid kartuleid

      50 g peenestatud värskeid ürte (basiilik, tüümian või pune)

      1 sl paprikapulbrit

      100 ml õli

      2 tl soola

      Aseta pott kartulitega tulele. Lisa soola. Keeda kartulid soolakas vees peaaegu pehmeks, kalla vesi ära. Kalla potti õli , lisa peenestatud ürdid ja paprikapulber. Sega läbi, et maitseained jaotuksid ühtlaselt. Lase pool tundi seista. Pane kartulid grillpannile ja grilli kuni kartulid on pruunistunud.

      Grillitud kartulid toorjuustuga

      1 kg kartuleid

      2 sl õli

      1 tl soola

      150-200 g maitsestatud toorjuustu (tilli, murulaugu või küüslaugumaitselist)

      50 g võid

      50 g hakitud värsket tilli

      Keeda kartulid poolpehmeks.

      Lõika kartulid pooleks, sega kausis õli, tilli ja soolaga.

      Lao kartulid fooliumile, pane peale võid ja maitsestatud toorjuustu, kata fooliumiga ja grilli, kuni kartulid on valmis.

      Mundris kartulid täidisega

      4 suuremat kartulit

      2 sl oliiviõli

      soola

      tilli

      murulauku

      pool pikka värsket kurki

      400-500 g kodujuustu

      4 sl hapukoort

      valget pipart

      Pese kartulid hoolikalt ja kuivata majapidamispaberiga. Pane kartulid ahjupannile. Vala igale kartulile pool teelusikatäit oliivõli ja raputa peale soola. Küpseta kartuleid 180-kraadises ahjus ca 1,5 tundi, kuni kartulid on seest noaga katsudes pehmed.

      Vahepeal pese kurk, till ja murulauk ja haki tükkideks. Sega juurde kodujuust ja hapukoor ja maitsesta soola ja valge pipraga.

      Kui kartulid on küpsed, võta pann ahjust välja ja lase kartulitel veidi jahtuda ja lõika sooja kartuli peale noaga rist ja pigista kartulit natuke laiali.

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

      Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

/9j/7QAsUGhvdG9zaG9wIDMuMAA4QklNA+0AAAAAABAASAAAAAEAAQBIAAAAAQAB/+4AJkFkb2JlAGSAAAAAAQMAEAMDBgkAAAAAAAAAAAAAAAAFAAIAIP/bAIQAAgICAgICAgICAgMCAgIDBAMDAwMEBQQEBAQEBQUFBQUFBQUFBQcICAgHBQkKCgoKCQwMDAwMDAwMDAwMDAwMDAEDAgIDAwMHBQUHDQsJCw0PDQ0NDQ8PDAwMDAwPDwwMDAwMDA8MDg4ODg4MERERERERERERERERERERERERERER/8IAEQgA/gFSAwERAAIRAQMRAf