Iidne hiina feng shui õpetus ehk kunst elada kooskõlas iseenda ja ümbritseva maailmaga põhineb 8 trigrammi ehk bagua-tsüklil. 8 trigramm on nii-öelda feng shui “korrutustabel”.
Bagua-süsteem oli kahtlemata geniaalne avastus. Kuid suhteliselt kiiresti sai selgeks, et 8 trigrammi tsükkel sobib elutus looduses aset leidvate protsesside mõistmiseks, samal ajal kui inimisiksus allub hoopis keerukamatele seaduspärasustele.
Bagua-süsteemi aluseks võttes lõid vanad hiina filosoofid heksagrammi süsteemi. Trigramm koosneb kolmest horisontaaljoonest (pidev ja katkendlik – yang ja yin), heksagramm määratletakse aga kuue sarnase joonega. Nii saab 64 heksagrammi.
Heksagrammide süsteem kujutab endast feng shui “kõrgemat matemaatikat”. See iidne õpetus seadis põhiülesandeks uurida kahe alge ehk yang’i (aktiivne, hele jne) ja yin’i (passiivne, tume jne) vastastikuseid suhteid, aga mis peamine – nende algete katkematute suhete mõju inimesele tervikuna.
Liialdamata võib väita, et “Muutuste raamat” asub juhtival kohal hiina klassikalises kirjanduses ja selle tähtsust Hiina vaimse kultuuri arengus on raske üle hinnata. See raamat on aastatuhandete vältel avaldanud mõju nii hiina filosoofiale, matemaatikale, poliitikale, strateegiale kui ka kunstiteooriale jne.Trigrammid kujutavad endast, kui nii võib väljenduda, “esimest astet” vanahiina gradueerimise süsteemis ja maailmas toimuvate protsesside vastastikuses seoses.
Edasi tuleb juttu keerukamatest sümbolitest ehk heksagrammidest, mis moodustavad klassikalise “Muutuste raamatu” esimese osa ja tähendusliku sisu. Kui trigramm koosneb kolmest paralleelsest horisontaaljoonest (pidev – yang, katkendlik – yin), siis heksagramm koosneb kuuest sellisest joonest.
Yijing’i teooria järgi kujutab iga maailmas toimuv protsess endast olukordade vaheldumist, mille põhjuseks on valguse ja pimeduse jõudude vastastikune mõju ja omavaheline võitlus, pinged ja järeleandlikkus ehk siis yang ja yin. Iga sellist situatsiooni väljendab sümboolselt üks heksagramm, neid on “Muutuste raamatus” kokku 64.
Heksagramme kirjutatakse alt üles, vastavalt sellele algab heksagrammis joonte arvestus altpoolt. Sel moel peetakse heksagrammi esimeseks jooneks alumist, mida nimetatakse “algjooneks”, kuues on aga ülemine joon.
Iga heksagrammi võib vaadelda kahe trigrammi kombinatsioonina. Nende vastastikune suhe iseloomustab antud heksagrammi. “Muutuste raamatus” väidetakse, et alumine trigramm näitab siseelu, saabuvat, loovat, aga ülemine välismaailma, taganevat, purunevat.
Tuleb kohe täpsustada, et originaalis (hieroglüüfides) on Yijing’i tekst erakordselt keeruline mitte ainult eurooplaste, vaid ka hiinlaste jaoks. Paljud spetsialistid tunnistavad avalikult, et üksikud kohad Yijing’is ei ole dešifreeritavad. Mõningad laused ja ütlused näivad esmapilgul seosetud või isegi absurdsed. Näiteks originaalis (siin otseses tõlkes) kommenteeritakse heksagrammi nr 23 (Laostamine):
1. Loožil on purunenud jalakesed. Hoolimatus! Vastupidavus – kahjuks!
2. Loožil on purunenud põikpuud. Hoolimatus! Kahjuks vastupidavus!
3. Ehkki purustavad selle. – Teotust ei tule!
4. Loožil on purunenud polster. – Õnnetus!
5. Kalapüük. Õuedaamide kaudu – soosing. – Ei midagi ebasoodsat!
6. Hiigelsuur vili on söömata. – Õilis inimene saab koorma; eluase.
Vanahiina kirjandust mitte tundval inimesel (ja isegi spetsialistil) pole tõepoolest lihtne sellises tekstis selgust saada. Seepärast sobivad tänapäeva ennustuspraktikas paremini kohandatud ja dešifreeritud tõlked “Muutuste raamatust”, seda muidugi tingimusel, et nad vastavad algallika mõttele. Järgnevalt pakutakse ühte enam levinud varianti sellisest tõlkest, muide, üsna populaarsest nii Ida- kui Läänemaades.
