Nepālas Flora. 2020. Romans Arzjancevs. Читать онлайн. Newlib. NEWLIB.NET

Автор: Romans Arzjancevs
Издательство: Издательские решения
Серия:
Жанр произведения: Биология
Год издания: 0
isbn: 9785005187390
Скачать книгу
sis>Sastādījis Romans Arzjancevs

      ISBN 978-5-0051-8739-0

      Grāmata izveidota intelektuālajā izdevniecības sistēmā Ridero

      NEPĀLAS ZILAIS BAMBUSS

      / HIMALAYACALAMUS PORCATUS

      – Nepālas zilais bambuss ir dekoratīvs raudošs bambuss ar gaiši zilu / baltu / pelēku krāsu. Šī suga aug dabiski līdz 2—3 metru augstumam, un tās var viegli apgriezt.

      – Nepālas zilais bambuss ir aug diezgan ātri un var pilnībā izaugt 2—3 gadu laikā.

      – Minimālā temperatūras pielaide: -10°C.

      NEPĀLAS PAPĪRA KOKS /

      DAPHNE BHOLUA

      – Daphna bholua un tās šķirnes ir ļoti novērtētas, jo tās zied ziemā. Šī suga nāk no Himalajiem, kur tā ir daļa no grupas, kas pazīstama kā papīra dafnijas, jo gan papīrs, gan virve kādreiz tika izgatavoti no mazas mizas.

      – Neliels, pilnībā izturīgs daudzgadīgs mūžzaļais krūms ar rozā ziediem ziemas beigās. Labi aug un dod priekšroku vidējam ūdens līmenim. Ziedi ir krustveida (krustveida), kas atrodas racemozes ziedu ziedkopā (iekšējā nabas zieds).

      – Augu mizu Nepālā tiek izmantota papīra ražošanai, ko sauc par “lokta” un “baruva”. Ārējo apvalku notīra, pēc tam iemērc ūdenī, žāvē un sasmalcina, veidojot blīvu emulsiju. Tad to piestiprina pie acu rāmja un atstājiet nožūt saulē.

      REETHA /

      SAPINDUS MUKOROSSI

      – Ir lapu koks, kas aug Himalaju lejas pakājēs un viduskalnos līdz 4000 pēdu augstumam. Tas ir izturīgs pret samērā sliktu augsni, to var stādīt ap lauksaimnieku mājām, un viens Ritha koks var dot 30—35 kg augļu gadā.

      – Ziepju rieksts satur saponīna savienojumu, kam piemīt dabiskas tīrīšanas īpašības, tāpēc ziepju riekstu var izmantot kā matu, ādas un apģērba tīrīšanas līdzekli. Šie saponīni ir noderīgi arī kā insekticīdi tādiem mērķiem, kā utu noņemšana no galvas.

      – Sēklu kodolus, kas ir blakusprodukts eļļas ekstrakcijai no perikarpas un čaumalas, var izmantot kā mēslojumu.

      BUTTER FRUIT /

      DIPLOKNEMA BUTYRACEA

      – Mizas sulu lieto gremošanas traucējumu ārstēšanai. Sajaucot ar Berberis Āziatikas mizas sulu, to lieto astmas ārstēšanai. Šo sulu lieto arī kā prettārpu līdzekli, un to lieto reimatisko sāpju gadījumā. Sēklu eļļu lokāli lieto galvassāpju, reimatisma, viršanas, pūtītes un apdegumu ārstēšanai.

      – No sēklām iegūto eļļu izmanto apgaismojumam. To lieto arī ziepju un sveču pagatavošanai. Sēklu atlikumus pēc eļļas presēšanas izmanto kā mēslojumu, lai pasargātu augus no kaitīgiem kukaiņiem un tārpiem. Lapas tiek izmantotas kā plāksnes. Koks tiek izmantots mēbeļu un degvielas ražošanai.

      – Eļļas koks ir lapu koks, kura garums ir aptuveni 20 metrus. Daudzfunkcionāli koki, kas vietējiem iedzīvotājiem nodrošina pārtiku, zāles un dažādas preces, it īpaši eļļas iegūšanai no sēklām.

      BOX MYRTLE FRUIT /

      MYRICA ESCULENTA

      – Myrica esculenta (Myricaceae) ir populārs ārstniecības augs, kas visbiežāk sastopams subtropu Himalajos. To plaši izmanto tradicionālajā medicīnā, lai ārstētu vairākas kaites, piemēram, astmu, klepus, hronisks bronhīts, čūlas, iekaisums, anēmija, drudzis, caureja ausīs, degunā un kaklā traucējumi..

      – Myrica esculenta auga morfoloģiskais novērtējums rāda, ka tas ir vidējs vai liels koks, apmēram 12—15 m augsts un stumbra diametrs ir aptuveni 92,5 cm. Ārējā miza ir pelēcīgi tumšā krāsā, raupja, vertikāli krunkaina, savukārt iekšējā miza ir tumši brūna ar gludu virsmu); lūzums ir grūti; rūgtums un slikta dūša pēc garšas.

      – Myrica esculenta ir plaši pazīstams ārstniecības augs kopš senās Ajūrvēdas un Unani medicīnas sistēmām.

      NEPĀLAS CŪKAS PLŪME /

      CHOEROSPONDIAS AXILLARIS

      – Cūkas plūme ir lapu koks, kas var izaugt līdz 30 metriem, lai gan parasti ir mazāks. Bolus ir fiksēts, un tā diametrs ir aptuveni 30 – 40 cm.

      Augs ir īpaši novērtēts ar ēdamajiem augļiem, un to arvien vairāk kultivē šim nolūkam, augļus izmanto vietējā tirgū un tirgo starptautiskā mērogā. To izmanto arī augļu koku mežu atjaunošanas projektos.

      – Augļu sienu (perikarpu) lieto medicīniski, lai uzlabotu asins plūsmu. Mizu izmanto sekundāru apdegumu ārstēšanai.

      – Savvaļā sastopams galvenokārt mitrās, dziļās augsnēs vai smagā māla, vai mālainā augsnē. Augi sāk nest augļus, 7 – 10 gadu vecumā no sēklām. Ja nepieciešami augļi un sēklas, jāaudzē divas sugas.

      RUDRAKSHA /

      ELAEOCARPUS GANITRUS TREE

      – Elaeocarpus ganitrus ir vidēja izmēra mūžzaļš koks ar plaši izplatītu pievilcīgu vainagu, kas aug tropu un subtropu reģionos līdz 2000 metriem augstumā virs jūras līmeņa.

      – Rudrakšas sēklas, kad tās ir pilnīgi nogatavojušās, pārklāj zilas krāsas ārējais apvalks, un šī iemesla dēļ tās sauc arī par melleņu pērlītēm. Zilā krāsa nav iegūta no pigmenta, bet ir strukturāla. Tas ir mūžzaļš koks, kas ātri aug. Rudrakšas koks sāk nest augļus pēc trim – četriem gadiem.

      – Hindu mitoloģija uzskata, ka ikviens, kurš nēsā Rudrakšas krelles, iegūst garīgo un fizisko varenību, lai iegūtu apgaismību. Saskaņā ar ajūrvēdas zālēm Rudrakšu lieto asinsspiediena, astmas, garīgo traucējumu, diabēta, ginekoloģisko un neiroloģisko traucējumu ārstēšanā.

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

      Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через