Передмова
Понад двадцять років мені неабияк щастило працювати з найрізноманітнішими людьми – дехто з них потерпав від особистої кризи, інші страждали через брак ефективності, а хтось прагнув віднайти свій максимальний потенціал. Усі ці клієнти стали моїми найважливішими вчителями.
Попри те що я здобував професійні знання в межах традиційних теорій людської поведінки і мене вчили міркувати згідно із загальновизнаними канонами діагностичної психотерапії, під час роботи з клієнтами я помітив сім основних моделей поведінки, про які не йшлося в психологічній літературі. Я знову й знову помічав ці особливості – незалежно від раси, культурного розвитку, статі чи віку пацієнтів, які з’являлися в моєму офісі. Усі вони співвідносилися зі складовими особистості не так, як описували автори психологічної літератури, а радше у спосіб, що його ілюстрували праці філософів, містиків і духовних наставників.
Під час подальших досліджень я з’ясував, що сучасна психологія потерпає від браку важливого елемента – давнього й напрочуд цінного. У гонитві за новими технологіями й науковими досягненнями ми, сучасні професіонали, відвернулися від стародавньої мудрості. Ми забули про далекоглядних психологів, які протягом століть указували нам шлях, що вів до розуміння людської природи.
Отож, я взявся до дослідження, яке вивело мене далеко за межі психології. Я вивчав стародавні міфи й казки, читав священні книги, що репрезентували найрізноманітніші духовні традиції. І, зрештою, почав намацувати невловиму ниточку знання, яка впліталася в канву віків, – йшлося про розуміння проблем та перешкод, із якими стикається людина у своїй героїчній мандрівці під назвою «життя». Я помітив, що стародавні вчення можна поєднати із сучасними психологічними теоріями у спосіб, що дозволить їх урівноважити й підтримати, а не витіснити.
Імовірно, найбільш актуальними джерелами історичного матеріалу для цієї книги були праці російського містика Г. І. Гурджиєва та його послідовників: П. Д. Успенського й Дж. Ґордона Беннета. Риси характеру, які мали за основу страх, Гурджиєв називав «основними рисами», оскільки вони зазвичай є найбільш помітними під час першого знайомства з людиною.
Під час роботи з клієнтами та самоаналізу я дедалі більше дізнавався про сім поведінкових моделей, тож почав включати їх у навчальний процес студентів старших курсів, для яких був супервізором, а також кваліфікованих психологів. Я називав їх перешкодами, а також уживав більш формальну назву – «особисті страхи». З’ясувалося, що подібні знання значно покращили здатність моїх студентів розуміти потреби клієнтів, а також суттєво підвищили ефективність їхньої роботи.
У цій книзі я називаю подібні загрозливі риси «драконами», оскільки переконаний, що в такий спосіб вам буде значно легше й цікавіше їх вивчати. Отож, ми зосередимося на «сімох драконах», які заважають вам зростати як особистості, а також на тому, як досягти зрілості та віднайти свій потенціал.
Багато хто може помітити, що ця система загрозливих рис подібна до еннеаграми – стародавнього підходу, що є популярним і зараз та застосовується для кращого розуміння поведінки людини. Еннеаграма включає особисті страхи. Ці підходи мають чимало спільного, але водночас їм притаманні й разючі відмінності. Система рис, що ґрунтуються на внутрішніх страхах, є частиною значно складнішого масиву знань, які ця книга не охоплює. Я звертаюся до цієї теми у книгах The Personality Puzzle: Solving the Mystery of Who You Are, яку написав спільно з Джей Пі Ван Галл (видавництво Affinity Press), та The Michael Handbook, співавтором якої є С. Ворвік-Сміт (Warwick Press).
Книга «Приборкай своїх драконів» призначена не тільки для консультантів-психологів і психотерапевтів, але й для всіх, хто цікавиться способами трансформації власної поведінки. Я маю надію, що моя праця надихне кожного читача – і ви хоробро поглянете своїм драконам просто у вічі, а також відчуєте себе успішними, радісними і готовими жити – у повному розумінні цього слова.
Вступ
Людство перебуває на межі глобальних змін планетарного масштабу. Наступне століття стане переламним моментом: або все живе на Землі перетвориться на глобальну спільноту, в межах якої всі співпрацюватимуть, або ж спостерігатимуться суцільний хаос та деструкція, внаслідок чого планета матиме вигляд нежиттєздатного звалища сміття. Вибір шляху, що вестиме до позитивних змін, – то не завдання уряду, науковців чи представників бізнесу; він залежатиме від окремих людей, котрі прагнутимуть особистої трансформації. Відтак ці люди впливатимуть на урядових представників, бізнесменів і науковців, які муситимуть працювати за певними правилами, аби сприяти підвищенню рівня щастя на всій планеті.
Як особистість ви не зможете змінити самого себе, доки не поглянете у вічі власним страхам.