Selleks et “Muutuste raamatu” heksagrammid räägiksid võimalikest muutustest teie saatuses, tuleb teha järgmist.
1, Võtke kolm münti, keskenduge, korrastage hingamine, visake münte esimest korda.
2. Kui kõik kolm münti või kaks neist lebavad “kull” ülespoole, vedage puhtale paberilehele pidev joon ( – ).
3. Kui kõik kolm münti või kaks neist lebavad “kiri” ülespoole, tõmmake katkendlik joon (-).
4. Münte tuleb visata kuus korda. Pärast iga viset tõmmake pidev või katkendlik joon.
5. Jooned asetsevad üksteise peal, alustades altpoolt.
6. Kui heksagramm on koostatud, otsige üles selle number tabelist. Selleks jagage heksagramm tinglikult pooleks ja leidke ülemine osa trigrammide seast, mis on paigutatud horisontaalselt, alumine nende hulgast, mis asetsevad vertikaalselt.
Lõikumispunktis asub teile sattunud heksagrammi number. Nüüd jääb üle vaadata kommentaaride teksti, kus antud heksagrammi tõlgendus on märgitud sama numbriga.
Kui asutakse “Muutuste raamatu” põhjal ennustama, peab kõrvalekaldumatult kinni pidama järgmistest reeglitest:
1. Pole vaja korduvalt pöörduda Yijing’i poole ega uuesti visata münte, isegi kui raamat on andnud teie arvates mitterahuldava vastuse.
2. Kui teile on sattunud ebasoodne heksagramm, ärge mingil juhul meelt heitke, vaid võtke arvesse tekstis sisalduvaid soovitusi ja järgige neid.
1. Looming
Täiuslik inimene võib oma tegevuses täielikult ilmutada loomingulist alget, mis peegeldub soodsalt kogu ta ümbruses.
Praegu asute mäe tipus ja teil pole võimalik sealt alla laskuda. Seepärast peate tipus asudes olema eriti valvas, arukas ja kaalutlev. Hiljemalt kuue kuu pärast oodake suuri muutusi. Aeg on teie ettevõtmisteks soodne. Tänaseks on teile ilmsiks saanud osalus mingis organisatsioonis. Samuti vajate usaldusväärset partnerit, kes, muuseas, ilmub õige pea ja kaob üsna ootamatult. Tähtsates küsimustes on teil valikuvabadus.
Isiklikus elus valdab teid teatud ebamäärasus, seepärast püüdke kõiges rutem selgust saada. Kui teie soov on mõistlik ja tagasihoidlik, täitub see tingimata. Keegi avaldab teile vastuseisu, kui aga olete otsusekindel ja kõigutamatu, ootab teid edu. Peate katsumusele auga vastu.
2. Vastuvõtt
Vastuvõtt peab kulgema täielikus rahus, oma saatusele kuulekas allumises, muidu ei täida ta Loomingu kavatsusi, vaid hakkab nendega konkureerima.
Peagi saabub teile saadetis, kas läkitus, tähelepanuavaldus või kingitus. Suhtuge annetusse vajaliku tähelepanu ja tänutundega. Pidage silmas oma tervislikku seisundit, millele te antud hetkel tähelepanu ei pööra. Praegu pole aeg anda voli kasuahnusele, seepärast ärge mõelge liiga palju materiaalsele kasule.
Teie soov täitub, ehkki mitte kohe. Lähemal ajal pole teil soovitav kuskile sõita, ei üksi ega ka kellegagi koos. Varsti ilmub teie lähikonda inimene, kes ilmutab teie vastu erilist huvi.
3. Esialgne raskus
Selle heksagrammiga algab jutustus valguse ja pimeduse (yang ja yin) koostööst, sest esmakordselt näitavad kaks heksagrammi valguse ja pimeduse sisemist arengut väljaspool nende vastastikust toimet. Peegeldab koostööd selle tekkemomendil.
Iga tegevus algab eelneva seisundi ületamisest. Siit lähtub antud seisundi raskus, mis väljendub heksagrammi nimetuses. See koosneb Vee sümbolitest: Pilv on üleval või väljaspool, Välk, Äike – all või seespool. Ülemine sümbol märgib samuti ohtu, sest temas on valguse joon vajunud pimedusjoonte sfääri. Alumine sümbol tähistab seestpoolt läbi tungivat liikumist, ärevust.
Ükskõik millega te ka ei tegeleks, kõik pudeneb teil käest, andmata mingit tulemust. Teil ei jää muud üle, kui oodata soodsamat aega. Vähemalt kolm kuud püüdke harrastada eraklikku eluviisi, mis loomulikult ei tähenda, nagu poleks sel perioodil vaja läbi mõelda tulevikuplaane.